ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΕΜΠΟΛΙ  στην Novibet | +21
ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΕΜΠΟΛΙ
στην Novibet

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* 4-4-4 η μεταξύ τους παράδοση συνολικά από τη σεζόν 2000-01, 3-2-1 με γηπεδούχο τη Βενέτσια την ίδια περίοδο.

* N/G+Under τα τρία πιο πρόσφατα στη Βενετία.

* Ποδοσφαιριστής της Εμπολι από το 2004 έως το 2007 ο νυν τεχνικός της Βενέτσια Τζανέτι.

* Προπονητής της Βενέτσια την περσινή σεζόν ο νυν τεχνικός της Εμπολι Ντιονίζι.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Μέχρι το 80ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Βερόνα για το Κύπελλο, όλα έδειχναν πως θα γνώριζε την ήττα, καθώς ήταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ (0-2). Σε εκείνο το σημείο γύρισε το διακόπτη. Εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση της αντιπάλου και χτυπώντας δις μέσα σε πέντε λεπτά (83’-87’) έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί προηγήθηκε ωστόσο δεν άντεξε, λυγίζοντας στα πέναλτι.

Αν μείνει στον αποκλεισμό δεν θα της κάνει καλό, αν κοιτάξει όμως την ουσία και την εμφάνιση θα βγει ωφελημένη. Δεν γίνεται να μην θεωρηθεί σημαντικό πως κοίταξε στα μάτια μία ομάδα που αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία, παρά τις ιδιαιτερότητες του ματς (πολλές αλλαγές, τοπικό ντέρμπι). Το ματς με τη Βίρτους Εντέλα για το πρωτάθλημα αναβλήθηκε λόγω κορωνοϊού. Φανερό πως φέτος έχει ξεπεράσει το ψυχολογικό πρόβλημα που αντιμετώπιζε πέρσι όταν έπαιζε στην έδρα της.

Παραμένουν εκτός οι Φελιτσόλι (αριστερός μπακ, 2/0), Τογκουρντό (μέσος, 3/0). Νέες απώλειες οι Μολινάρο (αριστερός μπακ, 3/0) και Ματσόκι (δεξιός μπακ, 3/0), επιστρέφει ο Μποκαλόν (επιθετικός, 2/0).

* Ν/G και τα τέσσερα στο πρωτάθλημα.

* N/G+Under τρία από τα τέσσερα εντός έδρας ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

ΕΜΠΟΛΙ

ΕΜΠΟΛΙ

Φέτος είναι η χρονιά της. Συνδυάζει αρμονικά ποιότητα και εμπειρία, με τον προπονητή Ντιονίζι να αποδεικνύεται ο ιδανικός, προκειμένου να βγάλει από τους παίκτες το 100% των δυνατοτήτων τους και να τους εμφυσήσει χαρακτήρα νικητή. Βρίσκεται άξια στην κορυφή της κατάταξης μετά από πέντε αγωνιστικές, αγνοώντας την ήττα (4-1-0).

Την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε εντός έδρας της Πίζα χωρίς να επηρεαστεί ψυχολογικά όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ (3-1). Την Τετάρτη έδωσε παράσταση στην έδρα της Μπενεβέντο για το Κύπελλο. Με επιθετικό ρεσιτάλ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 4-2 παίρνοντας την πρόκριση για τον επόμενο γύρο όπου θα υποδεχθεί την Μπρέσια.

Δεν βρίσκεται ακόμα στο 100% ο μεσοεπιθετικός Ζουρκόφσκι (χωρίς συμμετοχή), ο οποίος έμεινε εκτός, όπως επίσης και ο στόπερ Πιρέλο (2/0) λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

* Τέσσερα σερί G/G+Over ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* 2-3 γκολ και οι δύο εξορμήσεις της στο πρωτάθλημα.

Δημήτρης Λιαργκόβας

• ΒΕΝΕΤΣΙΑ
  • ΕΜΠΟΛΙ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 2

Απόδοση: 3.20

Αναμφισβήτητα δύσκολη αποστολή για την Εμπολι, ειδικά από τη στιγμή που η Βενέτσια έχει δείξει φέτος να έχει απαλλαγεί από το ψυχολογικό βάρος της περσινής σεζόν, όταν η νίκη στο «Πέντζο» αποτελούσε ταμπού. Οχι όμως και να δίνεται αουτσάιντερ! Φέτος άλλωστε δείχνει να είναι η χρονιά της. Διπλό όσο ακόμα κρατιέται άνω του τρία, στο 3.20 στη novibet