ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΚΡΟΤΟΝΕ
στην Pamestoixima.gr

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

«Χάσαμε 6-0 και δεν πήραμε ούτε μια κίτρινη κάρτα». Τα λόγια του Τσέζαρε Πραντέλι λένε όλη την αλήθεια για την εικόνα της στη Νάπολι. Βρέθηκε να χάνει μόλις στο 5’, έχασε στη συνέχεια 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε. Εχανε 4-0 στο ημίχρονο με γκολ που δέχτηκε στο 36’, στο 38’ και στο 45’. Ακολούθησαν άλλα δύο στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 72’ με πέναλτι και στο 89’.

Προς το παρόν έχει διαφορά πέντε βαθμών από την τελευταία τριάδα, αλλά ο πήχης της έχει μπει σαφώς πιο ψηλά, καθώς έχει ποιοτικό ρόστερ.

Τελειωμένη θεωρείται η απόκτηση του 29χρονου Ρώσου φορ Αλεξάντρ Κοκόριν από τη Σπαρτάκ Μόσχας. Ο Κοκόριν θα υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας 3,5 ετών. Πρόκειται να φτάσει στη Φλωρεντία τη Δευτέρα για να περάσει από ιατρικές εξετάσεις. Πλέον οι «βιόλα» θα έχουν τέσσερις παίκτες για δύο θέσεις στην επίθεση και συγκεκριμένα τους Βλάοβιτς, Ριμπερί, Κοκόριν, Κουαμέ. Δεν αποκλείεται πάντως ο τελευταίος να παραχωρηθεί στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Προέρχεται από 7 «2-3 γκολ» στις 10 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της. Μετρά 9 under και ισάριθμα No Goal στα 13 τελευταία παιχνίδια της. Δύο νίκες στους 8 πιο πρόσφατους εντός έδρας αγώνες της.

(3-5-2): Ντραγκόφσκι – Μιλένκοβιτς, Πετζέλα, Ιγκόρ – Κάσερες, Μποναβεντούρα, Αμραμπάτ, Καστροβίλι, Μπιράγκι – Βλάοβιτς, Ριμπερί

ΚΡΟΤΟΝΕ

ΚΡΟΤΟΝΕ

Οι παίκτες της ήταν πολύ αποτελεσματικοί και έφτασαν στο θριαμβευτικό 4-1 επί της Μπενεβέντο στο «Ετσιο Σίντα», διατηρώντας παράλληλα την εξαιρετική παράδοση κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο στο γήπεδό τους. Ανοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Γκλικ στο 4’, έκαναν το 2-0 στο 29’ με τον Σίμι και ο ίδιος παίκτης έφτασε στο 3-0 στο 54’. Στο 65’ ο Βούλιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 και η αντίπαλός της μείωσε στο 82’.

Ετσι, σώθηκε για μια ακόμα φορά ο προπονητής Τζιοβάνι Στρόπα του οποίου η θέση βρισκόταν σε κίνδυνο. Πάντως η ομάδα παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση, στο -2 από την 17η, έχοντας τη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία με παθητικό 41 γκολ σε 18 παιχνίδια.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη νίκη, την αποτελεσματικότητα και την εμφάνισή μας. Ο μοναδικός όμως δρόμος για να έχουμε ελπίδες να παραμείνουμε στην κατηγορία είναι να αποκτήσουμε σταθερότητα στην απόδοσή μας και όχι απλώς ορισμένες εκλάμψεις» τόνισε ο τεχνικός των Καλαβρέζων.

Τραυματίες ο μπακ-χαφ Μολίνα (14/1) και ο χαφ Τσιγκαρίνι (6/0). Νέες απώλειες ο στόπερ Κουόμο (8/0) και ο φορ Ριβιέρ (11/1). Επιστρέφουν ο μπακ-χαφ Ρέκα (16/1), ο στόπερ Μαρόνε (13/0) και ο μέσος Μπενάλι (5/0).

Over τα 8 από τα 9 τελευταία παιχνίδια της, over 3,5 τα 6 από αυτά. Προέρχεται από 6 σερί goal/goal.

(3-5-2): Κόρντατζ – Τζιτζί, Γκόλεμιτς, Μαγκαγιάν – Περέιρα, Τζανελάτο, Εντουάρντο, Βούλιτς, Ρέκα – Μεσίας, Σίμι