ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ - ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ στην Stoiximan | +21
ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ - ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ
στην Stoiximan

* ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Οι 19 ομάδες παίζουν μεταξύ τους σε ένα γύρο 19 αγωνιστικών. Στη συνέχεια οι πρώτες οκτώ θα διαγωνιστούν για τον τίτλο σε διπλούς αγώνες με σύστημα νοκ-άουτ (προημιτελικοί, ημιτελικοί, τελικοί). Η πρωταθλήτρια εξασφαλίζει απευθείας συμμετοχή στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2022. Η τελευταία στην ειδική κατάταξη παραμονής θα υποβιβαστεί.

* Παράδοση τελευταίας 20ετίας με γηπεδούχο την Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν: 9-4-2
* Συνολική παράδοση τελευταίας 20ετίας: 13-7-11
* Οι πέντε πιο πρόσφατες συγκρούσεις τους έληξαν με under.
* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.

ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 ως φιλοξενούμενη της Ενβιγκάδο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Αργεντινό επιθετικό Βουλετίτς και ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου.

Συμπλήρωσε έτσι αήττητο έξι αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις (2-4-0), ενώ τη μεθεπόμενη Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Αγκιλας Ντοράδας.

Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο εξτρέμ Γιουλιάν Γκόμες (6/0). Αντίθετα αποθεραπεύτηκαν και επιστρέφουν ο μέσος Γιεσίντ Ντίας (4/0) και ο μεσοεπιθετικός Χάμες Σάντσες (7/0). Ο πρώτος αναμένεται να είναι στον πάγκο, ενώ ο δεύτερος προορίζεται για βασικός.

Μετρά έξι συνεχόμενα under σε όλες τις διοργανώσεις.

(4-2-3-1): Λουίς Ερνέι Βάσκες – Χουάν Γκιγιέρμο Αρμπολέδα, Ρολίν, Καδαβίδ, Χερμάν Γκουτιέρες – Λοάισα, Λοντόνιο - Χαβιέ Ρέινα, Χάμες Σάντσες, Μιέρ – Βουλετίτς.

ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ

ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ

Επιβλήθηκε 2-1 της Μπογιακά Τσίκο ως γηπεδούχος. Πέτυχε και τα δύο της τέρματα με πέναλτι, το πρώτο με τον Ουρουγουανό μέσο Λίμα στο 33’ και το δεύτερο με τον Εράσο στο 68’. Ενδιάμεσα είχε ισοφαριστεί στο 61’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και μπέρδεμα στην άμυνά της.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, καθώς είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-1 επί της Αγκιλας Ντοράδας. Την Παρασκευή υποδέχεται την Ενβιγκάδο.

Αναμένεται να διατηρηθεί το 4-1-4-1 με τον Εράσο (10/4) στην κορυφή.

Τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της επιβεβαίωσαν over και g/g.

(4-1-4-1): Μπονίγια – Πασέκο, Πεστάνια, Γκαρσία, Κορέα – Ανγκούλο - Μαντίγια, Λίμα, Μαέτσα, Τοράλβο – Εράσο.

Χρήστος Χρυσαΐτης

• ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ
  • ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 2.42

Σκληροτράχηλο συγκρότημα η Λα Εκιδάδ, πάντα αποτελεί μη βολικό αντίπαλο για τον οποιοδήποτε. Πάντως ποιοτικά η Ιντεπεντιέντε υπερτερεί και σε αυτές τις αποδόσεις αξίζει να ποντάρουμε στον άσο.