ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ - ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ στην Bwin | +21
ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ - ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ
στην Bwin

*Κεκλεισμένων των θυρών

*Η Σλάβια έχει αντιμετωπίσει 14 φορές γερμανική ομάδα, με απολογισμό τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες. Η Λεβερκούζεν έχει ταξιδέψει στην Τσεχία τρεις φορές, με απολογισμό μία νίκη, μια ισοπαλία και μία ήττα.

*Η Σλάβια στην τελευταία της συμμετοχή στο Γιουρόπα Λιγκ, τη σεζόν 2018-2019, είχε δύο νίκες και μία ισοπαλία εντός έδρας χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ στις τρεις αναμετρήσεις.

*Η Λέβερκουζεν έχει πρόσφατο συνολικό εκτός έδρας ρεκόρ 6-4-3 στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Συνολικά, έχει πρόσφατο ρεκόρ 8-4-1 ως φιλοξενούμενη στα επίσημα παιχνίδια της, της ταιριάζουν περισσότερο τακτικά.

στην Bwin
ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ

Με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της και με τον Τρπισόφσκι να επιλέγει ένα 4-4-2 που δεν μας έχει συνηθίσει, η Σλάβια ηττήθηκε με 3-1 από την Χάποελ Μπερ Σεβά στο Ισραήλ για την πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Καλή εμφάνιση με αρκετές ευκαιρίες από την τσέχικη ομάδα που δεν ήταν όμως τόσο αποτελεσματική και ξεκίνησε με το αριστερό την πορεία της στη διοργάνωση. Βρέθηκε να χάνει λίγο πριν το ημίχρονο, ισοφάρισε με τον Προβόντ στο 75ο λεπτό αλλά ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένη θα μπορούσε να φύγει με τον βαθμό. Δέχθηκε δύο γκολ σε δύο λεπτά (86’-88’) και τελείωσαν όλα. Δεν έχει πρωτάθλημα γιατί διεκόπη λόγω των αυξανόμενων κρουσμάτων κορωνοϊού στην Τσεχία και έτσι θα επικεντρωθεί στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

«Το να χάσεις στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου είναι πάντα δυσάρεστο. Δεν μπορούμε να επιτρέπουμε στους αντιπάλους μας να δημιουργούν τόσες πολλές ευκαιρίες, ειδικά τώρα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε δύο πολύ καλύτερες ομάδες. Κάθε πόντος είναι σημαντικός από εδώ και στο εξής για να μείνουμε στο κόλπο της πρόκρισης. Θα έχουμε δύο συνεχόμενα ματς εντός έδρας και ξέρουμε ότι είναι πρόκληση για εμάς. Πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας και να εμφανιστούμε καλύτεροι και προετοιμασμένοι να πάρουμε βαθμούς. Κάναμε πολλά αμυντικά λάθη στο Ισραήλ και δεν θυμάμαι τα τελευταία χρόνια να έχουμε παίξει τόσο άσχημα αμυντικά. Κόντρα στη Λεβερκούζεν δεν επιτρέπονται τέτοια λάθη. Είχαμε μια εβδομάδα να προετοιμαστούμε, θα έχουμε χώρο για τους γρήγορους παίκτες μας αλλά ταυτόχρονα οι αμυντικοί μας θα έχουν να αντιμετωπίσουν πιο δύσκολες καταστάσεις» σχολίασε ο κόουτς Τρπισόφσκι.

Τραυματίας ο Καραφιάτ (στόπερ), αμφίβολος ο Χόλες (δ.μπακ) που ήταν σε καραντίνα τις προηγούμενες μέρες λόγω κορωνοϊού και ο Ολαγίνκα (εξτρέμ).

(4-5-1): Κολάρ – Χόλες, Κουντέλα, Ζίμα, Μπόριλ – Μάσοπουστ, Στάντσιου, Τραορέ, Σέβτσικ, Ολαγίνκα – Τεσλ.

στην Bwin
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Υποδέχτηκε την Αουγκσμπουργκ και τη νίκησε με 3-1 την περασμένη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Σοβαρή και ήρεμη στο πρώτο 45λεπτο προηγήθηκε με 1-0. Εχασε την αμυντική σιγουριά μέσω της κατοχής μπάλας στο δεύτερο 45λεπτο, υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν, δέχτηκε την ισοφάριση, αλλά από στατικές φάσεις απείλησε, έκανε το 2-1 και πήρε ξανά το πάνω χέρι.

Η ομάδα του Πέτερ Μπος έφτασε σε τρίτη σερί νίκη στα επίσημα παιχνίδια της και παρέμεινε αήττητη (2-3-0) στο πρωτάθλημα. Είχε μερικά άσχημα διαστήματα, κάτι το φυσιολογικό καθώς δίνει συνεχόμενα παιχνίδια, αλλά η συνολική εικόνα της θετική ήταν. Για δεύτερο σερί παιχνίδι τα πήγε καλά και στον τομέα της ευστοχίας επιθετικά, κάτι που την δυσκόλευε στα πρώτα βήματα της αγωνιστικής περιόδου.

Για το αποψινό παιχνίδι, και εξαιτίας απουσιών, ο Ολλανδός προπονητής έκανε λόγο για πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι της Δευτέρας. «Με μόλις δύο μέρες ανάμεσα στα παιχνίδια, δεν υπάρχει άλλη επιλογή», τόνισε.

Νέες απώλειες ο βασικός δεξιός μπακ Λαρς Μπέντερ (4/0) και ο συχνά βασικός χαφ Παλάσιος (2/0). Τρίτο παιχνίδι στη σειρά χάνει ο βασικός αμυντικός χαφ Αράνγκις (4/0), τέταρτο ο βασικός επιθετικός Σικ (3/1) και ο δεξιός μπακ Αρίας (1/0), όγδοο ο μεσοεπιθετικός Παουλίνιο (0/0). Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο Γιουρόπα Λιγκ ο αναπληρωματικός δεξιός μπακ Βάιζερ (0/0). Πρακτικά δεν υπάρχει διαθέσιμος κλασσικός δεξιός μπακ.

(4-1-2-3): Χραντέτσκι – Ντράγκοβιτς, Τα, Ταπσόμπα, Γουέντελ – Μπάουμγκαρτλινγκερ – Βιρτς, Ντεμίρμπαϊ – Μπελαράμπι, Αλάριο, Αμίρι.

Kingbet

• ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ
  • ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

(Τελικό Αποτέλεσμα) Χ

Απόδοση: 3.80

Η Σλάβια προέρχεται από καλή εμφάνιση αλλά δείχνει να είναι αφελής αμυντικά. Επίσης, δεν είχε άλλο παιχνίδι να ασχοληθεί και θα έχει το ρίξει το βάρος της στην Ευρώπη. Η Λεβερκούζεν έπαιξε τη Δευτέρα το βράδυ και θα βγάλει κούραση. Δύσκολη πρόγνωση, ζαριά στην ισοπαλία. Στα ειδικά στοιχήματα καλή επιλογή είναι να πάει σβηστό το πρώτο ημίχρονο με ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες, σε απόδοση 2.30 στην Bwin.