* Η Σαμπλί δεν αγωνίζεται στη φυσική της έδρα αφού αυτή δεν πληροί τις προδιαγραφές. Φιλοξενείται (όπως και πέρσι) στο «Πιέρ Μπριζόν» στο Παρίσι (43 χιλιόμετρα απόσταση).

* Πρώτος γύρος: Νιόρ – Σαμπλί 1-1.

στην Bwin
ΣΑΜΠΛΙ

ΣΑΜΠΛΙ

Η δυναμική του «Αλπ» την κατάπιε. Δεν υστέρησε σε κάτι απέναντι στην Γκρενόμπλ από την οποία φιλοξενήθηκε. Εμοιαζε όμως ανήμπορη να σταθεί όρθια μπροστά στην ενέργεια που έβγαζαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι τους. Περισσότερο φοβισμένη (ή αγχωμένη) από όσο έπρεπε σε κρίσιμα διαστήματα, λες και έπαιζε τελικό. Εγκλωβίστηκε στην τακτική της αντιπάλου μετά το 1-0 στο 70’ και δεν απείλησε. Αντιθέτως δέχτηκε δεύτερο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων που σκότωσε τις ελπίδες της για βαθμό.

Στα ρηχά έμειναν τα κανόνια της Κορέα και Γκεζουί. Δεν της έφτανε η ήττα, ήρθαν και τα αποτελέσματα στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής, για να τη στείλουν στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Κρίσιμο το προσεχές ματς, χρειάζεται βαθμό (για να πιάσει τη Νανσί) ή βαθμούς, προκειμένου να αναπνεύσει καλύτερα. Το Σάββατο θα υποδεχθεί την Καέν σε ένα δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι, τουλάχιστον όμως δεν θα έχει ταξίδι ανάμεσα σε αυτούς τους αγώνες.

Παραμένουν τραυματίες οι Πέτκοβιτς (επιτελικός μέσος), Ντεκέρ (στόπερ, 9/0), Ανρί (βασικός επιτελικός μέσος, 16/3/1) και Ζακ (βασικός στόπερ, 19/3). Στη λίστα προστέθηκε ο Γκονζάλες (βασικός στόπερ, 13/1).

* Τουλάχιστον δύο γκολ σε έξι από τα επτά τελευταία.

* N/G τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας.

στην Bwin
ΝΙΟΡ

ΝΙΟΡ

Στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Νανσί φάνηκε πόσο πολύ της έλειψε ο επιτελικός μέσος Γιακόμπ, το διάστημα που ήταν τραυματίας. Το 10άρι της που τα κάνει όλα και συμφέρει. Πραγματικό πολυεργαλείο! Σκοράρει, πασάρει, δίνει ασίστ, εκτελεί τα στημένα και γενικά την ανεβάζει επίπεδο. Ενδεικτικό πως αναγκάστηκε να αλλάξει τακτική προσέγγιση, ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα.

Με την επιστροφή του Γάλλου το παιχνίδι της ομόρφυνε ξανά. Επαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, δεν φάνηκε όμως καθόλου. Αγγιξε το τρίποντο, την πάτησε όμως στο τέλος δεχόμενη την ισοφάριση (2-2) στο 82’. Εφτασε πλέον να αγνοεί τη νίκη για έξι ματς (0-3-3), η τελευταία εφάνιση όμως δεν είχε σχέση με τις προηγούμενες. Αισθάνεται ασφάλεια στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τιμωρημένος ο Ντουκανσι (βασικός αμυντικός χαφ, 13/ 1). Παραμένουν τραυματίες οι Μπενά (αμυντικός χαφ, 5/0), Σισοκό (επιθετικός) και Ντελγκέλ (αριστερός μπακ, 1/0).

Επιστρέφει ο Βαλιέ (αριστερός μπακ, 10/0).