TI ΙΣΧΥΕΙ

* Νοκ άουτ αγώνας για τον 3ο προκριματικό γύρο στην έδρα της ομάδας που είναι γηπεδούχος. Χωρίς φιλάθλους. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Ο νικητής προκρίνεται στη φάση των πλέι οφ (διπλοί αγώνες). Ο ηττημένος μεταφέρεται στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ (νοκ άουτ αγώνες).

* Συναντήθηκαν πέρυσι για τον ίδιο προκριματικό. Παρά το 1-1 στην Κροατία, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ πέρασε με 4-0 από την Ουγγαρία.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ

Εκανε την μεγαλύτερη έκπληξη στον προηγούμενο γύρο επικρατώντας της Σέλτικ στη Γλασκώβη (2-1). Αν και βρισκόταν σε παθητικό ρόλο, έπαιξε καταπληκτική άμυνα και απείλησε στις ελάχιστες φάσεις που βρήκε.

Αρχικά η γρήγορη γκολάρα του χαφ Σίγκερ (7’), ενώ στο 75’ ο ταχύτατος φορ Ενγκουέν «χτύπησε» μόνος του στην κόντρα και νίκησε κάτω από τα πόδια τον Μπάρκα. Αν και δέχτηκε 25 τελικές, το γκολ των Σκωτσέζων (στο 53’) προήλθε αφού κόντραρε η μπάλα στον στόπερ Μπλάζιτς.

Επέστρεψε με πολλή όρεξη μετά τη διακοπή κερδίζοντας εύκολα την Πάξι για το πρωτάθλημα με 5-0. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Νορβηγός Ενγκουέν, με τρία γκολ μέχρι το 28’. Γενικότερα βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση ο 26χρονος φορ, αφού έχει σκοράρει στα 4 από τα 5 επίσημα παιχνίδια της ομάδας του με συνολικά 7 γκολ.

Δεν έχει προκριθεί ποτέ στα πλέι οφ της διοργάνωσης, ονειρεύεται ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ μετά το 1995-96. Από τότε το «ταβάνι» της είναι ο 3ος προκριματικός γύρος, ενώ βέβαια έχει αρκετές συμμετοχές σε ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Τελευταία φορά πέρυσι, σε όμιλο με ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Λουντογκόρετς και Εσπανιόλ τερματίζοντας στην 3η θέση.

Επέστρεψε και είναι διαθέσιμος ο αρχηγός-μπακ Λόβρενσιτς και ο χαφ Ζούμπκοφ. Στην αποστολή κανονικά πολλοί αμυντικοί που δεν έπαιξαν ή δεν βρίσκονταν στο ρόστερ για το τελευταίο ματς πρωταθλήματος, όπως οι σημαντικοί Μπότκα, Μπλάζιτς, Κοβάσεβιτς και Σίβικ. Μοναδική απουσία ο Σλοβάκος επιτελικός μέσος Σκβάρκα.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ

Χρειάστηκε να «φτύσει αίμα» για να περάσει από την έδρα της Κλουζ. Προκρίθηκε στα πέναλτι έπειτα από το δραματικό 2-2 στα 120 λεπτά. Προηγήθηκε με τον Γκότζακ στο 14’, κράτησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, αλλά το δεύτερο μέρος δεν ήταν εύκολο.

Ηρθε η αποβολή του στόπερ Τεοφίλ-Κατρίν στο 51’, ο οποίος έκανε πέναλτι σε μια απερίσκεπτη φάση και άλλαξαν κάπως οι ισορροπίες. Παρότι το πέναλτι το απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς, λίγο μετά (στο 64’) ήρθε το 1-1. Ο Καστράτι ήταν αυτός που έβαλε ξανά μπροστά τους Κροάτες στο 78’, όμως δεν άντεξε την πίεση μέχρι το τέλος και ισοφαρίστηκε εκ νέου στις καθυστερήσεις.

Το Σάββατο επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της Χάιντουκ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Καστράτι στο 42’, ο οποίος δείχνει να έχει καθιερωθεί στη δεξιά πτέρυγα μετά την αποχώρηση του Ντάνι Ολμο για τη Λειψία. Βοήθησε πάρα πολύ και ο άλλος εξτρέμ Ορσιτς, καθώς σημείωσε το 2ο γκολ (στο 50’), ενώ είχε και την ασίστ στο πρώτο.

Τα αμυντικά θέματα δεν έλειψαν για ακόμη ένα παιχνίδι δείχνοντας την αστάθεια που έχει. Το 2-1 έγινε στο 88’ αλλά το σημαντικότερο είναι πως δεν κράτησε το ανέπαφο της εστίας για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι. Υπάρχει έλλειψη συγκέντρωσης στα μετόπισθεν με παίκτες που δεν εμπνέουν τόση εμπιστοσύνη.

Παρά το γεγονός πως την προηγούμενη εβδομάδα υπήρχε κρούσμα κορωνοϊού σε κάποιον παίκτη (το όνομά του δεν έγινε γνωστό), δεν χρειάστηκε να μπουν οι υπόλοιποι σε καραντίνα, ενώ και τα δύο τεστ που έκανε όλη η ομάδα βγήκαν αρνητικά. Γι’ αυτό και η αποστολή αναμένεται να είναι με όλα τα αστέρια της στην Ουγγαρία.

Τιμωρημένος ο στόπερ Τεοφίλ-Κατρίν μετά την αποβολή του στον προηγούμενο γύρο. Ναι μεν πρόκειται για βασικό παίκτη, αλλά είναι αρκετά ασταθής. Κανένα άλλο καινούριο πρόβλημα για τον Ζόραν Μάμιτς.

Δημήτρης Φραγγάκης

• ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ
  • ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ

Γηπεδούχος Over 1,5 γκολ

Απόδοση: 3.25
Stoiximan

Η Φερεντσβάρος έχει δείξει καλύτερα στοιχεία, ιδιαίτερα στην επίθεση με τους ταχύτατους παίκτες που διαθέτει. Αρκετά ασταθής η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, εύκολα κάνει λάθη στην άμυνα και τελευταία δέχεται συχνά γκολ. Καλή επιλογή και το Over άνω του διπλασιασμού, αυξάνουμε το ρίσκο πιστεύοντας πως οι Ούγγροι θα πετύχουν τουλάχιστον δύο γκολ. Στο 3.25 το συναντάμε στον Stoiximan.