ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ - ΧΟΝΚΑ στην Stoiximan | +21
ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ - ΧΟΝΚΑ
στην Stoiximan

* Ο αγώνας θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών.

* Στον πρώτο γύρο (22/7): Χόνκα – Ιντερ Τούρκου 1-1, στο Κύπελλο (1/2): Ιντερ Τούρκου – Χόνκα 1-0.

* 4-2-6 το εντός έδρας ρεκόρ της Ιντερ στα 12 τελευταία με αντίπαλο τη Χόνκα σε όλες τις διοργανώσεις. Over τα 8/12.

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ

Εντονος προβληματισμός επικρατεί στις τάξεις της ομάδας, καθώς παραμένει για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος μακριά από τη νίκη (3 ήττες). Το Σάββατο εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας απώλεια της σεζόν, χάνοντας 1-0 από τη Σέιναγιοεν.

«Αφαντη» στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Χοσέ Ριβέιρο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20'. Μάλιστα κινδύνεψε να δεχθεί και άλλο τέρμα σε δύο ακόμα περιπτώσεις, μεταξύ των οποίων και το δοκάρι των φιλοξενούμενων στο 24'. Ενδεικτικό της κατάστασής της, πως απείλησε για πρώτη φορά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Καλύτερη στην επανάληψη, πήρε τα ηνία του αγώνα, πιέζοντας για την ισοφάριση. Μπορεί να δημιούργησε πέντε ευκαιρίες, ωστόσο δεν ήταν ικανές να απειλήσουν τη Σέιναγιοεν.

Παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 27 πόντους μετά από 16 αγωνιστικές (8 νίκες). Το τελευταίο διάστημα παρουσιάζει αστάθεια στην άμυνα, ενώ επιθετικά δείχνει «άνευρη». Τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα την έφεραν στο -7 από την κορυφή και τις Ελσίνκι Κουόπιο, ενώ απόψε δίνει «μάχη» για την τρίτη θέση με αντίπαλο την τέταρτη Χόνκα.

Επιστρέφει ο βασικός στόπερ Κέτινγκ (15/2). Εκτός ο αρχηγός Φούρουχολμ (16/8) και ο αναπληρωματικός μέσος Κάντολα (5/2).

Με Under έληξαν τα 6/9 τελευταία.

ΧΟΝΚΑ

ΧΟΝΚΑ

Το σύνολο του Βέσα Βέσαρα επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Με «όπλο» την άμυνά της, πήρε την Κυριακή την εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην πρωτοπόρο Ελσίνκι.

Καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα οι φιλοξενούμενοι που είχαν τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Χόνκα με τη σειρά της έμεινε σε πιο παθητικό ρόλο, παίζοντας το γνωστό αμυντικό και κλειστό ποδόσφαιρό της. Επιθετικά δεν απείλησε πέρα από δύο περιπτώσεις και αυτές σε κόντρα επίθεση. Πάντως, κράτησε σχετικά εύκολα το μηδέν, με την Εσλίνκι να απειλεί κατά κύριο λόγο με μακρινά σουτ. Στο 46' λίγο έλειψε να γίνει το 0-1, με το δοκάρι να «σώζει» τους γηπεδούχους.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 26 πόντους μετά το πέρας 15 αγωνιστικών (6 νίκες). Μαζί με την Κουόπιο, είναι η μοναδικές ομάδες της κατηγορίας που έχουν υποστεί μόλις μία ήττα. Παράλληλα διαθέτει την καλύτερη άμυνα με 9 γκολ παθητικό, δείγμα του αμυντικού της προσανατολισμού.

Αμφίβολος δίνεται ο βασικός επιθετικός Ντονγκού (12/7).

Αήττητη μακριά από το Εσποο μετά από επτά αγωνιστικές (3 νίκες). Με Under έληξαν οι 6 από αυτές.

Λουκάς Χατζής

• ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ
  • ΧΟΝΚΑ

Under 2,5

Απόδοση: 1.72
Stoiximan

Σε κακή αγωνιστική κατάσταση η Ιντερ, έχει χάσει την επιθετικότητα που τη διέκρινε. Σταθερή στην άμυνα η Χόνκα, με τα παιχνίδια της δύσκολα να ξεφεύγουν σε ρυθμό. Επιλογή μας το Under σε απόδοση 1.72 στον Stoiximan.