ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ στην Novibet | +21
ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ
στην Novibet

*Το παιχνίδι διεξάγεται σε ουδέτερο καθώς το γήπεδο της ΒΑΚ δεν πληροί τα κριτήρια

*Η Ντινάμο έχει 5-5-6 απέναντι σε αυστριακές ομάδες και αντίστοιχα 2-3-3 εκτός έδρας. Το τελευταίο ματς στην Αυστρία ήταν  στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, το 2016, όταν είχε νικήσει 2-1 στην παράταση τη Σάλτσμπουργκ.

*Η Βόλφσμπεργκερ έχει μόλις μία νίκη σε έξι παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ και αυτή δεν ήταν σε φάση ομίλων.

*Η Ντινάμο αγνοεί τη νίκη στα 4 τελευταία εκτός έδρας ματς του Γιουρόπα Λιγκ (0-2-2), στα πέτυχε μόλις 1 τέρμα. Επίσης, μετράει 3 σερί No Goal σε όλες τις διοργανώσεις.

*Κεκλεισμένων των θυρών

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ

Είναι ακόμη μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης παρά τις δύσκολες αντιπάλους που έχει στον 11ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Στο ματς της Κροατίας με τη Ντιναμό έκανε κακή εμφάνιση αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσε να κάνει πολλά γιατί έπαιζε με δέκα παίκτες. Δεν είχε ούτε μια τελική προς την εστία σε όλο το παιχνίδι, εμφανώς επηρεασμένη από τα πολλά κρούσματα κορωνοϊού και τελικά έχασε 1-0.

Στο πρωτάθλημα το Σάββατο κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας την Αλταχ με αρκετά καλή εμφάνιση και τους Πέρετζ και Βίζινγκερ να σκοράρουν μέσα σε ένα εξάλεπτο (73’-79’). Στο πρώτο ημίχρονο βέβαια δυσκολεύτηκε αλλά η ποιότητά της φάνηκε.

«Ξέρουμε πως μπορούμε να πετύχουμε. Είμαστε σε καλή αρχική θέση και πως το παιχνίδι αυτό θα είναι κλειδί για την πρόκριση. Πρέπει να σκοράρουμε για να είναι εφικτή η νίκη» σχολίασε ο κόουτς Φελντχόφερ που βλέπει τα προβλήματά του να μειώνονται όμως οι παίκτες του δεν βρίσκονται στο 100%.

Αμφίβολοι οι Σπράνγκλερ (μέσος), Γκιορμπελίτζε (αρ.μπακ), Ντινγκ (επιθετικός) και Σμέρμποκ (φορ). Τιμωρημένος ο Τάφερνερ (μέσος).

(3-1-4-2): Κόφλερ – Πέριτς, Μπαουμγκάρντνερ, Λοκοσβίλι – Στράτζνιγκ – Νόβακ, Λιντλ, Βέρνιτζιγκ, Σέρζερ – Γιόβελιτς, Βίζινγκερ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ

Μετά από τις «λευκές ισοπαλίες» απέναντι σε Φέγενορντ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας, διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στη νοκ άουτ φάση με τη νίκη επί της Βόλφσμπεργκερ, χάρη στην οποία «σκαρφάλωσε» στην πρώτη θέση του ομίλου. Είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο γκρουπ, ενώ μετά από 3 ματς, η εστία της δεν έχει παραβιαστεί ακόμα.

Στο πρωτάθλημα Κροατίας, το συγκρότημα του Ζόραν Μάμιτς για πρώτη φορά φέτος δεν κατάφερε να σκοράρει και υπέστη την πρώτη της ήττα το Σάββατο, με 2-0 στην έδρα της Οσιγιεκ. Είχε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο ώστε να προηγηθεί, ενώ δέχτηκε τα γκολ στο δεύτερο μέρος (54’, 89’). Παραμένει πάντως στην κορυφή της βαθμολογίας και είναι το μεγάλο φαβορί για να κατακτήσει ξανά τον τίτλο.

Η Ντινάμο έχει επίδοση  5-5-6 απέναντι σε αυστριακές ομάδες και αντίστοιχα 2-3-3 εκτός έδρας. Το τελευταίο ματς που έδωσε στην Αυστρία ήταν  για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, το 2016, όταν είχε νικήσει 2-1 στην παράταση τη Σάλτσμπουργκ.

Η λίγκα της Κροατίας, προκειμένου να διευκολύνει την Ντινάμο στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, αποφάσισε την αναβολή του ματς με τη Χάιντουκ, την προσεχή Κυριακή. Ο Μάμιτς χαρακτήρισε κομβικής σημασίας για τη φετινή ευρωπαϊκή πορεία της ομάδας τα εκτός έδρας παιχνίδια με τη Βόλφσμπεργκερ και τη Φέγενορντ (3 Δεκεμβρίου).

Το θετικό στοιχείο είναι ότι τα τεστ του κορωνοϊού βγήκαν αρνητικά, εν όψει του ταξιδιού στην Αυστρία. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μάμιτς, το μοναδικό πρόβλημα έχει να κάνει με τον τραυματισμό του επιθετικού και αρχισκόρερ Γκραβράνοβιτς.

(4-1-4-1): Λιβάκοβιτς – Στογιάνοβιτς, Λαούριτσεν, Πέριτς, Γκβάρντιολ – Φράνιτς – Μάιερ, Ιβάνουσεκ, Αντέμι, Ορσιτς – Πέτκοβιτς

Kingbet

• ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ
  • ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ

1 Draw no bet

Απόδοση: 1.78

Η ΒΑΚ μπορεί να αγωνίζεται καλύτερα μακριά από την έδρα της, με την ΤΣΣΚΑ όμως ήταν ανταγωνιστική. Αν θέλει να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης θα πρέπει να μην χάσει από τη Ντιναμό που ηγείται του ομίλου και δεν θα χαλαστεί από την ισοπαλία, με το στυλ που δείχνει στην Ευρώπη. Στα ειδικά στοιχήματα, καλή επιλογή είναι η ισοπαλία στο ημίχρονο (2,10) στη novibet.