• Goalbet

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

Νοκ άουτ αγώνας για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ στην έδρα της ομάδας που είναι γηπεδούχος. Χωρίς φιλάθλους. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Ο νικητής προκρίνεται στον 3ο προκριματικό γύρο (νοκ άουτ αγώνες).

* Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαριού Τέουτα (Αλβανία) - Γρανάδα (Ισπανία)

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΤΙΦΛΙΔΑΣ

Εκανε μεγάλη έκπληξη στον προηγούμενο γύρο και επιβλήθηκε με 2-1 εντός έδρας της Κραϊόβα (μόλις η δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση) για να πάρει την πρόκριση, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία της. Στην επανέναρξη του πρωταθλήματος στη Γεωργία έπειτα από διακοπή ενός μήνα ήταν καταιγιστική και διέλυσε με 4-1 εντός έδρας την αδύναμη Τσίκουρα, παίρνοντας κουράγιο και ψυχολογία ενόψει των ευρωπαϊκών της υποχρεώσεων.

Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, τα… χρειάστηκε όταν ισοφαρίστηκε στο 35’, όμως πέτυχε τρία γκολ από το 65’ και μετά για να βρεθεί στην 5η θέση. Συνολικά, βέβαια, δεν κάνει την καλύτερή της σεζόν, όμως τέτοια παιχνίδια φτιάχνουν το κλίμα. «Η Ντινάμο μπορεί να αλλάξει σύστημα ανά πάσα στιγμή. Εχει πολλή ποιότητα και εμπειρία. Την ίδια στιγμή, όμως, δεν μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλύτερη ομάδα σε σχέση με την Κραϊόβα. Θα δώσουμε τα πάντα για την πρόκριση», σχολίασε ο τεχνικός Τσιαμπρισβίλι.

Αμφίβολοι δίνονται οι Κομπαχίτζε (βασικός μέσος) και Κιρκιτάτζε (βασικός εξτρέμ).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ

Επιστρέφει στην Ευρώπη για πρώτη φορά από το 2015, όταν είχε αποκλειστεί στη φάση των «16», και θέλει να φτάσει τουλάχιστον μέχρι τους ομίλους. Εχει ενισχυθεί σημαντικά τα δύο τελευταία χρόνια μετά την αλλαγή ιδιοκτησίας, διαθέτει πολύ ποιοτικό ρόστερ και η ευρωπαϊκή διάκριση είναι πάντα στην ατζέντα.

Προέρχεται, όμως, από ήττα στο πρωτάθλημα Ρωσίας και πρέπει να είναι προσεκτική. Κακή εμφάνιση δεν έκανε, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και έχασε στις λεπτομέρειες με 1-0 από τη Ρουμπίν Καζάν με πέναλτι για την πρώτη εντός έδρας ήττα στη σεζόν, σε παιχνίδι που το ολοκλήρωσε με 9 παίκτες στο γήπεδο, έχοντας πολλά νεύρα στο τέλος. Εντυπωσιακές οι επιδόσεις της στην άμυνα (4 γκολ σε 7 ματς), έχει την ποιότητα να βρίσκει τις λύσεις στην επίθεση, αλλά δυσκολεύεται απέναντι σε ομάδες που παίζουν κλειστά.

«Εχουμε αναλύσει τη Λοκομοτίβ και ξέρουμε τι να περιμένουμε. Κάθε παιχνίδι ξεκινάει από το 0-0 και όταν τα πάντα κρίνονται σε 90 λεπτά, τότε τα πάντα μπορούν να συμβούν. Οι πιθανότητες πρόκρισης κατά τη γνώμη μου είναι 50-50», αρκέστηκε να πει ο τεχνικός Νόβικοβ.

Πούλησε τον βασικό στόπερ Σούνιτς σε ομάδα της Κίνας.