ΜΕΤΣ - ΜΠΡΕΣΤ στην Stoiximan | +21
ΜΕΤΣ - ΜΠΡΕΣΤ
στην Stoiximan

* Με απόφαση της Ομοσπονδίας, θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή όπως και ένα αφιέρωμα στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής ο Χακίμ Μπεν Ελ Χατζ (5 ματς, 20 κίτρινες, 2 κόκκινες).

* Προβάδισμα της Μετς στις συνολικές τους αναμετρήσεις (14-14-7). Under τα 8 από τα 10 πιο πρόσφατα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Αήττητη η Μετς εντός έδρας (8-10-0).

* Under+n/g τα 6 από τα 7 τελευταία εντός.

ΜΕΤΣ

ΜΕΤΣ

Στα 8 ματς το αήττητο σερί της πλέον, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ναντ, αποδεικνύει ότι μόνο κατά τύχη δεν βρίσκεται στην κατηγορία. Πολύ καλή η δουλειά του κόουτς Φρεντερίκ Αντονετί αποτελεί δύσκολο εμπόδιο για κάθε αντίπαλο.

Μέτριο το ξεκίνημά της στο "Μποζουάρ", άφησε στη γηπεδούχο την πρωτοβουλία των κινήσεων και αυτό δεν άργησε να το "πληρώσει" (1-0 στο 29'). Μετά το ημίωρο, ανέβασε ρυθμούς και στάθηκε τυχερή στο 45' όταν ένα "άτσαλο" μαρκάρισμα του Φαμπιο της Ναντ, οδήγησε σε πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Πολύ καλύτερο και με ανεβασμένο ηθικό, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και θα μπορούσε να έχει "αποδράσει" με τη νίκη, δεδομένου ότι έχασε τρεις καλές ευκαιρίες στο τελευταίο 20λεπτο. Ανέβηκε στη 10η θέση, έχοντας ως "προίκα" της την καλή αμυντική λειτουργία - με 9 γκολ παθητικό, διαθέτει την 4η καλύτερη άμυνα.

"Ισορροπημένο ματς, ευχάριστο να το βλέπει κανείς, η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο που θα μπορούσε να πάρει τη νίκη. Χάσαμε πολλές μονομαχίες στο α' ημίχρονο αλλά βελτιωθήκαμε στην επανάληψη και είμαι ευχαριστημένος συνολικά από την απόδοσή μας", τόνισε ο κόουτς Φρεντ Αντονετί.

Αρκετές οι απουσίες για τους "γκρενά" ενόψει Μπρεστ. Τραυματίστηκε κόντρα στη Ναντ και είναι εκτός αποστολής οι Παζό (χαφ, 8/0) ενώ τραυματίες είναι και οι Μαϊνγκά (χαφ, 10/0), Ν'Ντοράμ (χαφ). Επιστρέφουν στην αποστολή οι χαφ Τραορέ και Ντελέν.

* Αήττητη 8 αγωνιστικές (4 νίκες – 4 ισοπαλίες).

* Under τα 9 από τα 11 ματς πρωταθλήματος.

* Under και 2-3 γκολ τα 3 από τα 5 εντός.

(4-2-3-1): Ουκιτζά - Σαντόνζ, Μπρον, Μπογιέ (αρχ.), Ντελέν - Φοφανά, Ανγκμπάν - Γκέιγ, Μπουλαγιά, Βάγκνερ - Ν΄Γκέτ.

ΜΠΡΕΣΤ

ΜΠΡΕΣΤ

Με «συνταγή Λιλ» ήταν και πάλι καταιγιστική στο α’ ημίχρονο (όπως κόντρα στους "Λιλουά που προηγήθηκε με 3-0), βρήκε μπροστά της μια κακή και απροετοίμαστη Σεντ Ετιέν και επικράτησε με 4-1.

Τέσσερα γκολ μέσα σε 38 λεπτά ήταν η "τέλεια" εμφάνιση σε δημιουργία αλλά και εκτέλεση. Εκανε ό,τι ήθελε από την αριστερή πλευρά, με μία ακόμη σούπερ εμφάνιση του αριστερού μπακ Περό (1 ασίστ). Δύο γκολ από τον επίσης εξαιρετικό -πρώην "Στεφανουά" - Ονορά (7' και 38') ολοκλήρωσαν ένα κυριαρχικό α' ημίχρονο.

Διαχείριση της αναμέτρησης στο β' ημίχρονο, δεν χρειαζόταν κάτι περισσότερο από το να μην απειληθεί στο σκορ και τα κατάφερε με χαρακτηριστική ευκολία. Με αυτή τη νίκη πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη ενώ παραμένει χωρίς ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

"Είμαστε πραγματικά πολύ ευχαριστημένοι από το σημερινό αποτέλεσμα κόντρα σε μια δυνατή ομάδα, όπως η Σεντ Ετιέν. Πολύ σημαντικοί οι 6 βαθμοί που έχουμε συγκεντρώσει σε 2 ματς, μας δίνει έξτρα εμπιστοσύνη να συνεχίζουμε με την ίδια θέληση", ήταν οι δηλώσεις του κόουτς Ολιβερ Νταλ' Ολιο.

Θετικά τα νέα για τον κόουτς Ολιβερ Νταλ' Ολιο που είδε τους αμυντικούς Σαρντονέ (5/0) και Ερέλ (6/0) να ολοκληρώνουν το πρόγραμμα προπόνησης και να τίθενται κανονικά στη διάθεσή του. Παραμένουν εκτός οι Φιλιποτό (εξτρέμ, 4/0) και Μπεν (στόπερ).

* Χωρίς ισοπαλία στο πρωτάθλημα (5 νίκες – 6 ήττες).

* Over τα 5 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας.

* Over τα 4 από τα 5 φετινά εκτός, g/g τα 3 πιο πρόσφατα.

(4-4-2): Λαρσονέρ - Περι-Γκαμπριέλ, Ντιβέρν (αρχ.), Ερέλ, Περό - Ονορά, Μπελκεμπλά, Λαν, Φεβρ - Καρντονά, Μουνιέ.

Louis Campora

• ΜΕΤΣ
  • ΜΠΡΕΣΤ

Under 2,5

Απόδοση: 1.83

Η δουλειά που γίνεται φέτος στη Μετς οδηγεί σε αποτελέσματα και η πορεία της το δείχνει. Καθόλου εύκολο εμπόδιο η Μπρεστ, που όμως έχει αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Στα λίγα γκολ η γηπεδούχος, στα πολλά η φιλοξενούμενη, θεωρούμε ότι η Μετς θα επιβάλει το ρυθμό της και θα πάμε στο under που προσφέρεται στο 1.85 από τη Stoiximan.