• SportingBet
ΣΙΟΝ - ΣΕΡΒΕΤ στην Betshop.gr | +21
ΣΙΟΝ - ΣΕΡΒΕΤ
στην Betshop.gr

*Επέστρεψε έπειτα από 5 χρόνια η Σερβέτ στη μεγάλη κατηγορία πέρσι. Δύο ισόπαλα αποτελέσματα με 1-1 στο «Τουρμπιγιόν» για τις δύο ομάδες. Τρεις ισοπαλίες, μία νίκη η Σιόν στα 4 περσινά μεταξύ τους και στις δύο έδρες.

*Η Σερβέτ κέρδισε σε ένα από τα 9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια και στις δύο έδρες.

*Μέχρι 50 άτομα θα βρεθούν στις εξέδρες του «Γιάκομπ Παρκ»  μετά από απόφαση της κυβέρνησης.

ΣΙΟΝ

ΣΙΟΝ

Πάλι δεν έφτασε στο τρίποντο. Τέταρτη ισοπαλία στις 5 πρώτες αγωνιστικές αυτή κόντρα στη Ζυρίχη την Κυριακή με 2-2. Ισοφάρισε δύο φορές την αντίπαλο, όπως είχε κάνει και στο παιχνίδι με τη Λουγκάνο, το αντίστοιχο 2-2. Στα μοναδικά μέχρι στιγμής παιχνίδια που έχει σκοράρει.

Σε ένα παιχνίδι που έχασε και πέναλτι ο Σέρι Ντιέ στο 67’, όταν ακόμα το σκορ ήταν 1-2. Προφανώς κάνοντας το 2-2 σε εκείνο ο χρονικό σημείο ο χρόνος για να πάρει τη νίκη στη συνέχεια θα ήταν μεγαλύτερος, από το 2-2 δηλαδή που έκανε στο 79’ με τον Κασά. Το ημίχρονο έληξε με 0-0, στο 47’ έμεινε πίσω στο σκορ, θετικό το γεγονός ότι ισοφάρισε με τη… σέντρα (48’).

Δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 55’. Βλέποντας ξανά το ποτήρι μεσογεμάτο, το γεγονός ότι πίεσε και κέρδισε πέναλτι στο 67’ (12 λεπτά μετά το γκολ που δέχθηκε) είναι ενθαρρυντικό στοιχείο, μιας και δεν επηρεάζεται από καταστάσεις κατά την εξέλιξη των αγώνων. Πάντως η εικόνα της είναι ενθαρρυντική, αν σκεφτούμε ότι είχε έναν μήνα να παίξει σε επίσημο παιχνίδι (λόγω αναβολών και εθνικών υποχρεώσεων) και η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα είναι θέμα χρόνου. Το μόνο που της λείπει είναι ισορροπία.

Τραυματίστηκε ο Λουάν (φορ, 5/0). Λείπουν καιρό οι αμυντικοί Καμπάσι (1/0) και Αντερσον.

ΣΕΡΒΕΤ

ΣΕΡΒΕΤ

Σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις έμεινε στο 1-1 με τη Λουγκάνο εντός έδρας. Προηγήθηκε στο 38’, σε ένα καλό α’ μέρος, όπου κάλλιστα θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο γκολ. Ισοφαρίστηκε στο 63’.

Μπορεί στο α’ 45λεπτο να μην φάνηκε η αποχή της από τη δράση, μιας και έμεινε εκτός επίσημων αγώνων για έναν μήνα λόγω αναβολών για κρούσματα κορωνοϊού, αλλά και εθνικών υποχρεώσεων, όμως στο β’ ημίχρονο «έσκασε» και έδωσε μέτρα στον αντίπαλο. Σε ακόμη ένα παιχνίδι έγινε ξεκάθαρο ότι χρειάζεται φορ, φάσεις γίνονται, γκολτζής δεν υπάρχει.

Αν και στη Γενεύη τα πράγματα είναι διαφορετικά. Παίζει χωρίς πίεση, οι κινήσεις της είναι καλύτερες και δυσκολεύει κάθε αντίπαλο, εκτός έδρας τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Εξι σερί ήττες εκτός, 10 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη μακριά από τη Γενεύη. Τελευταία στις 25 Ιανουαρίου του 2020 στην έδρα της Ξάμαξ με 2-1, ομάδα που φέτος αγωνίζεται στη Β’ Κατηγορία.

Τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή των Αρτούνες (μέσος, 5/0) και Σαλκ (φορ, 2/1). Λείπουν οι χρήσιμοι Ντιαλό (αμυντικός, 4/0) και Στεφάνοβιτς (μέσος, 3/0).

Σταύρος Πραβής

• ΣΙΟΝ
  • ΣΕΡΒΕΤ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 2.69

Γυροφέρνει την πρώτη νίκη η Σιόν. Σκληροτράχηλο σύνολο η Σερβέτ, όμως είναι ξεκάθαρα ομάδα έδρας. Εκτός Γενεύης χάνεται. Ασος στην Betshop.