ΜΟΝΑΚΟ - ΝΙΜ στην Stoiximan | +21
ΜΟΝΑΚΟ - ΝΙΜ
στην Stoiximan

* Με απόφαση της Ομοσπονδίας, θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή όπως και ένα αφιέρωμα στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής ο Αντονί Γκοτιέ (4 ματς, 14 κίτρινες).

* Μοιρασμένη η παράδοση ανάμεσα στις δύο ομάδες (23-20-22). Under τα 7 από τα 9 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις από το 2002.

* Δυνατή η Μονακό εντός έδρας (14-13-4). Αήττητη εντός έδρας από το 1974 (6 νίκες – 6 ισοπαλίες).

* G/G τα 7 τελευταία ματς σε αυτή την έδρα από το 1981.

ΜΟΝΑΚΟ

ΜΟΝΑΚΟ

Αφήνει υποσχέσεις για ακόμη καλύτερη συνέχεια το υψηλών προδιαγραφών β’ ημίχρονο κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Κόντρα στα προγνωστικά και το άσχημο πρώτο 45λεπτο, μετέτρεψε το 0-2 στο ισοπεδωτικό 3-2 που έφερε την τρίτη συνεχόμενη νίκη και πολύ ενθουσιασμό.

«Σφραγίδα» του κόουτς Νίκο Κόβατς η μεταμόρφωση της ομάδας, που αρέσκεται σε παιχνίδι κατοχής και δημιουργίας. "Πλήρωσε" στο α' μέρος το ότι έπαιξε ψηλά την αντίπαλό της και δέχθηκε δύο γκολ, ενώ ήταν τυχερή σε δύο φάσεις που το var ακύρωσε ισάριθμα γκολ της Παρί για το 0-4.

Σαν να πάτησε κάποιο κουμπί στα αποδυτήρια, έπαιξε εκπληκτικό ποδόσφαιρο στην επανάληψη, πνίγοντας την αντίπαλό της. Πολλές οι ευκαιρίες από το πρώτο κιόλας 5λεπτο ήταν θέμα χρόνου να ισοφαρίσει (52', 65' Φόλαντ). Δεν το έβαλε κάτω, συνέχισε να διεκδικεί τη νίκη και το κατάφερε παίρνοντας πέναλτι που έκανε γκολ ο Φάμπεργας (είχε μπει αλλαγή στο 46').

Στη μεταμόρφωση και τις κουβέντες στο ημίχρονο, στάθηκε ο Κροάτης κόουτς Νίκο Κόβατς. "Είπα στους παίκτες μου ότι η εικόνα του α' ημιχρόνου δεν είναι αυτή που θέλω να βλέπω και δεν αξίζει στην ομάδα και το όνομα της Μονακό. Ολοι μαζί χάνουμε και όλοι κερδίζουμε. Οι παίκτες έχουν ποιότητα και εγωισμό και αυτό βγήκε στην επανάληψη. Διανύουμε καλή περίοδο και ελπίζω να συνεχιστεί", ήταν οι δηλώσεις του.

Θετικά τα νέα για τον κόουτς Νίκο Κόβατς αφού θα δει τον αρχηγό Μπεν Γεντέρ (φορ, 10/6) αλλά και τον Αγκιλάρ (πλάγιος, 10/1) να επιστρέφουν στην αποστολή. Εκτός αποστολής παραμένουν οι τραυματίες Λεκόντ (βασικός γκολκίπερ), Σιντιμπέ (πλάγιος, 6/0) και Γκολόβιν (χαφ, 2/0).

* Τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

* G/G τα 7 από τα 9 τελευταία πρωταθλήματος από τις αρχές Σεπτεμβρίου.

* Αήττητη εντός έδρας (4-2-0). Over αλλά και g/g τα 5 από τα 6 φετινά εντός.

(4-4-2): Μανόνε - Αγκιλάρ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Κάιο Ενρίκε - Ζέλσον Μάρτινς, Τσουαμενί, Φοφανά, Ντιόπ - Φόλαντ, Μπεν Γεντέρ (αρχ.)

ΝΙΜ

ΝΙΜ

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα η εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρεμς, μια νίκη που ήρθε μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Σημαντικό το γεγονός ότι επετεύχθη επί ομάδας που έχει τον ίδιο στόχο μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, την προσπέρασε πλέον και απολαμβάνει το +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Με καθαρά αμυντικό πλάνο παρέταξε την ομάδα του ο Ζερόμ Αρπινόν. Το αρχικό 4-2-3-1 γινόταν συχνά 5-4-1 όταν δεν είχε την κατοχή της μπάλας με μοναδικό στόχο να κρατήσει το "μηδέν". Τυχερή και ικανή ταυτόχρονα στις αρκετές ευκαιρίες της αντιπάλου, πήρε τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (62' Ριπάρ), φάση που προκάλεσε (δίκαια) θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους.

"Είμαι πολύ υπερήφανος για τους παίκτες μου, Θέλουν πάντα να κερδίζουν και το απέδειξαν σήμερα. Τον τελευταίο καιρό είχαμε χάσει τα στοιχεία μας όμως η διακοπή μας έκανε καλό. Επέστρεψαν οι τραυματίες και βρήκαμε τη χημεία μας", δήλωσε ικανοποιημένος ο κόουτς Αρπινόν.

Στην αποστολή επιστρέφει ο βασικός χαφ Ντο (8/0) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Παραμένουν εκτός ο αρχηγός Μπριανσόν (στόπερ, 7/0) και οι Μελινγκ (πλάγιος, 6/1), Αριμπί (5/0).

* N/G τα 5 από τα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* Under+n/g τα 4 από τα 5 φετινά εντός.

(4-3-3): Ρεϊνέ - Μπιρνέ, Λαντρέ, Μαρτίνεζ, Πακιέ - Φομπά, Κούμπας, Ντο - Φερά, Ντένκι, Ριπάρ (αρχ.)

Louis Campora

• ΜΟΝΑΚΟ
  • ΝΙΜ

Goal / Goal

Απόδοση: 1.77

Η ομάδα του Πριγκιπάτου έχει βρει χημεία και σύστημα που της ταιριάζει και είναι σε ανοδική πορεία, παρ' ότι σε τόσο σύντομο διάστημα υπό την καθοδήγηση του Νίκο Νόβατς. Ενθαρρυντικό το "διπλό" της Νιμ την περασμένη αγωνιστική, θα επιδιώξει να πατήσει σε αυτό για θετικό αποτέλεσμα στη μάχη του Νότου. Πολύ χαμηλά για τέτοιο ματς ο άσος, ισχυρή παράδοση σε γκολ και "Χ". Στο ικανοποιητικό 1.77 το g/g από τη Stoximan..