* Ο προπονητής της Γουίκομ, Γκάρεθ Εϊνσγουορθ, έχει φορέσει τη φανέλα της ΚΠΡ (2003-10) και έχει κάτσει δύο φορές στον πάγκο της ως υπηρεσιακός τεχνικός (2008, 2009).

* Συνολική παράδοση (από το 2001-02): 2-3-2. Η Γουίκομ δεν έχει κερδίσει ποτέ στο «Λόφτους Ρόουντ» (0-1-2).

στην Bet365
ΚΠΡ

ΚΠΡ

Μετά από δύο διαδοχικές ήττες επανήλθε στις επιτυχίες κατακτώντας το διπλό στο Μπρίστολ (2-0). Εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας για να σημειώσει δύο γρήγορα γκολ (Τσερ 11’, Ντίκι 22’), γεγονός που της έδωσε άνεση στη συνέχεια. Επικεντρώθηκε στα αμυντικά καθήκοντά της και τα πήγε αρκετά καλά, με τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε 1-2 αξιόλογες φάσεις και να παραμένουν στο μηδέν.

«Αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 5 λεπτά, οι παίκτες μου έκαναν πολύ καλή δουλειά. Σε αυτή την κατηγορία τα πάντα κρίνονται στις λεπτομέρειες κι αυτό είναι που την κάνει συναρπαστική. Αυτή τη φορά εκμεταλλευτήκαμε τις πρώτες ευκαιρίες μας και όλα πήγαν καλά» ανέφερε στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα με ικανοποίηση ο Μαρκ Γουαρμπάρτον.

Παρά τα δύο αρνητικά αποτελέσματα που προηγήθηκαν και ήρθαν στις λεπτομέρειες, η ομάδα του έχει θετική παρουσία εντός του ’21 (7-1-3). Η συγκεκριμένη βαθμολογική συγκομιδή της έχει δώσει μια διαφορά σχετικής ασφάλειας από τη ζώνη του υποβιβασμού και της επιτρέπει να παίζει, πλέον, πιο ελεύθερα.

Εκανε ντεμπούτο, παίρνοντας μάλιστα θέση στο αρχικό σχήμα, ο στόπερ Ντε Βάις (1/0). Ελειψε, αλλά δεν έχει κάτι σοβαρό και αναμένεται να επιστρέψει σήμερα, ο έμπειρος χαφ Κάμερον (29/0). Πάντα εκτός δράσης ο χαφ Αμος (5/0) και ο μέσος Κάρολ (22/0).

Οι τελευταίοι 3 εντός έδρας αγώνες της έληξαν με «G/G+Over». Είχαν προηγηθεί 5 διαδοχικά «N/G+Under».

στην Bet365
ΓΟΥΙΚΟΜ

ΓΟΥΙΚΟΜ

Η 3η σερί ήττα με το ίδιο σκορ (2-0) ήρθε στο Στόουκ και την κράτησε χωρίς γκολ σε 3ο διαδοχικό ταξίδι (0-1-2). Δίκαιο το αποτέλεσμα με τη γηπεδούχο να δημιουργεί αρκετές φάσεις και να «σημαδεύει» το δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με τη Γουίκομ που φάνηκε ελάχιστα επιθετικά. Στη επανάληψη υπήρξε από μια μεγάλη φάση πριν η Στόουκ «καθαρίσει» μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών (Νόρινγκτον-Ντέιβις 64’, Σούταρ 69’).

«Είχαμε απέναντι μας μια πολύ καλή ομάδα που βάσει υλικού θα μπορούσε να τα πηγαίνει καλύτερα. Υπήρξαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως στο τέλος μίλησε η ποιοτική υπεροχή της Στόουκ σε άμυνα και επίθεση» ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου ο Γκάρεθ Εϊνσγουορθ, προσθέτοντας πως η ομάδα του θα συνεχίσει να παλεύει.

Η Γουίκομ έχει ακόμη 12 αγώνες προκειμένου να καλύψει τη διαφορά 12 βαθμών που τη χωρίζει από τη σωτήρια 21η θέση, αλλά και να υπερκεράσει τρεις ομάδες. Φαντάζει αδύνατο να τα καταφέρει, αλλά θα το παλέψει και είναι ικανή για «ζημιές». Κέρδισε, ωστόσο, μόνο 1/12 τελευταία ταξίδια (1-3-8), ενώ αγνοεί τη νίκη στο «Λόφτους Ρόουντ» (0-1-2).

Επανήλθε στην αποστολή στο προηγούμενο παιχνίδι ο γκολκίπερ Αλσοπ (29/0).

Οι τελευταίες 5 αναμετρήσεις της ολοκληρώθηκαν με «N/G+Under», ανεξαρτήτως έδρας. Δεν έχει σκοράρει στα τελευταία 3 και στα 4/5 πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς.

Θωμάς Πρωτόγερος

• ΚΠΡ
  • ΓΟΥΙΚΟΜ

1+Over 1,5 (Combo)

Απόδοση: 1.95

Η ΚΠΡ έχει σίγουρα τον πρώτο λόγο απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, αρκεί να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που θα της παρουσιαστούν. Θεωρώντας πιθανό τον άσο, θα επιχειρήσουμε να αυξήσουμε τις τιμές κάνοντας στην Bet365 τον συνδυασμό με το Over 1,5.