* Αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν Χιλής. Τοπικό ντέρμπι του Σαντιάγο. Δίχως την παρουσία θεατών.

* 6-4-7 η παράδοση ανάμεσα στις δύο ομάδες από το 2012. 3-1-2 το μεταξύ τους ρεκόρ στην έδρα της Ουνιόν Εσπανιόλα από τότε.

* Under οι 5 από τις 6 τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις.

* Α’ Γύρος: Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα-Ουνιόν Εσπανιόλα 0-1.

ΟΥΝΙΟΝ ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ

Αφού ήρθε ισόπαλη με 2-2 στην έδρα της Αουνταξ Ιταλιάνο, παρέμεινε στο Σαντιάγο για να αντιμετωπίσει την Παλεστίνο, ξανά εκτός έδρας. Εκεί, αν και στο πρώτο ημίχρονο ήταν ορεξάτη και αποτελεσματική, πηγαίνοντας μάλιστα στα αποδυτήρια με το υπέρ 2-1, μετά την ανάπαυλα κατέβασε στροφές. Ετσι στα τελευταία λεπτά του αγώνα έπαιξε συντηρητικά, αλλά δεν άντεξε την πίεση της Παλεστίνο και ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο 70’, με το σκορ να παραμένει έτσι μέχρι τέλους.

Η απόδοσή της έχει πέσει αισθητά το τελευταίο διάστημα και εμφανίζει αρκετά προβλήματα στα παιχνίδια της. Δεν είναι τυχαίο μάλιστα πως μετράει μόλις μία νίκη στα 8 τελευταία ματς που έχει δώσει. Βέβαια, παραμένει εξαιρετική η πορεία που πραγματοποιεί για τα δεδομένα της φέτος, καθώς διεκδικεί με αξιώσεις το εισιτήριο για το Κόπα Λιμπερταδόρες (πρώτη 4άδα).

Δεν έχουν αναφερθεί σημαντικές απώλειες για τον τεχνικό Ρόναλντ Φουέντες.

G/G τα 7 τελευταία της παιχνίδια. Ισόπαλα έληξαν τα 3 πιο πρόσφατα.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ

Ερχόμενη από μία αρκετά τυχερή νίκη με 0-1 στην έδρα της Ικίκε, ακολούθησε το εμπόδιο της Κουρικό Ουνίδο, εντός έδρας. Εκανε κακό ξεκίνημα, μένοντας πίσω στο σκορ από το 12ο λεπτό, ενώ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε ανούσια κατοχή. Παρότι ισοφάρισε στο 63’ με τον Σαμπέδρι, έπειτα δεν έβγαλε κάτι το ιδιαίτερο και έμεινε δίκαια στο 1-1.

Συνεχίζει μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας και έχει ακόμη τον πρώτο λόγο για τη μάχη του τίτλου, όμως εμφανίζει πολλά προβλήματα τελευταία. Παρότι δεν γνωρίζει εύκολα την ήττα τον τελευταίο καιρό, δυσκολεύεται αρκετά στο να πάρει νίκες και αγωνιστικά δεν πείθει ιδιαίτερα για τα δεδομένα της, βγάζοντας μάλιστα εμφανέστατα θέματα στο αμυντικό κομμάτι.

Παραμένουν εκτός δράσης οι αμυντικοί Αστα-Μπουρουάγκα (5/1), Λανάρο (12/0) και Φουέντες (7/1), οι μέσοι Σίλβα (4/0) και Φουενσαλίδα (19/4), ενώ αμφίβολοι κρίνονται οι εξτρέμ Λεσκάνο (22/2), Πουτς (21/5) και Μούντερ (14/2).

Χωρίς ήττα εδώ και 7 συνεχόμενους αγώνες. Under οι 5 από αυτούς.

Νίκο Λάμα

• ΟΥΝΙΟΝ ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ
  • ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ

Over 2,5

Απόδοση: 1.65

Παρά την εξαιρετική πορεία που πραγματοποιούν στο φετινό πρωτάθλημα, οι δύο ομάδες το τελευταίο διάστημα βγάζουν πολλά αμυντικά προβλήματα. Το στυλ παιχνιδιού τους πάντως, είναι αρκετά επιθετικό εφόσον χρειάζονται τους τρεις βαθμούς απόψε, αναμένεται ένα ανοιχτό ντέρμπι, με καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Λογικό το 1.65 του Over στον Stoiximan.