ΠΑΦΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ στην Stoiximan | +21
ΠΑΦΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
στην Stoiximan

* Ο αγώνας θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών. Πιο συγκεκριμένα, λόγω των αποφάσεων για τα μέτρα πρόληψης του κορωνοϊού, το 1/3 του γηπέδου μπορεί να φιλοξενήσει κόσμο.

* Μόλις μία νίκη μετράει η Πάφος στα δέκα τελευταία εντός με αντίπαλο τον Εθνικό (3 ήττες).

ΠΑΦΟΣ

ΠΑΦΟΣ

Παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρεις αγώνες (2 ήττες) το σύνολο του Κάμερον Τόσακ. Την περασμένη αγωνιστική έχασε δύσκολα στο εκτός έδρας από τον Απόλλωνα (1-0).

Αρκετά ισορροπημένο το ματς, με την Πάφο να μπαίνει δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και να έχει κάποια καλά διαστήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Οσο περνούσε η ώρα, ο Απόλλων κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά. Καλύτερος ο ρυθμός στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 56’ με τον Ντένιτς.

Παρά τα αρνητικά αποτελέσματα, η Πάφος αποδίδει καλό ποδόσφαιρο σε αυτές τις πρώτες αγωνιστικές. Η αλήθεια είναι πως είχε δύσκολο πρόγραμμα έως τώρα στη σεζόν, με ομάδες όπως η Ομόνοια και η Ανόρθωση. Την Τετάρτη πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου, περνώντας εύκολα με 5-1 από την έδρας της Αγίας Νάπας (Β' κατ.), παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς.

Επιστρέφει ο βασικός στόπερ Αραγιουρι (1/0).

Με Under ολοκληρώθηκαν τα 2/3 παιχνίδια πρωταθλήματος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Δεύτερη διαδοχική ήττα για το σύνολο του Κλάφουριτς, καθώς αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε στο εντός έδρας κόντρα στον Ερμή Αραδίππου (0-2).

Καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα, πλήρωσε την αστοχία και τα εύκολα λάθη στην άμυνα. Μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, ενώ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες χωρίς μάλιστα να απειληθεί ιδιαίτερα. Παρόμοιος ο ρυθμός στην επανάληψη, έπεσε πάνω στον εξαιρετικό κίπερ Καϊκέ, ο οποίος έσωσε την ομάδα του στο 46’ και στο 54’. Κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο (59΄, 64’), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στο 71’ μάλιστα, ο Εθνικός έχασε τεράστια ευκαιρία για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Ηλία να χάνει πέναλτι.

Στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 3 πόντους μετά το πέρας τριών αγωνιστικών. Τα αρκετά λάθη στην άμυνα κόντρα σε Δόξα και Ερμή, έχουν στερήσει βαθμούς στην ομάδα, παρά την καλή σε γενικές γραμμές παρουσία της.

Εκτός παραμένει ο βασικός εξτρέμ, Ιμπραχίμ Κονέ (1/0).

Με το εύρος «2-3 γκολ» έληξαν και τα τρία φετινά παιχνίδια.

Λουκάς Χατζής

• ΠΑΦΟΣ
  • ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.55

Δύσκολο το πρόγραμμα της Πάφου μέχρι τώρα στη σεζόν, έχοντας δείξει ωστόσο καλά στοιχεία παρά τα αρνητικά αποτελέσματα. Με «όπλο» την έδρα της μπορεί να πάρει τη πρώτη νίκη της σεζόν. Σε απόδοση 1.55 ο άσος στον Stoiximan αποτελεί επιλογή μας.