ΛΑΝΣ - ΑΝΖΕ στην Stoiximan | +21
ΛΑΝΣ - ΑΝΖΕ
στην Stoiximan

* Με απόφαση της Ομοσπονδίας, θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή όπως και ένα αφιέρωμα στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής o Ορελιάν Πετί (4 ματς, 20 κίτρινες, 1 κόκκινη).

* Μοιρασμένη η παράδοση μεταξύ των δύο ομάδων (19-15-17). G/G τα 5 από τα 6 τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας από το 2012.

* Ισχυρή η Λανς εντός έδρας (11-9-5). Τέσσερις νίκες στα 7 τελευταία η Ανζέ (2-1-4) από το 1990.

* N/G τα 8 από τα 10 πιο πρόσφατα ματς σε αυτή την έδρα.

ΛΑΝΣ - ΑΝΖΕ
ΛΑΝΣ

ΛΑΝΣ

Συνεχίζει ακάθεκτη, αποτελεί την πιο ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος ως νεοφώτιστη στη γαλλική ελίτ. Χαρακτηριστικό είναι πως δεν την «φρέναρε» ούτε ο ιός Covid που την αποδεκάτισε προ λίγων εβδομάδων, όταν και αναβλήθηκαν δύο παιχνίδια της.

Συμπλήρωσε εννέα αγωνιστικές αήττητη, προσπερνώντας και την κούραση μετά τα δύο ματς σε διάστημα τεσσάρων αγωνιστικών. Αρχικά, την περασμένη Κυριακή εμφανίστηκε αμυντικά πολύ συνεπής επικρατώντας 1-0 εκτός έδρας της ουραγού Ντιζόν.

Μεσοβδόμαδα υποδέχθηκε τη Ναντ και αν ήταν πιο προσεκτική θα είχε «πατήσει» την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας μία πορεία που δεν τη φανταζόταν ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της. Ουσιαστική και αποτελεσματική όπως σε κάθε αγωνιστική, πήρε προβάδισμα πριν το ημίωρο όντας καλύτερο σε αυτό το διάστημα.

Με συνταγή "Ντιζόν", έπαιξε αμυντικά για να κρατήσει το αποτέλεσμα κάνοντας παράλληλα διαχείριση του ματς, αλλά δεν μπόρεσε εξαιτίας του πέναλτι (81') με το οποίο δέχθηκε την ισοφάριση. Η λεπτομέρεια κόστισε και εδώ, αφού ο γκολκίπερ Ναρντί απέκρουσε στην πρώτη εκτέλεση η οποία όμως επαναλήφθηκε για να "σφραγισθεί" το τελικό 1-1.

O κόουτς Φρανκ Εζ έχει όλους τους ποδοσφαιριστές στη διάθεσή του, πλην του χαφ Τραορέ που δεν έχει συμμετοχή από την αρχή της σεζόν. Αναμένεται μεγάλο ροτέισον, δεδομένου ότι είναι το τρίτο ματς σε μια εβδομάδα.

* Under τα 4 από τα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* Αήττητη εντός έδρας (3-2-0), σκοράρει σε όλα τα ματς.

* G/G τα 3 από τα 5 φετινά εντός.

(3-4-1-2): Λέκα (αρχ.) - Γκραντί, Μπαντέ, Μεντινά - Κλάους, Ντουκουρέ, Φοφανά, Αϊνταρά - Κακουτά - Σότοκα, Καλιμουαντό.

ΛΑΝΣ - ΑΝΖΕ
ΑΝΖΕ

ΑΝΖΕ

Τα "έχει" με την τύχη της, με την αναποτελεσματικότητα των επιθετικών, με τη διαιτησία - γενικώς έφταιγαν όλα μετά την άδικη ήττα εντός έδρας από τη Λυών (0-1).

Σαφώς καλύτερη από την αντίπαλό της σε όλο το 90λεπτο, έχασε αρκετές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονο, βρήκε όμως απέναντί της έναν πολύ καλό Λόπες που της αρνήθηκε κάθε φάση για γκολ. Γνώρισε μάλιστα την ήττα, την ώρα που η αντίπαλός της είχε μόλις δύο σουτ στην εστία, σκοράροντας στο ένα απ' αυτά (78').

Επιπλέον, ζήτησε πέναλτι σε δύο στιγμές - μία σε κάθε ημίχρονο, παρ' ότι έγινε χρήση του var δεν δικαιώθηκε, κάτι το οποίο απογοήτευσε και τον τεχνικό Στεφάν Μουλέν έστω και αν δήλωσε ότι "δεν ήταν αυτός ο λόγος για τον οποίο χάσαμε".

"Είμαι πολύ στεναχωρημένος από το αποτέλεσμα. 19 σουτ εναντίον μόλις 5, δείχνει πολλά πράγματα σε έναν αγώνα. Καταρχάς, σημαίνει ότι έχουμε πολλά πράγματα να αλλάξουμε. Ημασταν αποφασισμένοι να σταματήσουμε το σερί της Λυών, είχαμε τις ευκαιρίες όμως ήμασταν άτυχοι", δήλωσε ο κόουτς Στεφάν Μουλέν.

Επιστρέφουν στην αποστολή και το βασικό σχήμα οι Μπουφάλ (εξτρέμ, 3/1) και Σαμπό (6/1). Απόντες οι τραυματίες Εμπός (πλάγιος, 6/0) και Μπαμπά (πλάγιος, 7/0).

* Over τα 4 από τα 6 πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος.

* Χωρίς ισοπαλία εκτός έδρας (3-0-2).

* Over+g/g τα 4 τελευταία εκτός.

(4-2-3-1): Μπερναρντονί - Μανσό, Τραορέ (αρχ.), Τομά, Ντουμπιά - Μανγκανί, Αμαντού - Σαμπό, Φουλτζίνι, Περέιρα - Μπαοκέν.

Louis Campora

• ΛΑΝΣ
  • ΑΝΖΕ

Goal / Goal

Απόδοση: 1.85

Αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων που αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο δεδομένου του ονόματος, της ποιότητας και των ρόστερ τους. Τρίτο ματς σε μια εβδομάδα για τους γηπεδούχους, που θα βγάλουν σίγουρα κόπωση κάτι που θα επιδιώξει να εκμεταλλευθεί η Ανζέ. Ικανές στο σκοράρισμα αμφότερες, ποντάρουμε στα γκολ εκατέρωθεν που μας προσφέρονται στο 1.85 από τη Stoiximan.