* Διαιτητής ο Βιλί Ντελαζό (4 ματς, 11 κίτρινες, 4 κόκκινες)

* Προβάδισμα της Λιλ βάσει συνολικής παράδοσης (14-8-9).

* N/G τα 10 από τα 11 μεταξύ τους από το 2012.

* Πολύ ισχυρή εντός έδρας η Λιλ (9-4-2). N/G τα 5 πιο πρόσφατα σε αυτή την έδρα.

ΛΙΛ

ΛΙΛ

Πρώτη ήττα από τις 16 Φεβρουαρίου (εντός έδρας 2-1 από τη Μαρσέιγ) στην έδρα της Μπρεστ, μετά από την επιβλητική νίκη στο Μιλάνο επί της Μίλαν για την 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Εμφάνιση που δεν άφησε περιθώρια, αφού άργησε πάρα πολύ να μπει στο κλίμα του αγώνα και το πλήρωσε.

Πριν καν καταλάβει τι συνέβη, βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-0 (42'). Αμυντικά κενά και γκολ με παρόμοιο τρόπο έδειξαν φανερά ότι η ομάδα ήταν απροετοίμαστη όχι τόσο αγωνιστικά, όσο πνευματικά για να "προσγειωθεί" στις ανάγκες του πρωταθλήματος. Το γκολ του φορ Γιλμάζ (με εύστοχο χτύπημα πέναλτι) στο 45+3', αλλά κυρίως αυτό του 57, έδωσε ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα ωστόσο σε εκείνο το σημείο "μίλησε" η έλλειψη φρεσκάδας και η κόπωση.

Κανείς πλην του σκόρερ δεν μπήκε πραγματικά στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, στη μετριότητα τόσο το αμυντικό δίδυμο των Φόντε, Μπότμαν όσο και αυτό της μεσαίας γραμμής (Ρεν.Σάντσες, Σουμαρέ). Βοήθησαν αρκετά στην επανάληψη οι αλλαγές, θετικοί οι Λιατζί (φορ), Τζέκα (αμυν.χαφ).

Την ευθύνη της ήττας ανέλαβε ο κόουτς Κριστόφ Γκαλτιέ: "Μπήκαμε στο παιχνίδι μία ώρα αργότερα, η αντίπαλός μας ήταν πολύ καλά προετοιμασμένη και αποφασισμένη. Η εικόνα του 1ου από το 2ο ημίχρονο είχε πολύ μεγάλη απόκλιση, πράγματα που σημαίνει ότι φταίω μόνο εγώ και οι επιλογές των ποδοσφαιριστών για το βασικό σχήμα. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το ματς το συντομότερο δυνατόν και να επιστρέψουμε άμεσα στις νίκες", δήλωσε.

Δεν είναι λίγες οι απουσίες για τον κόουτς Κριστόφ Γκαλτιέ, που έκανε έντονα παράπονα για τις μεσοβδόμαδες υποχρεώσεις των ποδοσφαιριστών του με τις χώρες τους. Ως αποτέλεσμα ήταν να γυρίσουν τραυματίες οι Τσελίκ (πλάγιος, 11/2) και Ρενάτο Σάντσες (χαφ, 10/1) που προστίθενται στις ήδη γνωστές απουσίες των τιμωρημένων Φόντε (αρχηγός-στόπερ, 12/0), Ρεϊνίλντο (6/0), Γιλμάζ (φορ, 13/6) που έχουν συμπληρώσεις κάρτες.

* Η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Μπρεστ (3-2) ήταν η πρώτη φετινή σε όλες τις διοργανώσεις. Σκοράρει σε όλα (13) τα φετινά ματς.

* Under τα 4 από τα 5 φετινά εντός.

(4-4-2): Μενιάν - Πιέ, Σουμαορό, Μπότμαν, Μπράνταριτς - Αραούχο, Αντρέ (αρχ.), Τζέκα, Μπαμπά - Ικονέ, Ντέιβιντ.

ΛΟΡΙΑΝ

ΛΟΡΙΑΝ

Ασχημη ήττα και σε κακό χρονικό σημείο το εντός έδρας 2-0 από τη Ναντ, μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους σύμφωνα με τη μέχρι τώρα πορεία της. Συνέχεια στην περίοδο ντεφορμαρίσματος, συμπλήρωσε τα τρία ματς χωρίς νίκη.

Ισορροπημένο το ματς στο μεγαλύτερο κομμάτι του, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ και στα δύο ημίχρονα, αλλά δεν υπήρχε η ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια. Καλύτερη κυρίως στο α' ημίχρονο, έχασε δυνάμεις προς το τέλος του παιχνιδιού που της "κόστισαν". Δέχθηκε και τα δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο, θέμα αποτελεσματικότητας το αποτέλεσμα την οποία και δεν είχε. Αρχίζουν τα προβλήματα, είναι ισόβαθμη στη 18η θέση των μπαράζ μαζί με τη Νιμ.

"Η αποτελεσματικότητα ήταν όλο μας το πρόβλημα και σήμερα. Οπως και στο προηγούμενο ματς με την Ντιζόν (0-0) έτσι και απέναντι στη Ναντ, δεν καταφέραμε να μετατρέψουμε τις ευκαιρίες σε γκολ και αυτό είναι πολύ σκληρό. Τρίτο ματς χωρίς να σκοράρουμε, όμως συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά και τα αποτελέσματα θα έρθουν", υπογράμμισε ο κόουτς Κριστόφ Πελισιέ

Επιστροφή στην αποστολή και το βασικό σχήμα για τους χαφ Μπουασγκάρ (7/0) και Τσάλομπα (4/0), αμφίβολος παραμένει ο χαφ Μαρβό (5/0).

* Under+n/g τα 3 τελευταία ματς πρωταθλήματος. G/G τα 6 από τα 10 ματς πρωταθλήματος.

* Over+g/g τα 3 από τα 5 φετινά εκτός.

(4-4-2): Ναρντί - Μέντες, Λαπόρτ, Γκραβιγιόν, Μορέλ (αρχ.) - Λοριαντέ, Τσάλομπα, Αμπερζέλ, Ουισά - Μοφί, Αμέλ.

Louis Campora

• ΛΙΛ
  • ΛΟΡΙΑΝ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.63

Την …καλύτερη στιγμή ήρθε η πρώτη ήττα για τη Λιλ, που κέρδισε χρόνο για ανασύνταξη μετά τη μία εβδομάδα διακοπής. Πιο ποιοτική, πιο σταθερή αλλά και με απουσίες απέναντι στη Λοριάν, έχει τον πρώτο λόγο και θα είναι μεγάλη έκπληξη αν δεν επικρατήσει. Στο χαμηλό αλλά πολύ πιθανό 1.63 ο άσος από τη Stoiximan.