στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής ο Χακίμ Μπεν Ελ Χατζ (μ.ο. 3,44 κιτ./0,22 κοκ. ανά ματς).

* Α’ Γύρος (23/8/2020): Νις-Λανς 2-1

* Μοιρασμένη η παράδοση ανάμεσα στις δύο ομάδες (33-20-30). N/G τα 8 από τα 10 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας από το 2006.

* Πολύ δυνατή η Λανς εντός έδρας (26-11-5) επί της Νις. Αήττητη εντός από το 1988 (7ν.-6ισ.).

ΛΑΝΣ - ΝΙΣ
ΛΑΝΣ

ΛΑΝΣ

Εκανε τα δύσκολα απλά την Τετάρτη, επικρατώντας 0-1 στην έδρα της Μαρσέιγ. Δύσκολα μόνο κατ' ευφημισμόν και βάσει ονόματος της αντιπάλου, αφού πολύ γρήγορα φάνηκε ότι δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα. Η ομάδα του Φρανκ Εζ χρειάστηκε το πολύ ένα 20λεπτο να το συνειδητοποιήσει αλλά αφού το έκανε πράξη, δεν κινδύνευσε σοβαρά σε κανένα σημείο του αγώνα.

Πιστή στο πλάνο του κόουτς από την αρχή αυτής της σεζόν, δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το γνωστό παιχνίδι της από τις πτέρυγες, με το απαράλλαχτο 3-4-1-2 εκμεταλλευόμενη την «τρικυμία» της αντιπάλου σε κάθε κομμάτι του γηπέδου και ιδίως στην άμυνα.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος, όμως η επανάληψη είχε κάτι το διαφορετικό που δεν άργησε να έρθει. Δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση της ώρας, πήρε το προβάδισμα με σκόρερ τον φορ Μπανζά (18/3) που ξέφυγε στο πρώτο δοκάρι σε χαμηλή σέντρα από την αριστερή πλευρά. Είχε την ευκαιρία μάλιστα να διευρύνει το προβάδισμά της προς το τέλος της αναμέτρησης, δεν τα κατάφερε, όμως ακόμη κι έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία ματς πρωταθλήματος.

Χωρίς διαφοροποιήσεις το ιατρικό δελτίο, τρεις μόλις ημέρες μετά το νικηφόρο ματς της Μασσαλίας. Δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα προβλήματα τραυματισμών οι Μπαντέ (στόπερ, 16/0) και Ζαν (φορ, 13/0) και βρίσκονται εκτός αποστολής, ενώ αντίθετα επιστρέφει από απουσία μίας αγωνιστικής λόγω καρτών ο Καϊζάκ (χαφ, 16/0).

* Under τα 4 από τα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* Μία νίκη στα 6 τελευταία εντός (2ισ.-3ητ.). Εχει σκοράρει στα 8, έχει δεχθεί γκολ στα 7 από τα 9 φετινά εντός.

* G/G τα 5 από τα 6 τελευταία εντός.

(3-4-1-2): Λέκα - Γκραντί, Φορτέ, Μεντινά - Μισελέν (Κλάους), Καϊζάκ (αρχ.), Ντουκουρέ, Σιλά - Κακουτά - Σότοκα, Γκαναγκό.

ΛΑΝΣ - ΝΙΣ
ΝΙΣ

ΝΙΣ

Η ήττα στις αρχές Δεκεμβρίου από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν το "κύκνειο άσμα" του τέως κόουτς Πατρίκ Βιείρά, "λαϊκή" απαίτηση η αντικατάστασή του για να βρει η ομάδα το δρόμο της. Με το νυν τεχνικό, Ρουμάνο Αντριαν Ουρσέα μόνο κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί αφού μετρά μόλις μία νίκη αλλά και πέντε ήττες σε 10 ματς από εκείνη τη στιγμή.

"Παλίρροια" η εντός έδρας εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής με την Μπορντό εντός έδρας, απολύτως δίκαια η ήττα-συντριβή με 0-3 που την έριξε ακόμη πιο κάτω, στη 14η θέση. Μέτρια στο α' ημίχρονο χωρίς σουτ στο στόχο, πολύ κακή στην επανάληψη δέχθηκε και τα τρία γκολ σε αυτό το διάστημα, θα μπορούσε να έχει δεχθεί και περισσότερα γκολ αλλά τη βοήθησε ...το VAR.

Εφτασε αισίως στα πέντε ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη πλέον, έχει χάσει φανερά την «πυξίδα» της, πηγαίνει με "αυτόματο πιλότο" ενώ αντικειμενικά κοστίζουν οι αρκετές απουσίες το τελευταίο διάστημα με πιο πρόσφατες αυτές των κομβικών στο βασικό σχήμα Σνέιντερλιν (χαφ,) και Ρόνι Λόπες (εξτρέμ).

Με δύο σημαντικές απουσίες ταξίδεψε στη Βόρεια Γαλλία η ομάδα του Αντριαν Ουρσέα, ο οποίος δεν έχει στη διάθεσή τους τους βασικούς Σνέιντερλιν (χαφ, 19/0) και Ρόνι Λόπες (εξτρέμ, 20/1).

* Μία νίκη στα 10 τελευταία ματς πρωταθλήματος (3ισ.-6ητ.)

* 2-3 γκολ τα 4 από τα 6 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας.

* Under τα 4 τελευταία εκτός, n/g τα 4 από τα 5.

(5-3-2): Μπενίτεζ - Ατάλ, Ντάνιλιουτς, Σαλιμπά, Ν'Σοκί, Καμαρά - Ρεν-Αντελαϊντ, Τιράμ, Λες-Μελού - Ντόλμπεργκ, Γκουιρί.

Louis Campora

• ΛΑΝΣ
  • ΝΙΣ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 2.00

Oπως φάνηκε και στη Μασσαλία μεσοβδόμαδα, η Λανς βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και βρίσκει και πάλι τον εαυτό της. Φανερή η διαφορά φρεσκάδας και ποιότητας από τη Νις αυτή τη στιγμή. Σε πολύ καλύτερη αγωνιστική κατάσταση η γηπεδούχος έχει ως «προίκα» την 7η θέση και τον πρώτο λόγο για το 3ποντο. Σε τιμές διπλασιασμού ο άσος από τη Stoiximan.