• VistaBet
ΑΛΚΜΑΑΡ - ΑΓΙΑΞ στην Betshop.gr | +21
ΑΛΚΜΑΑΡ - ΑΓΙΑΞ
στην Betshop.gr

* Νοκ άουτ παιχνίδι για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

* Γειτονικό ντέρμπι μίσους στη Βόρεια Ολλανδία.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* 3-2-4 η πρόσφατη παράδοση με γηπεδούχο την Αλκμααρ (3 Under – 6 Over, συνολικά τέρματα 12-1).

ΑΛΚΜΑΑΡ

ΑΛΚΜΑΑΡ

Είδε και απόειδε μέχρι να καταβάλλει την αντίσταση της μαχητικής Ντεν Χάαγκ, γυρίζοντας το εις βάρος της 0-1 στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης (1-1 στο 72’, 2-1 στο 89’). Με το τρίποντο που πήρε πλησίασε σε απόσταση βολής από την 3η θέση που αποτελεί και το ρεαλιστικό της στόχο για τη φετινή σεζόν.

«Ο αγώνας Αγιαξ-Φέγενορντ με βοήθησε να καταλάβω τι πρέπει να κάνω και τι όχι στο ματς Κυπέλλου. Η Φέγενορντ πραγματικά με ενθουσίασε. Πίεσε πολύ τον Αγιαξ και έπαιξε με θράσος. Κάτι ανάλογο πρέπει να κάνουμε κι εμείς», σημείωσε ο προπονητής Γιάνσεν.

Τείνει να εξελιχθεί σε φονέα των γιγάντων, μετρώντας έξι σερί νίκες κόντρα στους Big 3 (Αγιαξ, Αϊντχόφεν, Φέγενορντ) την τελευταία διετία με συνολικό συντελεστή τερμάτων 13-1.

Παραμένουν εκτός ο δεξιός μπακ Σβένσον (8 συμ.) και ο μεσοεπιθετικός Ντε Βιτ (10/3).

ΑΓΙΑΞ

ΑΓΙΑΞ

Με την ψυχή στο στόμα πήρε τη νίκη στο «Klassieker» κόντρα στη Φέγενορντ (1-0) και διατηρήθηκε μόνος στην κορυφή. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 22’ με ωραίο σουτ του Χράφενμπερχ, αλλά στη συνέχεια η Φέγενορντ ισορρόπησε και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έφερε στα όριά του τον Αίαντα με αποκορύφωμα το δοκάρι στις καθυστερήσεις.

«Η Φέγενορντ μας δημιούργησε πολλά προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο και αυτός ίσως έχει να κάνει και με την έλλειψη φρεσκάδας. Εχουμε το χειρότερο πρόγραμμα από κάθε άλλη ομάδα. Παίξαμε μέσα σε λίγες μέρες με Αϊντχόφεν, Τβέντε και Φέγενορντ», τόνισε ο προπονητής Τεν Χαχ.

Στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου απέκλεισε την Ουτρέχτη (5-4). Είναι πολυνίκης του θεσμού, έχοντας στην τροπαιοθήκη του συνολικά 19 Κύπελλα (25 φορές έλαβε μέρος σε τελικό).

Αποθεραπεύτηκαν ο επιθετικός Τραορέ (11/7) και ο εξτρέμ Νέρες (8/1), αλλά αυτός που έχει περισσότερες πιθανότητες να αγωνιστεί απόψε είναι ο Νέρες. Αμφίβολος ο μέσος Χράφενμπερχ (15/2), παρελθόν αποτελεί και τυπικά ο φορ Χούντελααρ (11/7, συνεχίζει στη Σάλκε).

Νίκος Μπέλτσος

• ΑΛΚΜΑΑΡ
  • ΑΓΙΑΞ

(Τελικό Αποτέλεσμα) Χ

Απόδοση: 4.05

Η Αλκμααρ στα έξι τελευταία παιχνίδια της κόντρα στους Big 3 (Αγιαξ, Αϊντχόφεν, Φέγενορντ) μετράει ισάριθμες νίκες. Δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ο Αίαντας, αλλά δεν παύει να παραμένει μεγαλύτερο μέγεθος από τους γηπεδούχους. Στις λεπτομέρειες αναμένεται να κριθεί η αναμέτρηση, πιθανό σενάριο να μην ανακηρυχθεί νικητής στα 90 λεπτά. Σε εξαιρετικές τιμές το Χ στην Betshop.