ΖΟΡΙΑ ΛΟΥΓΚΑΝΣΚ - ΜΠΡΑΓΚΑ στην Bwin | +21
ΖΟΡΙΑ ΛΟΥΓΚΑΝΣΚ - ΜΠΡΑΓΚΑ
στην Bwin

* Το ματς θα διεξαχθεί στην ουδέτερη Ζαπορίζια.
* Αναμετρήθηκαν για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ το 2018. Η Ζόρια πήρε την πρόκριση με 2 ισοπαλίες (1-1 εντός έδρας, 2-2 εκτός). Η Μπράγκα δεν έχει κερδίσει ποτέ ουκρανική ομάδα (0-4-6), μετρώντας 4 σερί ήττες.
* Τα 5 από τα 6 τελευταία εντός έδρας ματς της Ζόρια για τη διοργάνωση έληξαν με under. Στα 3 από τα 4 τελευταία εμφανίστηκε n/g. Η ίδια δεν σκόραρε μόλις 1 φορά.
* Τα 13 από τα 15 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της Μπράγκα στο Γιουρόπα Λιγκ ήταν G/G! Μάλιστα, τα 9 εξ αυτών ήταν και over παράλληλα!

στην Bwin
ΖΟΡΙΑ ΛΟΥΓΚΑΝΣΚ

Δεν κατάφερε να κοντράρει τη Λέστερ στην πρεμιέρα του ομίλου και με καλή εμφάνιση μέχρι να δεχθεί το πρώτο γκολ, ηττήθηκε με 3-0, απογοητεύοντας μετά το 1-0. Αυτή η ήττα αποτελεί και την πιο βαριά στη – σύντομη – ευρωπαϊκή της ιστορία, ενώ ήταν η 4η συνεχόμενη, κάτι που δεν είχε ξανασυμβεί στο παρελθόν.

Τώρα, θέλει να αποδείξει ότι είναι καλύτερη από αυτό που έδειξε. Στο πρωτάθλημα, υποδέχθηκε τη Ρουχ Λβιβ, έκανε καλή εμφάνιση, πίεσε από το πρώτο λεπτό και έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Επρεπε, όμως, οι φιλοξενούμενοι να μείνουν με 9 παίκτες στο ξεκίνημα της επανάληψης (45’, 48’ οι δύο αποβολές) για να ξεκλειδώσει την άμυνά τους και τελικά να φτάσει στη νίκη με το ευρύ 4-0. Εχει κερδίσει μόλις 1 από τα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, χωρίς καν να σκοράρει στα 3 από τα 4 τελευταία.

«Το παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Παίζουμε εντός έδρας και θέλουμε τη νίκη. Ξέρουμε πόσο καλή ομάδα είναι η Μπράγκα. Διαθέτει παίκτες με υψηλή τεχνική, όμως θέλει να δείξουμε κι εμείς την ποιότητά μας. Σε σχέση με την προηγούμενη φορά που την αντιμετωπίσαμε η δική μας ομάδα έχει αλλάξει πολύ. Ελπίζω ότι θα δώσουμε χαρά στους οπαδούς μας», τόνισε ο τεχνικός Σκρίπνικ.

Δεν υπολογίζονται οι Γκρόμοβ (ημιβασικός εξτρέμ), Ζουνίνιο (νεοαποκτηθείς στόπερ), Γκρέτσκιν (αναπληρωματικός αμυντικός), Καζακόβ (αναπληρωματικός μέσος) και Μαχαράτζε (αναπληρωματικός κίπερ). Γνωστές απουσίες εδώ και καιρό.

(4-4-2): Σεβτσένκο – Φαβόροβ, Χάνα, Βερνιντούμπ, Χομτσενόβσκι – Ιβανισένια, Κοτσέργκιν, Ναζάρινα, Γιούρτσενκο – Καμπάεβ, Γκλάντκι

στην Bwin
ΜΠΡΑΓΚΑ

ΜΠΡΑΓΚΑ

Ολα καλά, όλα ανθηρά στην ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ! Την Κυριακή έφυγε με σπουδαίο διπλό (0-1) από την έδρα της μισητής Γκιμαράες για τη Liga NOS και συνέχισε την εξαιρετική παράδοση που έχει χτίσει εκεί την τελευταία πενταετία. Ευτύχησε να μπει μπροστά στο 28’ σε μια καταπληκτική ομαδική συνεργασία και στη συνέχεια έκανε εξαιρετική διαχείριση, ενώ ήταν κίνδυνος-θάνατος στις αντεπιθέσεις.

Στο τελευταίο 10λεπτο είχε δύο αποβολές (83’, 85’) και μία οι γηπεδούχοι, ωστόσο άντεξε και πανηγύρισε την 4η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις. «Ηταν μια νίκη που χρειαζόμασταν σε αυτή τη φάση της περιόδου. Είχαμε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην πορεία βγήκε η κούραση μας. Δείξαμε καλή νοοτροπία», ανέφερε ο τεχνικός Καρβαλιάλ.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 3-0 επί της ΑΕΚ για την πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Πάλι ήταν άκρως αποτελεσματική και άνοιξε το σκορ σε καίριο σημείο (44’), ενώ αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε τα «δώρα» των αντιπάλων για να σκοράρει δύο ακόμα φορές στο φινάλε (78’, 88’) κι αφού προηγουμένως απέφυγε την ισοφάριση.

Να σημειωθεί ότι έχει πανηγυρίσει 5 διπλά στα 7 τελευταία εκτός έδρας της στο θεσμό (5-1-1). Επίσης, το ρεκόρ της στις 15 συνολικά εξορμήσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ είναι 6 νίκες, 6 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Πλησιάζει στο 100% ο νιόφερτος χαφ Γκαϊτάν, που λογικά θα κάνει ντεμπούτο τώρα. Ανέτοιμος ο έμπειρος επιθετικός Ρουί Φόντε, δεν αναφέρονται άλλα προβλήματα. Με 25 παίκτες στην αποστολή πέταξε για Ουκρανία, λογικά θα φρεσκάρει την ενδεκάδα του ο Καρβαλιάλ.

(4-2-3-1): Ματέους – Εσγκάιο, Μπρ. Βιάνα (Ρ. Σίλβα), Κάρμο, Σεκέιρα – Φρανσέρζιο, Αντρέ Κάστρο (Αλ Μουσράτι) – Μεδέιρος, Ρ. Ορτα, Γκαλένο (Γκαϊτάν) – Παουλίνιο