ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΛΕΙΨΙΑ στην winmasters | +21
ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΛΕΙΨΙΑ
στην winmasters

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Από μία νίκη μετρά η κάθε ομάδα στις μοναδικές δύο συναντήσεις το τελευταίο 3μηνο. Νίκη για την Παρί με 3-0 στον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ τον περασμένο Αύγουστο, 2-1 εντός για τη Λειψία πριν 3 εβδομάδες στον α’ γύρο.

* Πέντε νίκες και 1 ισοπαλία εντός έδρας από το 2000 η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα σε γερμανικές ομάδες. Over+g/g οι 3 αναμετρήσεις της Λειψίας σε γαλλικό έδαφος.

* Η Παρί Σεν Ζερμέν έχει κερδίσει τα 9 από τα 14 τελευταία ματς Τσάμπιονς Λιγκ, έξι από τα οποία με διαφορά 2+ γκολ. Μετρά 4 ήττες στις φετινές διοργανώσεις, στις 3 δέχθηκε γκολ με πέναλτι.

* Τα 4/5 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της Λειψίας σε όλες τις διοργανώσεις ήταν Under, τα 3/5 ήταν N/G. Στα τελευταία τρία σημείωσε μόνο ένα γκολ.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Στραπάτσο ολκής την περασμένη Παρασκευή στο Πριγκιπάτο και ήττα 3-2 από τη Μονακό, που σήμανε τη 2η φετινή ήττα στο πρωτάθλημα. Εξαιρετική και αντάξια της ποιότητάς της για 20 λεπτά στο α’ ημίχρονο (25’-45’), προηγήθηκε 2-0 με Μ’Μπαπέ (25’, 37’) ενώ της ακυρώθηκαν οριακά μέσω var δύο ακόμη γκολ (Μ’Μπαπέ και Κιν).

Αλλη ομάδα στην επανάληψη, αγνώριστη προς το χειρότερο δεν είχε αρχή και τέλος, ισοφαρίστηκε μέσα σε ένα 20λεπτο (66’) και ηττήθηκε τελικά με πέναλτι (84’), φάση στην οποία αποβλήθηκε ο στόπερ Ντιαλό. Διατηρεί την πρωτοπορία, αν και πλησίασε απειλητικά στο -2 η Λιλ.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στα 3 τελευταία ματς, είχε προηγηθεί αυτή από τη Λειψία (2-1) την προηγούμενη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Πολλές ομοιότητες με το ματς του Πριγκιπάτου, προηγήθηκε (8’) με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ντι Μαρία που έχασε όμως πέναλτι στο 16’. Αρχισε να χάνει έδαφος και μετά το ημίωρο ανέλαβε το ρόλο κομπάρσου.

Αρχικά την «πλήγωσε» ένας «πρώην» της (42’ Ν’Κουνκού) για να ολοκληρωθεί ακόμη μια εις βάρος της ανατροπή στο 57’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Το ματς πήρε ακόμη πιο άσχημη τροπή, αφού την άγουσα για τα αποδυτήρια πήραν κατά σειρά οι Γκέιγ (69’) και Κιμπεμπέ (στις καθυστερήσεις) αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Αντιμετωπίζει ορατά το φάσμα του αποκλεισμού από τη συνέχεια μετά τη σεζόν 2003/04, έχοντας την 3η θέση στο -3 από τη Λειψία.

Παρουσία των ιδιοκτήτη Αλ-Κελαϊφί η τελευταία προπόνηση της ομάδας πριν το ματς, δίνοντας μαζί με τον Γερμανό κόουτς Τόμας Τούχελ την απαραίτητη σημασία σε αυτό το 90λεπτο και τον χαρακτήρα "τελικού".

Επιστροφή Νεϊμάρ στο βασικό σχήμα μετά τον τραυματισμό που τον κράτησε εκτός περίπου ένα μήνα. Πήρε λεπτά συμμετοχής (μπήκε ως αλλαγή στο 70’) με τη Μονακό, αναμένεται να πλαισιώσει τους Μ’Μπαπέ, Ντι Μαρία και Κιν στη γραμμή κρούσης. Αντίθετα, θα απουσιάσουν οι τιμωρημένοι Κιμπεμπέ (στόπερ) και Γκείγ (αμυν.χαφ). Προβλήματα τραυματισμών εξακολουθούν να ταλαιπωρούν τους Κέρερ (στόπερ), Ντράξλερ (χαφ) και Ικάρντι (φορ) που παραμένουν εκτός αποστολής όπως και ο Μπερνάτ (πλάγιος) που αναμένεται να ξεκινήσει προπονήσεις μετά το Φεβρουάριο.

(4-4-2): Νάβας - Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Ντιαλό, Μπάκερ - Νεϊμάρ, Ερέρα, Παρέδες, Ντι Μαρία - Κιν, Μ'Μπαπέ

ΛΕΙΨΙΑ

ΛΕΙΨΙΑ

Αποχώρησε με την ισοπαλία με σκορ 1-1 από την έδρα της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης την προηγούμενη αγωνιστική στο γερμανικό πρωτάθλημα. Είχε πλήρη πρωτοβουλία και τρεις καλές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο και με χαζό τρόπο δέχτηκε γκολ στο 43'. Στις επόμενες τρεις καλές στιγμές της ισοφάρισε τελικά στο 57', αλλά μετά είχε ανούσια πρωτοβουλία, δεν έβρισκε ευκαιρίες. Μία φορά απειλήθηκε, μία απείλησε.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη επί της Φράιμπουργκ και να αξιοποιήσει το στραβοπάτημα της Μπάγερν Μονάχου. Για πέμπτο σερί επίσημο παιχνίδι δεν κατάφερε να αποφύγει τα προβλήματα αμυντικά. Δεν είχε τα προβλήματα προηγούμενων παιχνιδιών, αλλά συνολικά δέχεται περισσότερες φάσεις απ' ότι θέλει. Ασφαλώς και παίζουν ρόλο η κόπωση, οι απουσίες και τα ατομικά λάθη, αλλά όσο συνεχίζονται τα τελευταία, υπάρχει πρόβλημα.

Κατά τα λοιπά είναι μια χαρά ομάδα. Παίζει συνήθως δίχως κλασσικό φορ περιοχής, με ψεύτικα εννιάρια, υπάρχουν στιγμές που θα ήθελε να έχει έναν γκολτζή περιοχής (ο Πόουλσεν δεν είναι τέτοιος, ο Σέρλοθ ακόμα δεν έχει δώσει κάτι το τρομερό) ώστε να μην «φρακάρει», αλλά όπως έχουμε αναφέρει και σε παλαιότερο ρεπορτάζ της, δεν έχει γίνει Μπάγερν ακόμα. Μεγάλο συν της ωστόσο, πως στην τρέχουσα σεζόν δεν «γκελάρει» εντός έδρας με τις μικρομεσαίες, δεν χάνει βαθμούς.

«Αν ο Τόμας μιλάει για τελικό, περιμένω την Παρί να παίζει λες και αγωνίζεται σε τελικό», είπε ο Γιούλιαν Νάγκελζμαν εν όψει του αποψινού παιχνιδιού, αναφερόμενος και σε δήλωση του Τόμας Τούχελ. «Εντεκα εναντίον έντεκα παίζουν. Εχουν τις αρετές και δυνάμεις τους, έχουμε τις δικές», πρόσθεσε για την επικείμενη επάνοδο των «σταρ» της επίθεσης της πρωταθλήτριας Γαλλίας.

Είναι αμφίβολος ο συχνά βασικός δεξιός μπακ Χένριχς (7/0). Δεύτερο παιχνίδι στη σειρά χάνει ο αναπληρωματικός επιθετικός Χουάνγκ (5/0), τέταρτο ο βασικός κεντρικός αμυντικός Χάλστενμπεργκ (3/1), όγδοο ο λογιζόμενος ως βασικός κεντρικός αμυντικός Κλόστερμαν (4/0), εδώ και μεγάλο διάστημα απουσιάζει ο λογιζόμενος ως βασικός αμυντικός χαφ Λάιμερ (0/0). Είναι διαθέσιμος μετά από απουσία παιχνιδιού ο συχνά βασικός δεξιός μπακ Μουκιέλε (6/0), αλλά όχι σε θέση να βγάλει πάνω από 45λεπτο.

(3-4-2-1): Γκούλασι – Κονατέ, Ουπαμεκανό, Ορμπαν – Ανταμς, Ζάμπιτσερ, Χαϊντάρα, Ανχελίνο – Ενκουνκού, Ντάνι Ολμο – Φόρσμπεργκ