• NoviBet
  • Winmasters
  • SportingBet

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Νοκ άουτ προημιτελικός του Κυπέλλου Ιταλίας. Παράταση και, εφόσον χρειαστεί, πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη Γιουβέντους.
* Φέτος στο πρωτάθλημα: Τορίνο – Μίλαν 2-1 (26/09).
* 16-8-0 στα 24 τελευταία. Τελευταίο διπλό το 1985.

ΜΙΛΑΝ

ΜΙΛΑΝ

Για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν έφτασε τις τρεις σερί νίκες στη Σέριε Α (τέσσερις αν συνυπολογίσουμε και την πρόκριση επί της ΣΠΑΛ στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου). Για να έρθει όμως το 0-1 στην Μπρέσια χρειάστηκε ο γκολκίπερ Ντοναρούμα να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις, ειδικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ο Ρέμπιτς για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική να έρθει από τον πάγκο και να πετύχει το πολύτιμο γκολ στο 71’.

Ετσι έπιασε στην προνομιούχο έκτη θέση την Κάλιαρι και την Πάρμα. Την Κυριακή υποδέχεται τη Βερόνα.

Στα μεταγραφικά, πιθανή είναι η μετακίνηση του Σούσο στη Σεβίλλη, ενώ συζητείται και το ενδεχόμενο με τη Γιουβέντους της ανταλλαγής του Πακετά με τον Μπερναρντέσκι, αν και το συγκεκριμένο σενάριο δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες επιβεβαίωσης.

«Την Παρασκευή ολοκληρώνεται η μεταγραφική περίοδος και ίσως μέχρι τότε υπάρξουν αλλαγές στο ρόστερ μας. Μας περιμένει ένα πολύ σημαντικό ματς με την Τορίνο κόντρα σε μια αντίπαλο που είναι πολύ πληγωμένη μετά την τελευταία ήττα της. Θα κάνω ορισμένες αλλαγές στην ενδεκάδα, καθώς προερχόμαστε από μια περίοδο με πολύ απαιτητικά παιχνίδια» δήλωσε ο Στέφανο Πιόλι.

Τραυματίες ο μπακ Καλάμπρια (13/0), ο στόπερ Ντουάρτε (5/0) και ο μέσος Μπίγλια (7/0). Με 4-4-2 παρατάσσονται οι «ροσονέρι» με τους Ρέμπιτς και Πιόντεκ επιθετικό δίδυμο.

(4-4-2): Ντοναρούμα – Κόντι, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ερναντέζ – Καστιγέχο, Κρούνιτς, Μπενασέρ, Μποναβεντούρα – Ρέμπιτς, Πιόντεκ

ΤΟΡΙΝΟ

ΤΟΡΙΝΟ

Χειρότερη εντός έδρας ήττα της ιστορίας της το 0-7 του Σαββάτου από την Αταλάντα και ισοφάριση της χειρότερης ήττας της συνολικά (είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ στο Μιλάνο από τη Μίλαν στις 26 Φεβρουαρίου 1950). Με δάκρυα στα μάτια αποχώρησαν από το γήπεδο ο μπακ Ντε Σιλβέστρι και ο φορ Μίλικο.

«Ζητάμε συγγνώμη από τους οπαδούς μας» δήλωσαν ο Βάλτερ Ματζάρι και ο πρόεδρος Ουρμπάνο Κάιρο. «Πιάσαμε πάτο και για αυτό πιστεύω ότι από εδώ και πέρα μόνο προς τα πάνω μπορούμε να πάμε» τόνισε χαρακτηριστικά ο έμπειρος προπονητής.

Αποφασίστηκε από τον πρόεδρο Κάιρο ο εγκλεισμός της ομάδας σε προπονητικό κέντρο για απροσδιόριστο χρονικό διάστημα. Φυσικά αυτό θα εξαρτηθεί από τα προσεχή αποτελέσματα της «γκρανάτα», η οποία υποχώρησε στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας, στο -4 από την έκτη θέση. Την Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Λέτσε.

Τιμωρημένος ο χαφ Μεϊτέ (18/0). Τραυματίες ο μπακ-χαφ Ανσάλντι (13/4), ο χαφ Μπασέλι (15/0) και ο φορ Τζάτζα (13/3). Νέα απώλεια ο εξτρέμ Εντερα (3/0). Εκτός αποστολής και ο μεσοεπιθετικός Ιάγο Φαλκέ (4/0). Επιστρέφουν ο μπακ-χαφ Ολα Αϊνα (17/0) και ο μέσος Ρινκόν (17/1). Με 3-4-2-1 οι φιλοξενούμενοι με τον Μπελότι στην κορυφή της επίθεσης και τους Βέρντι, Μπερενγκέρ να κινούνται λίγο πιο πίσω του.

(3-4-2-1): Σίριγκου – Ιτζο, Ν’Κουλού, Μπρέμερ – Ντε Σιλβέστρι, Ρινκόν, Λούκιτς, Ολα Αϊνα – Βέρντι, Μπερενγκέρ – Μπελότι

Πάνος Γαρίδης

• ΜΙΛΑΝ
  • ΤΟΡΙΝΟ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.71
Betshop.gr

H Μίλαν έχει υπέρ της την παράδοση, την καλή ψυχολογία μετά τις διαδοχικές επιτυχίες και το βαρύ κλίμα στην Τορίνο έπειτα από τη συντριβή από την Αταλάντα. Μεγάλη ευκαιρία για τους «ροσονέρι» να φτάσουν τις 5 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο 1.71 ο άσος στην Betshop.