ΦΟΥΛΑΜ - ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝ. στην Novibet | +21
ΦΟΥΛΑΜ - ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝ.
στην Novibet

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Νοκ-άουτ αγώνας για τον 3ο γύρο του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, η πρόκριση στον επόμενο γύρο κρίνεται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι. Η νικήτρια του θεσμού εξασφαλίζει θέση στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Οποια ομάδα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στον 4ο γύρο την Μπρέντφορντ.

ΦΟΥΛΑΜ

ΦΟΥΛΑΜ

Η ήττα στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ από την Αρσεναλ δεν πόνεσε τόσο όσο αυτή στην έδρα της Λιντς (4-3) το Σάββατο. «Εμπαζε» πάλι αμυντικά και βρέθηκε να χάνει πάλι από νωρίς (5’), σε μια φάση που ξεκίνησε από στατική μπάλα. Απάντησε με πέναλτι στο 34’, ωστόσο με τον ίδιο τρόπο δέχθηκε το 2-1 (41’), ενώ σε ένα 7λεπτο (50’, 57’) ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 4-1.

Από ‘κει και πέρα, επιχείρησε την ολική επαναφορά εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα της αντίπαλης άμυνας, αλλά έμεινε στα… μισά (62’, 67’), καθώς στο 69’ τη σταμάτησε το δοκάρι. Στο μεταξύ και σύμφωνα με δημοσιεύματα, κινείται για την απόκτηση του αμυντικού Τοντιμπό και του φορ Μίλικ!

Στην προηγούμενη φάση του Λιγκ Καπ προσπέρασε το εμπόδιο της Ιπσουιτς (ομάδα League 1), την οποία νίκησε 1-0 εκτός έδρας. Στο 38’ το «χρυσό» γκολ, το οποίο υπερασπίστηκε άριστα στη συνέχεια.

Λογικά θα κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα της ο νιόφερτος αμυντικός Αϊνα, δεν είναι 100% έτοιμοι οι ημιβασικοί χαφ Γιόχανσεν και Σερί. Στη Νότιγχαμ Φόρεστ παραχωρήθηκε δανεικός ο εφεδρικός αμυντικός Κρίστι. Θα πάρουν χρόνο συμμετοχής αρκετές «ρεζέρβες», τη Δευτέρα υποδέχεται την Αστον Βίλα.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝ.

Στο πρώτο φετινό ματς στο «Χίλσμπορο» παραχώρησε την ισοπαλία στη Γουότφορντ (0-0) για τη 2η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ. Το πρέσινγκ που άσκησε στο πρώτο ημίχρονο οδήγησε σε λάθη την αντίπαλο, όμως δεν τα εκμεταλλεύτηκε με κορυφαία στιγμή το δοκάρι του Λις στο 45’. Αλλαξε η εικόνα στην επανάληψη με τη γηπεδούχο να δείχνει πιο απειλητική και τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ να κρατάει τον βαθμό χάρη στις επεμβάσεις του Ντόουσον.

«Δεν καταφέραμε να ανοίξουμε το σκορ στο α’ μέρος και ξέραμε ότι η Γουότφορντ θα αντεπιτεθεί μετά την ανάπαυλα. Θα ήθελα να ήμασταν πιο συμπαγείς σε αυτό το διάστημα, όμως σε γενικές γραμμές νομίζω ότι τα πήγαμε καλά» τόνισε με ειλικρίνεια ο Γκάρι Μονκ.

Μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο Κάρντιφ (2-0), οι «κουκουβάγιες» πήραν έναν ακόμη βαθμό στην προσπάθεια να καλύψουν το -12 με το οποίο ξεκίνησαν τη χρονιά. Δεν θα είναι εύκολο να παρουσιαστούν σταθεροί μετά από τις προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ, αν και το πρόσημο δείχνει θετικό. Συνεχίζουν, πάντως, την προσπάθεια για ενίσχυση ψάχνοντας επιθετικό.

Στα συν η βελτίωση στην ανασταλτική λειτουργία, με τη Γουένσντεϊ να μην έχει δεχθεί γκολ στα πρώτα 4 επίσημα παιχνίδια. Οσον αφορά το Λιγκ Καπ απέκλεισε κατά σειρά τις Γουόλσολ (0-0, 4-2 πέν.) και Ροτσντέιλ (2-0), όμως το επίπεδο δυσκολίας ανεβαίνει στην επίσκεψη στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Αναμένεται να «ανακατέψει την τράπουλα» ο Μονκ, καθώς το πρωτάθλημα είναι αυτό που προέχει. Διαθέσιμοι ο βασικός στόπερ Μπέρνερ και ο χρήσιμος δεξιός μπακ Οντουμπάγιο που αναμένεται να πάρουν χρόνο. Ισως το ίδιο συμβεί και με τον 19χρονο νεοαποκτηθέντα εξτρέμ Αντεντογίν (Εβερτον U23). Πλησιάζουν ο νεοαποκτηθείς στόπερ Ντάνκλεϊ και ο νεαρός μπακ Ουργκογκίντε. Δεν υπολογίζεται ο κίπερ Γουέστγουντ (14/0 πέρσι).

Kingbet

• ΦΟΥΛΑΜ
  • ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝ.

(Διπλή Ευκαιρία) Χ2

Απόδοση: 1.87
Novibet

Πολλά τα -μέχρι τώρα- αμυντικά κενά της Φούλαμ, η οποία δεν έχει «στρώσει» ακόμα και αναζητά ομοιογένεια. Δεμένο σύνολο η Σέφιλντ Γουένσντεϊ, έχει τα φόντα και την ποιότητα για να κάνει την έκπληξη. Ή έστω να παλέψει γι’ αυτήν… Η διπλή ευκαιρία (Χ2) σε απόδοση 1.87 στη Novibet.