ΛΥΩΝ - ΜΟΝΑΚΟ στην Stoiximan | +21
ΛΥΩΝ - ΜΟΝΑΚΟ
στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Ελαφρά η υπεροχή της Μονακό στα συνολικά ματς κόντρα στη Λυών (43-26-53). Χωρίς ισοπαλία οι δύο ομάδες από το 2016 (6-0-3).

* Over τα 8 από τα 9 μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας.

* Υπερέχει η Λυών ως γηπεδούχος (28-15-16).

* Over τα 6 σερί ματς σε αυτή την έδρα, g/g τα 5 απ' αυτά.

ΛΥΩΝ

ΛΥΩΝ

Επιτέλους νίκη έστω και χωρίς διάρκεια στην έδρα του Στρασβούργου. Απόλυτα εύστοχο το πρωτοσέλιδο της γαλλικής "Εκίπ" που την αναφέρει ως "διπ-ΟΛ-ική" ομάδα, από τα αρχικά της ομάδας ΟΛ (Ολυμπίκ Λυωνέ).

Δεν θα μπορούσε να είναι πιο ιδανικός χαρακτηρισμός, δεδομένου ότι προηγήθηκε 0-3 στο 42΄σε ένα ιδανικό πρώτο ημίχρονο, το καλύτερο 45λεπτο της φετινής σεζόν, μετά από την πρεμιέρα κόντρα στην Ντιζόν.

Σε διάστημα σχεδόν 10 λεπτών ήρθαν τα "πάνω-κάτω" αφού το σκορ έφτασε στο 2-3 μέχρι το 55' παρουσιάζοντας και πάλι το κακό πρόσωπο των τελευταίων αγωνιστικών. Η αλήθεια είναι μάλιστα ότι δεινοπάθησε μέχρι να διατηρήσει το 3ποντο, αφού πιέστηκε πολύ μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Ομάδα για σεμινάριο στο πρώτο 45λεπτο, ούτε για Λιγκ 2 η εμφάνιση στο δεύτερο μισό του αγώνα. Αναζητά σταθερότητα ο κόουτς Ρουντί Γκαρσιά, που βλέπει την ομάδα του να αγωνίζεται πλήρης μεν, αλλά χωρίς κίνητρο. "Δεν είχαμε κανένα δικαίωμα να χαλαρώσουμε με αυτό τον τρόπο στο 2ο ημίχρονο, το αρχικό 3-0 μας έδωσε το μεγάλο προβάδισμα, εάν συνεχίσουμε έτσι θα βρούμε πολλά προβλήματα μπροστά μας", ήταν οι δηλώσεις του Γαλλο-ισπανού κόουτς.

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τον κόουτς Ρουντί Γκαρσιά, καθώς εκτός αποστολής έμεινε ο βασικός στόπερ Ντεναγέρ με μυικό πρόβλημα. Ντιομαντέ (πιθανώς) ή Μπενλαμρί στη θέση του.

Αντίθετα, στα θετικά καταγράφονται οι επιστροφές στην αποστολή των Μπρούνο Γκιμαράες (χαφ) μετά από απουσία μίας αγωνιστικής λόγω τιμωρίας και Πόλερσμπεκ (αναπλ. γκολκίπερ), Κακρέ (χαφ) και Μπαρ (πλάγιος) που επανήλθαν από τραυματισμό.

* G/G τα 5 από τα 7 φετινά ματς πρωταθλήματος.

* Δύο ισοπαλίες σε 3 εντός έδρας ματς, έχουν συνδυαστεί με Under.

(4-3-3): Λόπες - Ντιμπουά, Μαρσέλο, Ντιομαντέ, Κορνέ - Πακέτα, Τιάγο Μέντες, Αουάρ - Καντεβερέ, Ντεπάι (αρχ.), Τοκό-Εκαμπί.

ΜΟΝΑΚΟ

ΜΟΝΑΚΟ

Νέα ομάδα, νέος κόουτς, νέα ήθη και έθιμα στη φετινή σεζόν με τα σκαμπανεβάσματα να είναι πολύ λογικά για αυτό το ξεκίνημα. Εκτός από τα πλεονεκτήματά της, αρχίζει να μαθαίνει και τα μειονεκτήματά της, όπως αυτά του εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Μονπελιέ.

Με παίκτη παραπάνω από το 19’. «σπατάλησε» ένα ημίχρονο χωρίς να σκοράρει και το "πλήρωσε". Χαρακτηριστικό είναι το τεράστιο για ένα τέτοιο ματς, 80% κατοχής μπάλας που όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει.

Σαν να μην έφτανε αυτό, έμεινε πίσω στο σκορ (51') με τη γνωστή "ανοιχτή" πληγή που δεν είναι άλλη από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.που παρουσιάζει κενά ειδικά σε θέμα ταχύτητας και αμεσότητας. Στο ίδιο τέμπο, συνέχισε να έχει την κυριαρχία του αγώνα, ευτύχησε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Μπεν Γεντέρ (70').

Χρειάζεται άμεση λύση στο επιθετικό κομμάτι και ειδικά στην τελική προσπάθεια. "Πέταξε" δύο βαθμούς έχοντας συνολικά 21 (!!) τελικές προσπάθειες. "Δεν μπορώ να είμαι ευχαριστημένος, χάσαμε τρεις βαθμούς στη Βρετάνη (κόντρα στη Μπρεστ) και δύο εδώ, με τον ίδιο τρόπο. Εχουμε τις ευκαιρίες αλλά δεν τις μετατρέπουμε σε γκολ. Αυτό δεν με κάνει καθόλου χαρούμενο, όμως χρειαζόμαστε και την τύχη στο πλευρό μας", δήλωσε εμφανώς ανήσυχος ο Κροάτης κόουτς Νίκο Κόβατς.

Επιστρέφει ο κομβικός και βασικότατος στόπερ Ντισασί μετά από τιμωρία δύο αγωνιστικών. Ο κόουτς Νίκο Κόβατς δεν υπολογίζει στους τραυματίες Μπαλό-Τουρέ (πλάγιος μπακ) και Γκολόβιν (χαφ) που έμειναν εκτός αποστολής.

* G/G τα 5 από τα 7 ματς πρωταθλήματος.

* Χωρίς ισοπαλία εκτός έδρας (1-0-2). Under τα 2 από τα 3 ματς μακριά από το Πριγκιπάτο.

(4-3-3): Λεκόντ - Αγκιλάρ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Σιντιμπέ - Τσουαμενί, Φάμπρεγας, Φοφανά - Φόλαντ, Μπεν Γεντέρ (αρχ.), Ζέλσον Μάρτινς.

Louis Campora

• ΛΥΩΝ
  • ΜΟΝΑΚΟ

Goal+Over 2,5 (Combo)

Απόδοση: 1.83

Δείχνει να παίρνει μπρος η Λυών, παραμένει όμως αναξιόπιστη για να επιλέξουμε τον άσο και μάλιστα τόσο χαμηλά. Η Μονακό δείχνει αρκετά επικίνδυνη και το έχει το γκολ, παρ' ότι είναι πολύ άτυχη στην τελική προσπάθεια. Πολύ χαμηλά και οι αποδόσεις σε over ή g/g, ο συνδυασμός των δύο αυτών όμως μπορεί να πονταριστεί στο 1.83 στη  Stoiximan.