ΝΤΙΖΟΝ - ΛΑΝΣ
στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής ο Ερίκ Βατελιέ (4 ματς, 8 κίτρινες).

* Μία μόνο νίκη της Λανς στη σύντομή μεταξύ τους παράδοση (5-5-1). Αήττητη η Ντιζόν από το 2010.

* G/G τα 9 από τα 11 συνολικά μεταξύ τους ματς.

* Πολύ ισχυρή η Ντιζόν εντός έδρας (5-1-0). 2-3 γκολ στα 4 από τα 6 ματς.

ΝΤΙΖΟΝ

ΝΤΙΖΟΝ

Μπορεί να παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, όμως η εκτός έδρας ισοπαλίας στην έδρας της Μετς (1-1) έφερε ελπίδα και αισιοδοξία στην ομάδα. Υπό το βλέμμα του νέου τεχνικού Νταβίντ Λιναρέ, μέχρι πρότινος βοηθού προπονητή που παρέμεινε ως βασικός, έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της απέναντι σε μια δύσκολη ομάδα όπως η Μετς.

Συναρπαστικό το α' ημίχρονο, προηγήθηκε 0-1 στο 13' αλλά ισοφαρίστηκε πολύ γρήγορα (21') χωρίς να αλλάξει κάτι στο ματς. Σπουδαία ευκαιρία με την απώλεια του πέναλτι στο 31' αλλά και το δοκάρι λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (83') ήταν οι κυριότερες φάσεις του παιχνιδιού. Μόλις η τέταρτη ήττα σε 10 ματς, χειρότερη επίθεση (5 γκολ) και 3η χειρότερη άμυνα μέχρι στιγμής.

"Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν αξίζαμε το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά αυτό που με νοιάζει είναι ότι παίξαμε πολύ καλά και είχαμε πολύ καλές ευκαιρίες να πάρουμε ακόμη και τη νίκη. Το ίδιο θα ψάξουμε και στη συνέχεια των παιχνιδιών", δήλωσε ικανοποιημένος ο κόουτς Λιναρέ.

Σημαντική η επιστροφή του βασικού στόπερ Πανζό στο βασικό σχήμα (8/0), ενώ δεν αναφέρονται σημαντικές απουσίες στην αποστολή ενόψει Λανς.

* Χωρίς νίκη μέχρι τώρα (4 ισοπαλίες – 6 ήττες).

* Τρεις ισοπαλίες στα 4 τελευταία ματς πρωταθλήματος, under και στα τρία αυτά ματς.

* Under τα 4 από τα 5 φετινά εντός.

(4-2-3-1): Ρασιοπί - Σαφίκ, Εκουελέ-Μανγκά (αρχ.), Πανζό, Ν'Γκοντά - Ν'Ντονγκ, Λοτοά - Ασαλέ, Σελινά, Χουιάρ - Μπαλντέ.

ΛΑΝΣ

ΛΑΝΣ

Μόνο ως επιτυχία μπορεί να χαρακτηριστεί η "χορταστική" ισοπαλία εντός έδρας με τη Ρεμς, που έληξε στο 4-4. Τρελή η διακύμανση του σκορ στο παιχνίδι, ήταν πίσω με 2-4 με τη συμπλήρωση του 90ού λεπτού παρ' όλα αυτά κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για επίσημο παιχνίδι μετά από τρεις εβδομάδες, αφού αναβλήθηκαν δύο ματς πρωταθλήματος (Μαρσέιγ, Ναντ) λόγω πολλών θετικών κρουσμάτων Covid. Δυσκολία ακόμη και στην κατάρτιση 11αδα από τον Φρανκ Εζ, που δεν μπορούσε να είναι βέβαιος για την αγωνιστική ετοιμότητα της ομάδας του.

"Ζήσαμε ένα τρελό παιχνίδι πραγματικά. Αξίζαμε να πάρουμε κάτι, προσπαθήσαμε πάρα πολύ ακόμη και στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα, ωστόσο είμαστε εδώ και προχωράμε!" ήταν οι δηλώσεις του κόουτς των "Λανσουά".

Επιστρέφουν από τιμωρία μίας αγωνιστικής οι χαφ Μισελέν (πλάγιος, 4/0) και Καϊζάκ (αρχηγός, 7/0), παραμένει εκτός λόγω τιμωρίας ο στόπερ Γκραντί (7/0).

* G/G τα 4 από τα 6 πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος.

* Over τα 3 από τα 4 φετινά εκτός.

(3-4-1-2): Λεκά - Γκραντί, Μπαντέ, Μεντινά - Κλάους, Καϊζάκ, Φοφανά, Σιλά - Κακουτά - Σότοκα, Καλιμουαντό.

Louis Campora

• ΝΤΙΖΟΝ
  • ΛΑΝΣ

1 Draw no bet

Απόδοση: 2.40

Μοναδική ομάδα χωρίς νίκη η Ντιζόν, που αλλάζει «ρότα» με νέο τεχνικό στον πάγκο. Ιδανική ευκαιρία για επανεκκίνηση απέναντι στη Λανς που έχει μόνο ένα 90λεπτο από τα μισά Οκτωβρίου. Σε τιμές αουτσάιντερ η έδρα, αξίζει ο άσος με επιστροφή πονταρίσματος σε περίπτωση ισοπαλίας (1 draw no bet) στο 2.40 από τη Stoiximan.