* Αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν Χιλής. Δίχως την παρουσία θεατών.

* 13-2-4 η παράδοση των δύο ομάδων από τη σεζόν 11/12. 9-0-1 το μεταξύ τους ρεκόρ στην έδρα της Παλεστίνο από τότε.

* Η Παλεστίνο άνοιξε το σκορ στα 7 από τα 9 πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Ματς Α’ Γύρου: Κομπρεσάλ-Παλεστίνο 2-1.

ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ

ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ

Δοκιμάστηκε στην έδρα της Ουνιβερδιδάδ ντε Τσίλε την περασμένη αγωνιστική. Στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε πιο ορεξάτη και ουσιαστική στο γήπεδο και προηγήθηκε στο 20’, ωστόσο ισοφαρίστηκε άμεσα από εκτέλεση πέναλτι. Μετά την ανάπαυλα βέβαια, η απόδοσή της έπεσε αισθητά. Δέχθηκε έντονη πίεση από τους γηπεδούχους και στάθηκε πολλές φορές τυχερή που δεν δέχθηκε και άλλο τέρμα, κρατώντας το 1-1 μέχρι τέλους.

Μπορεί να μην έπεισε ιδιαίτερα στο ντέρμπι του Σαντιάγο με την ντε Τσίλε, αλλά πήρε τον βαθμό και έμεινε για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι δίχως ήττα, σημειώνοντας την 3η σερί ισοπαλία της. Εκμεταλλεύτηκε μάλιστα την ήττα της Αντοφαγκάστα από την Κομπρεσάλ και πλασαρίστηκε εντός της πρώτης 4άδας του πίνακα, που δίνει το εισιτήριο για το Κόπα Λιμπερταδόρες.

Αμφίβολος κρίνεται ο έμπειρος αμυντικός Γκερέρο (14/1).

G/G τα 8 από τα 10 τελευταία της ματς. Χωρίς ήττα εδώ και 9 σερί αγώνες μετρώντας 3 συνεχόμενες ισοπαλίες.

ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ

ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ

Υποδέχθηκε την Αντοφαγκάστα σε ένα από τα ντέρμπι του χιλιανού βορρά. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειχνε σφιγμένη και χωρίς φαντασία, όμως άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό. Μπήκε μουδιασμένη στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφαρίστηκε στο 48’, αργότερα βέβαια ανέβασε στροφές και έχοντας τον πλήρη έλεγχο για το υπόλοιπο του αγώνα, πέτυχε δύο τέρματα και διαμόρφωσε χωρίς προβλήματα το τελικό 3-1.

Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα του προπονητή Γκουστάβο Ουέρτα επέστρεψε στα τρίποντα έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες και αύξησε τη διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας. Παρά το ασταθές πρόσωπο που εμφανίζει φέτος, παραμένει σταθερά κοντά στην προνομιούχα πρώτη 8άδα του πίνακα και διεκδικεί με αξιώσεις το διασυλλογικό εισιτήριο.

Μακροχρόνια η απώλεια του φορ Γκαμάρα (9/0). Αμφίβολος κρίνεται ο πολύτιμος αμυντικός μέσος Σίλβα (21/1).

Ανοιξε το σκορ στις 5 από τις 7 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της. N/G τα 6 από τα 7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.

Νίκο Λάμα

• ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ
  • ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ

Over 2,5

Απόδοση: 1.70

Η Παλεστίνο αν και δεν έκανε καλή εμφάνιση κόντρα στην ντε Τσίλε, διεύρυνε το αήττητο σερί της και συνεχίζει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Εντός έδρας μάλιστα βελτιώνεται αισθητά και βρίσκει πολύ εύκολα δίχτυα. Από πολύ καλό παιχνίδι έρχεται και η Κομπρεσάλ, η οποία παίζει ελκυστικό ποδόσφαιρο. Αναμένω ανοιχτό ματς και το 1.70 του Over στον Stoiximan κρίνεται λογικό.