Pamestoixima.gr

Το παιχνίδι ορίζεται από την αρχή! |21+
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:

Ακόμα πιο εύκολη η χθεσινή νίκη των Σανς, που έκαναν το 2/2 στο Φοίνιξ και έτσι είναι σε πολύ καλό δρόμο για ταμείο το -1.5 χάντικαπ στις νίκες της σειράς με τους Νάγκετς που προτάθηκε πριν από τον πρώτο αγώνα τους. Στα χθεσινά στοιχήματα κερδισμένο οριακά ήταν το over 9.5 ριμπάουντ του Εϊτον που μάζεψε 10 σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής, αφού πάλι (λόγω blow-out) στην 4η περίοδο παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο.

Χαμένο το over 4.5 ασίστ του Καμπάτσο, με τον Αργεντινό να δίνει μόλις 2. Εύκολα βγήκε τελικά το under 19.5 πόντων του Πόρτερ (11 πόντοι με 3/13 σουτ) και χάθηκε η έτερη σκέψη που γράφτηκε στο κείμενο, το over 12.5 πόντων του Ααρον Γκόρντον, αφού περιορίστηκε στους 6 πόντους που έβαλε από τα μέσα της 2ης περιόδου.

Δύο αγώνες περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα. Οι Μπακς υποδέχονται για πρώτη φορά στο Μιλγουόκι τους Νετς και ουσιαστικά απόψε παίζουν το τελευταίο χαρτί τους αν θέλουν να έχουν μέλλον στη σειρά. Αργότερα στις 5:00 διεξάγεται ο δεύτερος αγώνας των Τζαζ με τους Κλίπερς.

ΜΠΑΚΣ          -         ΝΕΤΣ               (02.30)

3η θέση (44-26)                         2η θέση (48-24)

* Ημιτελικός της Ανατολικής περιφέρειας. Η ομάδα που θα προκριθεί θα βρεθεί στον τελικό με τον νικητή του ζευγαριού Σίξερς-Χοκς.

* Προκρίνεται όποια ομάδα φτάσει πρώτη στις 4 νίκες. Το φορμάτ των αγώνων είναι 2-2-1-1-1. Αν χρειαστεί οι ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στο Game 7 τότε εφαρμόζεται και το πλεονέκτημα έδρας που έχει η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ.

Regular season:                2-1

19/01/21             Νετς – Μπακς     125-123               * Οι Νετς χωρίς Ιρβινγκ

2/05/21               Μπακς – Νετς     117-114               * Οι Νετς χωρίς Χάρντεν

5/05/21               Μπακς – Νετς     124-118               * Οι Νετς χωρίς Χάρντεν

Playoff:                              0-2

Νετς – Μπακς     115-107

Νετς – Μπακς    125-86

Πολύ εύκολη λεία αποδείχτηκαν οι Μπακς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς στο Μπρούκλιν και οι Νετς τους… κατασπάραξαν στην κυριολεξία. Η νίκη τους με 39 πόντους διαφορά, που είχε εξασφαλιστεί από την 3η περίοδο όταν ήταν στο +30 ήρθε πολύ πιο εύκολα από όσο και οι ίδιοι θα περίμεναν, αφού οι Μπακς δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ, ήταν θλιβεροί στην άμυνα και εντελώς μονοδιάστατοι στην επίθεση.

Ο κόουτς Μπουντενχόλζερ δείχνει ανήμπορος να προσαρμοστεί σε νέες ιδέες και να παρουσιάσει ένα εναλλακτικό πλάνο όταν δεν βγαίνει το κλασικό παιχνίδι της ομάδας του με τα μακρινά σουτ και ο Αντετοκούνμπο είναι εγκλωβισμένος.

Η αποστολή του Τάκερ να φυλάει τον Ντουράντ απέτυχε παταγωδώς και στα δύο ματς και δεν αποκλείεται αρχής γενομένης από το αποψινό να δούμε άλλον παίκτη να αναλαμβάνει αυτή τη δύσκολη αποστολή.

Οι Μπακς στα πρώτα δύο ματς ευστόχησαν μόλις σε 8 και 6 τρίποντα, σουτάροντας με άθλιο ποσοστό (24.6%) από τα 7.25. Την ίδια στιγμή οι Νετς έχουν βάλει 36 τρίποντα και ως τώρα στα (7 ματς) πλέι-οφ σουτάρουν με το εκπληκτικό 43.2% από τη γραμμή του τριπόντου.

Ο διασυρμός των «ελαφιών» αποτέλεσε για τους Νετς τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ιστορία τους στα πλέι-οφ. Και όλα αυτά χωρίς τον τρίτο αστέρα της παρέας, τον Τζέιμς Χάρντεν που έμεινε εκτός και δεν θα αγωνιστεί ούτε απόψε στο Μιλγουόκι. Νοκ άουτ παραμένει επίσης και ο καλός ρολίστας Τζεφ Γκριν.

Αλλη μία κορυφαία εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο αφηνιασμένος Ντουράντ, ο οποίος πρόσφερε 32 πόντους (με 12/18 σουτ) σε 33 λεπτά, ενώ άλλη μία μεστή εμφάνιση έκανε και ο Ιρβινγκ, με 22 ποντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε 34’.

Σκιά του καλού εαυτού τους, που έδειξαν στην προηγούμενη σειρά με τους Χιτ, απροετοίμαστοι και πολύ κατώτεροι των περιστάσεων δείχνουν μέχρι στιγμής απέναντι στους Νετς. Το αποψινό όμως 3ο παιχνίδι είναι το σημαντικότερο (μέχρι το επόμενο), αφού σε περίπτωση νέας ήττας θα πρέπει να συμφιλιώνονται με την ιδέα του αποκλεισμού.

Βάσει όσων έχουμε δει ως τώρα το +4.5 των Νετς είναι προκλητικό, όμως οι Μπακς παίζουν το τελευταίο χαρτί, οπότε θα το προσπεράσω, αφού δεν πιστεύω ότι μπορούν να παρουσιαστούν ξανά τόσο κακοί.

Το ίδιο ισχύει και για τον Γιάννη, που πρέπει να βγει μπροστά και να θυμηθεί τις τρομερές εμφανίσεις και στα τρία matchup της κανονικής σεζόν με τους Νετς. Εχει λογική να ψάξουμε και απόψε το over 32.5 πόντων του, δύσκολα οι Μπακς θα κερδίσουν αν δεν μπορέσει να κάνει ζημιά κοντά στη ρακέτα και πιστεύω πως εκεί θα στοχεύσουν, αφού αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημά τους. Αυτό προϋποθέτει και πως ο Μπουντενχόλζερ θα έρθει στα λογικά του και δεν θα μείνει προσκολλημένος σε ένα συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού.

Μου αρέσει περισσότερο όμως το ειδικό στοίχημα για under 16.5 εύστοχα τρίποντα των Νετς, το οποίο βρίσκω λίγο τσιμπημένο προς τα πάνω μετά τα 21 που έβαλαν στο τελευταίο ματς. Η λογική λέει επίσης πως οι Μπακς σήμερα θα παίξουν καλύτερη άμυνα, ειδικά στην περιφέρεια που τιμωρούνται μέχρι στιγμής.

Οι Νετς πάντως στα πλέι-οφ σουτάρουν με το καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα, αλλά έχουν ξεπεράσει τα 16 τρίποντα μόνο στα 2/7 παιχνίδια τους. Πέρα από τα 21 και 15 που μετρούν στα δύο ματς απέναντι στα «ελάφια», στη σειρά με τους Σέλτικς σημείωσαν 8, 15, 16, 16 και 18  τρίποντα.

ΤΖΑΖ            -              ΚΛΙΠΕΡΣ

1η θέση (52-20)                              4η θέση (47-25)

* Ημιτελικός της Δυτικής περιφέρειας. Η ομάδα που θα προκριθεί θα βρεθεί στον τελικό με τον νικητή του ζευγαριού Σανς-Νάγκετς.

Τζαζ – Κλίπερς    112-109

Χρυσή ευκαιρία αιφνιδιασμού και νίκης που θα τους έδινε το πλεονέκτημα έδρας έχασαν την Τρίτη οι Κλίπερς στο πρώτο ματς στο Σολτ Λέικ. Μπήκαν καλύτερα από τα πρώτα λεπτά και η διαφορά του προβαδίσματός τους κινούνταν σταθερά σε διψήφια νούμερα σε όλη τη 2η περίοδο πηγαίνοντας στην ανάπαυλα στο +13. Χρειάστηκε βέβαια οι Τζαζ να αστοχήσουν σε 20 απανωτά σουτ στην 1η περίοδο και να μείνουν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για 8.5 λεπτά!

Κάπου εκεί οι Τζαζ ανέβασαν ταχύτητα με καλύτερες επιλογές στην επίθεση, παίζοντας πολύ πιο αποτελεσματική άμυνα στην 3η περίοδο όταν δέχτηκαν μόλις 6 καλάθια εντός πεδιάς (32-19 επιμέρους σκορ). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μίτσελ, ο οποίος πέτυχε 16 από τους συνολικά 45 πόντους τους στην 4η περίοδο, σκοράροντας με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο.

Πολύ πιο αεικίνητος και εκρηκτικός παίκτης από τον Ντόνσιτς, θα τους προκαλέσει πολλά προβλήματα και στα επόμενα παιχνίδια. Και έτσι οι Τζαζ, κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, προστάτεψαν την έδρα τους και προηγούνται με 1-0. Και τα κατάφεραν παρότι στερήθηκαν τον Μάικ Κόνλεϊ (αμφίβολος και σήμερα) και ο Γκομπέρ δεν μπόρεσε να προσφέρει στην επίθεση.

Οι Κλίπερς πάντως έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση και δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν επίθεση, έχοντας την τελευταία κατοχή δική τους με 16’’ διαθέσιμα με το σκορ στο 112-109. Αρχικά δίστασε ο Λέοναρντ, αφού κλείστηκε καλά από τον Ινγκλς και στη συνέχεια ο Γκομπέρ έκοψε το τραβηγμένο τρίποντο που επιχείρησε ο Μάρκους Μόρις από τη γωνία.

Να σημειωθεί πως αυτό ήταν το 4ο παιχνίδι του Μίτσελ στα πλέι-οφ (σε σύνολο 28 αγώνων) που ξεπερνάει τους 40 πόντους, πιάνοντας έτσι στην 1η θέση της σχετικής λίστας του franchise τον Καρλ Μαλόουν, που έβαλε 40άρα επίσης 4 φορές στην καριέρα του αλλά χρειάστηκε 149 αγώνες για να το καταφέρει.

Πάμε και στο στοιχηματικό κομμάτι. Μία επιλογή θα κρατήσω ως πιο δυνατή, το under 23.5 λάθη στο Pamestoixima.gr. Τα στατιστικά είναι άκρως ευνοϊκά και βοηθάει πολύ το αγωνιστικό στιλ και των δύο ομάδων. Οι Τζαζ άλλωστε είναι η χειρότερη ομάδα στα deflections με 7.5 μ.ο. στα πλέι-οφ και 11.5 στην κανονική σεζόν. Επίσης είναι και προτελευταίοι στα κλεψίματα με 6.6 μ.ο.

Στο πρώτο ματς έγιναν μόλις 15 λάθη (8 και 7 αντίστοιχα) ενώ η συγκεκριμένη επιλογή επαληθεύτηκε και στα 2/3 παιχνίδια τους στην κανονική περίοδο, με 18 και 21.

Το όριο των συνολικών τριπόντων ανέβηκε κατά ένα σε σχέση με το πρώτο ματς και προσφέρεται στο 28.5 με απόδοση 1.72 στο Pamestoixima.gr. και είναι επίσης μία υποψήφια επιλογή. Να υπενθυμίσω ότι στο πρώτο ματς οι Τζαζ με τρίποντα εκδήλωσαν το 55% των κατοχών τους (50/91) και περιμένω ξανά οι Κλίπερς να σουτάρουν και αυτοί αρκετά, αφού διαθέτουν ικανότατους σουτέρ και η ρακέτα δεν προσεγγίζει εύκολα με τον Γκομπέρ μέσα.

Από εκεί και πέρα, θα αναμένω τα τελευταία νέα σχετικά με τη συμμετοχή του Κόνλεϊ. Αν δεν δώσει το «παρών» ίσως στραφώ στο over 35.5 πόντων και ασίστ του Μίτσελ (1.80/Bet365), που αναμένεται να είναι πάλι ο κινητήριος μοχλός στην εκδήλωση των επιθέσεών τους. Πάνω στην ίδια λογική (θα) παίζεται και το over 2.5 λαθών του Μίτσελ (1.75/Novibet).

Τέλος, από την αγορά των ριμπάουντ μου αρέσει το over 7.5 του Πολ Τζορτζ (1.78/Stoiximan), το οποίο επιβεβαίωσε (με 10) και στο πρώτο μεταξύ τους ματς αλλά και στα 4/7 της σειράς με τους Μάβερικς.

Αυτό με την προϋπόθεση ότι ο Λου θα ξεκινήσει ξανά με χαμηλό σχήμα και θα υιοθετήσει αρκετή ώρα «σμολ μπολ». Θα προτιμήσω αυτό από το αντίστοιχο over 7.5 ριμπάουντ του Λέοναρντ, γιατί αυτός βγαίνει και πάνω στον Μίτσελ σε αρκετές κατοχές.

Αναλόγως την ειδησεογραφία κάποιες από τις παραπάνω επιλογές ίσως προστεθούν αργότερα στο πινακάκι.