Η Τόρσαβν είναι πιο έμπειρη από τη Λίνκολν Ρεντ και με το 1-1 που απέσπασε στο πρώτο ματς έγινε το φαβορί για την πρόκριση. Ενθουσιώδης η ομάδα από το Γιβραλτάρ, θα κυνηγήσει όσες ελπίδες έχει. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

ΤΟΡΣΑΒΝ – ΛΙΝΚΟΛΝ ΡΕΝΤ
Κωδ. ΟΠΑΠ: 101
Γήπεδο: ΤΟΡΣΒΑΛΟΥΡ (6.040), ΤΟΡΣΑΒΝ
Διαιτητής: Βλάντιμς Ντιρεκτορένκο (Λετονία).
Καιρός: 12 °C
Σετ αποδόσεων: 1.30 – 4.26 – 6.00

* Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο με την Παρτίζαν (Σερβία).

Α΄ ΜΑΤΣ: ΛΙΝΚΟΛΝ ΡΕΝΤ – ΤΟΡΣΑΒΝ 1-1
Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Τσιπολίνα στο 18', αλλά η Τόρσαβν ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Χάνσεν στο 71'.

ΤΟΡΣΑΒΝ HB (Ν. Φερόε): Αν και πιο έμπειρη από την Λίνκολν Ρεντ, ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς, βρέθηκε πίσω στο σκορ και μάλιστα θα μπορούσε να είναι πιο βαρύ το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου (1-0). Βρήκε τα πατήματά της στο δεύτερο μέρος και με ωραία ομαδική προσπάθεια έφτασε στην ισοφάριση περίπου 20 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Το πρωτάθλημα έχει διακοπή (στις 28 Ιουλίου ξεκινάει ξανά) και η HB βρίσκεται στη δεύτερη θέση, καθώς μετά από 15 αγωνιστικές είναι 7 βαθμούς πίσω από την Β36 Τόρσαβν. Μπορεί να έχει μόλις μία ήττα ως τώρα, ωστόσο πήγε στη διακοπή έχοντας ρεκόρ 1-3-1, ενώ ο συνολικός απολογισμός της είναι 8 νίκες, 6 ισοπαλίες και μία ήττα. Στο τελευταίο της παιχνίδι, στις 27 Ιουνίου, έμεινε στο εκτός έδρας 0-0 με την Βίκινγκουρ (3η στην κατηγορία).

Η HB Τόρσαβν έχει απολογισμό 2 νίκες, 4 ισοπαλίες και 9 ήττες στο Τσάμπιονς Λιγκ (11-38 τα γκολ), ενώ στο Γιουρόπα Λιγκ έχει μία νίκη, 2 ισοπαλίες και 7 ήττες σε 10 ματς (7-27 τα γκολ).

ΛΙΝΚΟΛΝ ΡΕΝΤ (Γιβραλτάρ): Παραλίγο το παρθενικό της ευρωπαϊκό παιχνίδι να συνοδευτεί και από νίκη, καθώς ως το 70ό λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ κόντρα στην ΗΒ Τόρσαβν. Ξεκίνησε με ενθουσιασμό, απείλησε και προηγήθηκε με πέναλτι στο 18'. Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε πως δεν έχει την εμπειρία να διαχειριστεί το ματς, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση στο 71'.

Η ομάδα από το Γιβραλτάρ, που είναι κυρίαρχος στη χώρα με συνολικά 20 πρωταθλήματα, 16 Κύπελλα και 18 Λιγκ Καπ (αναδεικνύεται πρωταθλήτρια τα 12 τελευταία χρόνια), στο πρώτο της ευρωπαϊκό ταξίδι πρέπει να κυνηγήσει γκολ, ως εκ τούτου περιμένουμε να είναι πιο επιθετική απ' ότι στην πρώτη αναμέτρηση. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι την περσινή σεζόν την ολοκλήρωσε αήττητη και στους ίδιους ρυθμούς συνεχίζει και φέτος.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ομάδα των Νήσων Φερόε στο 1.30, δεν γίνεται να παίξεις! Πρώτο εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς για την Λίνκολν, παραμένει άγνωστο πως θα εμφανιστεί στη νέα πρόκληση της ιστορίας της. Μένουμε μακριά.