• Winmasters

Πρώτος ημιτελικός στο Kύπελλο Ουγγαρίας. Η ρεβάνς σε 4 μέρες από σήμερα. Σε ισχύ ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ.

ΜΤΚ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ

Εξι χρόνια πέρασαν από την τελευταία φορά που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά. Είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ντορόγκι στον προηγούμενο γύρο, με δύο νίκες χωρίς να δεχτεί γκολ.

Η διακοπή την βρήκε στην κορυφή της δεύτερης κατηγορίας με την καλύτερη επίθεση και την πιο δυνατή έδρα στο πρωτάθλημα. Το αποτέλεσμα; Η ομοσπονδία της χώρας αποφάσισε να τελειώσει το πρωτάθλημά της και η ίδια στέφθηκε πρωταθλήτρια και, φυσικά, πήρε την άνοδο.

Εδωσε δύο φιλικά προετοιμασίας κόντρα σε Μεζόκοβεζντ και Ουίπεστ, όλα έληξαν 2-2. Τελευταία εντός έδρας ήττα ένα χρόνο πριν, από την τωρινή της αντίπαλο (1-4). Φέτος μετρά 13 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Βελτίωση από το ένα φιλικό στο άλλο είδε ο Μίκαελ Μπόρις. Δούλεψε κυρίως στη φυσική κατάσταση των παικτών αυτές τις εβδομάδες προετοιμασίας και ζήτησε υπομονή στο πλάνο που θα ακολουθήσουν οι παίκτες.

Τελευταία εντός έδρας ήττα στις 19/05/19, από την Χόνβεντ (1-4). Από τότε και με την έναρξη της νέας σεζόν μετρά 13 νίκες και 4 ισοπαλίες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΧΟΝΒΕΝΤ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ

Η περσινή φιναλίστ του θεσμού, ζορίστηκε αρκετά για να φτάσει μέχρι εδώ. Χρειάστηκε η βοήθεια της έδρας για να περάσει την Πάκσι στον περασμένο γύρο.

Στο πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας δεν υπήρξαν γκολ, ενώ στη ρεβάνς «καθάρισε» στο 78’ με το τέρμα του στόπερ Κάμπερ για το 2-0. Το σκορ άνοιξε με τη λήξη του ημιχρόνου ο χαφ Γκαζντάγκ. Ακόμα και στους «16» προκρίθηκε στην παράταση απέναντι στη Χαλαντάς με τέρμα του στόπερ Λόβριτς στο 100ο λεπτό, κόντρα σε ομάδα που παλεύει να μείνει στην δεύτερη κατηγορία.

Μακριά από τον καλό της εαυτό φέτος, παρουσιάζει πολλές αδυναμίες στην επίθεση. Ο 33χρονος Ιταλός φορ Λαντζαφάμε είναι εκείνος που «κουβαλάει» στις πλάτες του την ομάδα, καθώς έχει πετύχει τα 11 από τα 25 γκολ στο πρωτάθλημα.

Πριν από τη διακοπή έχασε στην έδρα της 5-1 από την Κισβάρντα και οι ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη μειώθηκαν ακόμα περισσότερο. Στο -11 από την 3η θέση και την Μεζόκοβεζντ, το Κύπελλο αποτελεί τη μοναδική διέξοδο.

Χωρίς τον 36χρονο στόπερ και αρχηγό της ομάδας, Τζόρτζε Κάμπερ, θα παραταχθεί στον πρώτο ημιτελικό, καθώς συμπλήρωσε κάρτες. Με κλασικό 4-4-2 ο Ιταλός Μπέπε Σανίνο (γνωστός για το πέρασμά του πέρυσι στον Λεβαδειακό), με ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα.

Και τα έξι τελευταία εκτός έδρας εμφάνισαν Under, σε όλα μπήκαν από 0 έως 1 γκολ.

Δημήτρης Φραγγάκης

• ΜΤΚ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ
  • ΧΟΝΒΕΝΤ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ

1 Draw no bet

Απόδοση: 2.08
Novibet

Μπορεί να υπάρχει διαφορά κατηγορίας, αλλά στην ουσία οι γηπεδούχοι ήταν σε καλύτερη κατάσταση πριν σταματήσει η δράση. Αλλωστε από του χρόνου θα παίζουν και πάλι στην πρώτη κατηγορία. Εχουν δείξει ότι βασίζονται στην έδρα τους φέτος και απέναντι στην ασταθή Χόνβεντ, μπορούν να κάνουν την έκπληξη. Πάμε στον 1 DNB στη Novibet.