ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Πρώτο παιχνίδι για την 4ης φάση του Κυπέλλου. Θα ακολουθήσει ρεβάνς. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ και δεν υπάρχει παράταση. Σε περίπτωση ισορροπίας σε βαθμούς και γκολ ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η νικήτρια της διοργάνωσης εξασφαλίζει συμμετοχή στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2021.

* Παράδοση τελευταίας 10ετίας με γηπεδούχο τη Φλουμινένσε: 3-1-1
* Συνολική παράδοση τελευταίας 10ετίας: 6-2-1
* Οι έξι τελευταίες συναντήσεις τους επιβεβαίωσαν το G/G.
* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ – ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ 1-1

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

Μετά από τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-1-2), επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας της Κορίνθιανς, ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Προηγήθηκε στο 8’ με τον μεσοεπιθετικό Νενέ, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (αυστηρό). Δέχτηκε τη μείωση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν όλα είχαν κριθεί. Σε γενικές γραμμές πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση και η νίκη της κρίνεται δίκαια.

Στην προηγούμενη φάση είχε δυσκολευτεί απέναντι στη 2ης κατηγορίας Φιγκεϊρένσε, χάνοντας 1-0 στο πρώτο ματς και ανατρέποντας την κατάσταση με 3-0 στο Μαρακανά. Το Κύπελλο έχει για αυτήν προτεραιότητα φέτος, τόσο για οικονομικούς λόγους όσο και για αγωνιστικούς, καθώς είναι ο πιο προσιτός δρόμος για να φτάσει σε έναν τίτλο.

Εκτός αποστολής ο 36χρονος διεθνής επιθετικός Φρεντ (9/1) που βρίσκεται σε καραντίνα λόγω covid και ο κεντρικός αμυντικός Ντιγκάο (16/1) που αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα πρωταθλήματος. Στη θέση του τελευταίου ένας εκ των Νίνο (20/1, διεθνής με την Εθνική Ελπίδων) ή Φεράς (12/0).

Μετρά πέντε συνεχόμενα G/G στο πρωτάθλημα.

(4-3-3): Μουριέλ – Καλεγκάρι, Λούκας Κλάρο, Νίνο (Φεράς), Εζίδιο – Γιούρι Λίμα, Ντόντι, Μισέλ Αραούχο – Νενέ, Γουέλινγκτον Σίλβα, Μάρκος Πάουλο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΙΑΝΙΕΝΣΕ

Νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Μπαϊα και συμπλήρωσε αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών (2-2-0). Σκόραρε για λογαριασμό της στο 40’ ο… τερματοφύλακας Ζέαν σε… ριμπάουντ από δική του απευθείας εκτέλεση φάουλ που χτύπησε στο τείχος! Στην επανάληψη προσανατολίστηκε περισσότερο στη διαφύλαξη του προβαδίσματός της και η αλήθεια είναι ότι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, παρότι η αντίπαλοί της είχαν μία σχετική υπεροχή.

Στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης είχε επιβληθεί της Σάο Χοσέ Πόρτο Αλέγκρε - ομάδα 3ης κατηγορίας - νικώντας 2-0 εντός έδρας και χάνοντας 1-0 στη ρεβάνς. Το Σάββατο υποδέχεται την Ατλέτικο Μινέιρο για το πρωτάθλημα.

Απουσιάζουν ο μέσος Μάρλον Φρέιτας (20/1) λόγω τραυματισμού, ο αριστερός μπακ Νικολάς Βικιάτο (20/1) λόγω καρτών και ο μέσος Εβερτον Φελίπε (9/0) που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής, επειδή έχει αγωνιστεί στη φετινή διοργάνωση με τα χρώματα της Κρουζέιρο. Αμφίβολος για την αποστολή ο μεσοεπιθετικός Ζορζίνιο (14/4).

Οι οκτώ στις εννέα αναμετρήσεις της στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επίσης και οι 10/12 σε όλες τις διοργανώσεις, επιβεβαίωσαν το σύνολο τερμάτων 2-3.

(4-2-3-1): Ζέαν – Ντυντού, Ζοάο Βίκτορ, Εντερ, Ζιλβάν – Εντσον, Ολιβέιρα - Ζάντερσον, Τσίκο,  Φεραρέις – Ρενάτο Κάζιερ.

Χρήστος Χρυσαΐτης

• ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ
  • ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΙΑΝΙΕΝΣΕ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.87
Stoiximan

Για τη Φλουμινένσε το Κύπελλο αποτελεί απόλυτη προτεραιότητα, τόσο για αγωνιστικούς όσο και για οικονομικούς λόγους. Εστω και δύσκολα, περιμένουμε ότι θα κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στη φάση των «16». Σε ικανοποιητικές αποδόσεις ο άσος στον Stoiximan.