ΚΛΕΡΜΟΝ - ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ στην Bwin | +21
ΚΛΕΡΜΟΝ - ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ
στην Bwin

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* 10-2-8 η μεταξύ τους παράδοση συνολικά από τη σεζόν 1999-2000, 6-1-2 με γηπεδούχο την Κλερμόν την ίδια περίοδο.

* N/G 7/9 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας, όπως και 5/6 τελευταία στην Κλερμόν, Over 4/6 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας, πέρσι: Κλερμόν – Βαλενσιέν 3-1 και Βαλενσιέν – Κλερμόν 1-0.

* Πρώτος γύρος: Βαλενσιέν – Κλερμόν 1-3

στην Bwin
ΚΛΕΡΜΟΝ

ΚΛΕΡΜΟΝ

Το μεγάλο της πρόβλημα από την αρχή της σεζόν είναι πως ενώ στην έδρα της είναι σαρωτική, μακριά από αυτή χάνει μεγάλο, αν όχι τεράστιο, μέρος της δυναμικής της. Αν στην τελική ευθεία αρχίσει να κερδίζει και στα εκτός, ψάξτε για το δεύτερο. Αέρας στην Κορσική!

Πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Αζαξιό κερδίζοντας 2-0. Δεν βρήκε λύσεις κόντρα στη συμπαγή άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο όμως αρκούσε ένα καυτό πεντάλεπτο για να κλειδώσει το τρίποντο. Αλεβινά στο 54’ και Μπαγιό στο 58’ βρήκαν δίχτυα για τη νίκη ανόδου.

Σε συνδυασμό με την ήττα της Τουλούζ στην έδρα της Ροντέζ έπιασε τους «βιολετί» στη δεύτερη θέση που χαρίζει ένα απευθείας εισιτήριο για το Σαμπιονά και πλέον ονειρεύεται. Στο -3 από την κορυφή και την Τρουά. Κυρίαρχος στο σπίτι της σκοράροντας αφειδώς.

Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Χουντοζί (26/1) στη μοναδική απουσία.

* N/G οκτώ από τα δέκα τελευταία.

* Over πέντε από τα επτά τελευταία εντός έδρας.

στην Bwin
ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Εκμεταλλεύτηκε απόλυτα τα κενά στην άμυνα της Τρουά και την πλήγωσε δις, η δεύτερη μάλιστα στις καθυστερήσεις της εντός έδρας αναμέτρησης, της χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Για μία ακόμα φορά προδόθηκε από την άμυνα, έκανε όμως καλό ματς.

Παρά το γεγονός πως έπαιζε με την πρωτοπόρο δεν έδειξε να φοβάται. Μπήκε με διάθεση να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλό της και το «θράσος» της βγήκε σε καλό ανοίγοντας το σκορ στο 13’ με τον Γκιγιόμ. Δέχτηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 64’, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν το μομέντουμ και πήραν προβάδισμα στο 71’. Ο Βαντεναμπέλ τη λύτρωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διέκοψε το αρνητικό σερί των δύο συνεχόμενων ηττών, πάνω που έδειξε ικανή να διεκδικήσει την είσοδό της στην πεντάδα και τα πλέι οφ, έμεινε από λάστιχο. Εχασε πολύτιμο έδαφος και πλέον θα χρειαστεί σταθερότητα, διάρκεια και υπερβάσεις για το στόχο της.

Παραμένουν τραυματίες οι Μασόν (βασικός αμυντικός χαφ, 17/0), Γκουτσλού (επιθετικός, 12/0/1) και Σπανό-Ραχού (βασικός στόπερ, 21/0). Στη λίστα προστέθηκαν οι Αμπέιντ (βασικός αριστερός μπακ, 20/0/1) και Κανκάβα (αμυντικός χαφ, 6/0). Εχει τελειώσει η σεζόν για τον πολύτιμο χαφ-εξτρέμ Σεργκί.

Ξανά διαθέσιμος ο βασικός στόπερ Ντιμ (21/2/1).