*Παράδοση: 6-0-2 εντός, 11-5-2 συνολικά. Τα 7/10 τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας ήταν over.

A' Γύρος: Σανκτ Πόλτεν – Ραπίντ Βιέννης    1-2

*Κεκλεισμένων των θυρών

*To παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο να γίνει το βράδυ της Τρίτης όμως αναβλήθηκε λόγω χιονόπτωσης που είχε καλύψει το γήπεδο της Ραπίντ, θα διεξαχθεί το απόγευμα της Τετάρτης.

Ραπίντ Βιέννης

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Δεν περίμενε ούτε η ίδια να ξεκινήσει με τέτοιο αποτέλεσμα μετά από ένα μήνα διακοπής. Εμφατικό 4-1 επί της Στουρμ και δείχνει πως είναι μέσα στην διεκδίκηση του τίτλου. Εξαιρετική εμφάνιση, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά τυχερή καθώς σκόραρε δύο γκολ σε τρεις τελικές εντός εστίας. Προηγήθηκε με γυριστό του Κάρα στο 7ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 31’ όμως η προβολή του Σικ στο 45’ της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα. Στο δεύτερο ήταν καταιγιστική, πέτυχε άλλα δύο γκολ, με τον Κνασμούλνερ από κοντά (50’) και με τον Ντεμίρ στο 88ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής, αφού απέφυγε τους αμυντικούς και τον κίπερ της Στουρμ. Η ομάδα του Κουμπάουερ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα στο τελευταίο εικοσάλεπτο και έκανε το 2-1, 4-1.

Τιμωρημένος για άλλους τρεις αγώνες ο Φούντας (φορ, 8/4 γκολ/3 ασίστ). Σε φάση αποθεραπείας οι Σομπεσμπέργκερ (μέσος), Ντιμπόν (στόπερ) και Βελιμίροβιτς (αμ.χαφ).

Μετράει 11 over στα 13 τελευταία εντός στο πρωτάθλημα, έχει δεχθεί γκολ στα 18 από τα 22 πιο πρόσφατα στην έδρα της.

ΣΕΝΤ ΠΟΛΤΕΝ

ΣΕΝΤ ΠΟΛΤΕΝ

Για πολλοστή φορά τη φετινή σεζόν δεν ήταν συγκεντρωμένη σε εντός έδρας παιχνίδι της και παραχώρησε 2-2 στην Αντμίρα. Δεν ήταν κακή, βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από πολύ νωρίς (8’), δέχθηκε αρκετές φάσεις με την αντίπαλό της να είναι ξεκάθαρα καλύτερη στο πρώτο μέρος παρόλα αυτά κατάφερε να γυρίσει το ματς με δύο γκολ του πρώτου σκόρερ της, Σμιντ, που έφτασε τα 9 τέρματα. Ο 23χρονος επιθετικός ήταν εξαιρετικός με δύο υπέροχα πλασέ σε ισάριθμα τετ-α-τετ. Στις αρχές του δευτέρου μέρους είχε τρεις μεγάλες χαμένες ευκαιρία για το 3-1, λίγο αργότερα δέχθηκε το 2-2 με πέναλτι και λίγο έλειψε να δεχθεί και τρίτο γκολ αφού τη γλίτωσε το οριζόντιο δοκάρι.

Χωρίς απουσίες.

Εχει σκοράρει στις 11/16 πιο πρόσφατες εξόδους της.

Πέτρος Χαριζακλής

• ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ
  • ΣΕΝΤ ΠΟΛΤΕΝ

1+Over 2,5 (Combo)

Απόδοση: 1.78

Η Ραπίντ πήρε ψυχολογία από τη νίκη επί της Στουρμ και θέλει να παραμείνει κοντά στην κορυφή και αυτό θα συμβεί μόνο με νίκες. Η Πόλτεν έδειξε και την επιθετική της ποιότητα αλλά και τα κενά στην άμυνά της και αυτά δεν θα μείνουν ατιμώρητα. Ο άσος είναι χαμηλά, με over νοστιμίζει.