• NoviBet
  • Winmasters

Α’ ΜΑΤΣ: Κλουζ – Σεβίλλη 1-1
Η Κλουζ έριξε τον ρυθμό, έφερε το ματς στα μέτρα της και άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Ντέακ στο 59’. Οι Ισπανοί όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Ελ Νεσίρι.

* Η Σεβίλλη έχει υποδεχτεί στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» τρεις φορές ομάδες από τη Ρουμανία και μετρά ισάριθμες νίκες. Η τελευταία το 2009. Η Κλουζ, από την άλλη, αγωνίστηκε μία φορά σε ισπανικό έδαφος (2005, Μπιλμπάο) και ηττήθηκε.

* 11 νίκες και 1 ισοπαλία στις τελευταίες 12 εντός έδρας υποχρεώσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ μετρά η Σεβίλλη. Το εντυπωσιακό είναι ότι στις 9 από τις 11 περιπτώσεις, κράτησε το μηδέν στην άμυνά της (1+No Goal).

* Τα 16 από τα 19 τελευταία παιχνίδια της Κλουζ στη διοργάνωση εμφάνισαν N/G. Τα 15 εξ αυτών συνδυάστηκαν με under, ενώ τα τρία από τα πέντε πιο πρόσφατα είχαν σύνολο τερμάτων «0-1».

ΣΕΒΙΛΛΗ

ΣΕΒΙΛΛΗ

Συμπαγής, σοβαρή και με πολλή φρεσκάδα την Κυριακή, έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και πήρε μια σπουδαία νίκη στη Μαδρίτη επί της Χετάφε (0-3). Από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου, έπειτα από ένα σοβαρό λάθος του αντιπάλου, ήλεγξε απόλυτα το ματς.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς ξαναμπήκε στην πρώτη τετράδα της LaLiga. Κυρίως, όμως, έδωσε την καλύτερη δυνατή απάντηση σε μια δύσκολη εποχή, με μπόλικη αμφισβήτηση για τη δουλειά του Χούλεν Λοπετέγι. Την Κυριακή ακολουθεί το εντός έδρας ματς με την Οσασούνα.

«Η Κλουζ είναι πιο επικίνδυνη εκτός έδρας, παρά εντός. Είναι μια ομάδα με καλούς ποδοσφαιριστές και έχει τον Πετρέσκου επικεφαλή του πρότζεκτ. Το ματς είναι τελικός, όπως όλες οι ρεβάνς σε αυτά τα διπλά παιχνίδια. Πρέπει να είμαστε σωστά προετοιμασμένοι και να κάνουμε μια μεγάλη εμφάνιση» εξηγούσε χθες ο Λοπετέγι, εμφανώς πιο ήρεμος μετά την κυριακάτικη νίκη στο πρωτάθλημα.

Θετικά τα νέα από το ιατρικό δελτίο, καθώς ο γκολκίπερ Βάτσλικ, ο αριστερός μπακ Εσκουδέρο και ο μέσος Φερνάντο ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις και τέθηκαν στη διάθεση του προπονητή. Σε αντίθεση με τους αγώνες στον όμιλο, ο Λοπετέγι ετοιμάζει σχήμα με πολλούς βασικούς.

(4-3-3): Βάτσλικ – Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Εσκουδέρο – Μπανέγα, Γκουντέλ, Χορδάν – Σούσο, Ελ Νεσίρι, Μουνίρ (Οκάμπος)

ΚΛΟΥΖ

ΚΛΟΥΖ

Απέδειξε στον πρώτο αγώνα πως μπορεί να κοιτάξει τη μεγάλη της αντίπαλο στα μάτια. Μια στιγμιαία αδράνεια της στοίχισε τη νίκη στα τελευταία λεπτά. Γνωστή η αμυντικογενής συνταγή του Πετρέσκου. Υποδειγματική στο ανασταλτικό κομμάτι. Με την συγκεκριμένη τακτική κατάφερε να περάσει από τη φάση των ομίλων.

Επαγγελματικό πέρασμα από την έδρα της Κραϊόβα στο πρωτάθλημα με 2-0. Ο Ροντόν άνοιξε το σκορ στο 9’ και ένα αυτογκόλ του Μάρτιτς στο 68’ κλείδωσε το τρίποντο. Ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας μια διαφορά έξι βαθμών από τους διώκτες της. Παραμένει αήττητη μετά τη διακοπή σε όλες τις διοργανώσεις με δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

«Εχουμε μπροστά μας το ματς της χρονιάς. Η Σεβίλλη είναι καταπληκτική ομάδα, αλλά δεν τη φοβόμαστε. Το αποδείξαμε και στον πρώτο αγώνα. Δεν πρόκειται να αλλάξουμε τακτική. Τα πρώτα λεπτά θα είναι πολύ σημαντικά για εμάς. Ξέρουμε ότι η αντίπαλός μας παίζει με ορμή», τόνισε ο έμπειρος τεχνικός.

Θα παραταχθεί με 4-5-1, το οποίο όταν επιτίθεται θα μετατρέπεται σε 4-5-1. Ο Ομράνι στην κορυφή της επίθεσης και ακραίοι οι Κοστάτσε και Ντέακ. Δύσκολα θα ρισκάρει ο αμυντικός Σούσιτς (23/1).

(4-3-3): Αρλάουσκις – Καμόρα, Αντόνιε, Νασιμέντο, Μανέα – Ντέακ, Τζόκοβιτς, Αλεξάντρου, Κοστάτσε - Ομράνι

Kingbet

• ΣΕΒΙΛΛΗ
  • ΚΛΟΥΖ

1+Under 3,5 (Combo)

Απόδοση: 1.85
Bet365

Ολος ο… πλανήτης «βλέπει» άσο, ο οποίος προσφέρεται στο χαμηλότατο 1.25. Παρότι η Σεβίλλη είναι αναμφισβήτητα το γκραν φαβορί, τόσο για τη νίκη όσο και για την πρόκριση, σε αυτές τις αποδόσεις δεν αξίζει τον κόπο. H Κλουζ δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά έχει αποδείξει φέτος ότι μπορεί να κάνει ζημίες (Ρεν, Λάτσιο). Εναλλακτικό ποντάρισμα στα combo bets της Bet365. Ο άσος συνδυαστικά με το under 3.5 ανεβάζει την απόδοση στο 1.85.