* Διαιτητής ο Ζερεμί Στινά (3 ματς, 16 κίτρινες)

* Μοιρασμένη η παράδοση ανάμεσα στις δύο ομάδες (24-23-19). Αήττητη η Νιμ στα 4 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας, έχει κρατήσει το «μηδέν» και στα 4 αυτά.

* Πολύ ισχυρή η Ρεμς εντός έδρας (18-12-3). G/G τα 5 από τα 7 τελευταία σε αυτή την έδρα την πρόσφατη 30ετία.

ΡΕΜΣ - ΝΙΜ
ΡΕΜΣ

ΡΕΜΣ

Στο πιο κρίσιμο σημείο, έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και μαζί μ’ αυτήν, την 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Εμεινε τελικά στο εκτός έδρας 4-4 με τη Λανς, δεχόμενη 2 γκολ μετά το 90'. Ξεκίνησε άσχημα το α' ημίχρονο (1-0 στο 27') στο χειρότερο από τα δύο διαστήματά της, όμως φύλαγε τα καλύτερα για την επανάληψη.

Δύο γκολ για τον 1ο σκόρερ της Λίγκας Ντιά (45', 81'), ο οποίος έφτασε τα 18 στην ιστορία του συλλόγου κάνοντας ρεκόρ. Ενα αυτογκόλ (79') δύο μόλις λεπτά μετά την ισοφάριση από τη Λανς σε 2-2, αλλά και το γκολ του χαφ Καφαρό (1-1 στο 47') συμπλήρωσαν το καλύτερο φετινό 45λεπτο που όμως δεν ήταν ικανά για να δώσουν τη νίκη.

Στην ...απροσεξία των ποδοσφαιριστών του, στάθηκε ο κόουτς Νταβίντ Γκιόν. "Είπα στους παίκτες μου στο ημίχρονο ότι ήμαστε καλύτεροι και θα έπρεπε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες. Το έκαναν, αλλά οφείλαμε να προστατεύσουμε το σκορ ειδικά μετά το προβάδισμα με 2 γκολ. Το γκολ από κόρνερ (4-4) ήταν ανεπίτρεπτο και εκεί θα πρέπει να βρούμε τι έφταιξε".

Σημαντική η απουσία του στόπερ Φαές (10/1) για την ομάδα του Νταβίντ Γκιόν, όπως και αυτή του βασικού γκολκίπερ Ράικοβιτς. Αμφίβολος ο χαφ Σαβαλερέν.

* Over τα 5 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* Χωρίς ισοπαλία εντός έδρας (1-0-3), over τα 2 τελευταία.

(4-4-2): Ντιουφ - Φοκέ, Μάρεσιτς, Αμπντελχαμίντ (αρχ.), Κονάν - Μ'Μπουκού, Μπερίσα, Μινετσί, Καφαρό - Ντιά, Σίρχαους.

ΡΕΜΣ - ΝΙΜ
ΝΙΜ

ΝΙΜ

Εμφάνιση για «κλάματα» στο εντός έδρας 1-5 από την Ανζέ που φούντωσε τα σενάρια αντικατάστασης του κόουτς Ζερόμ Αρπινόν που προσλήφθηκε μόλις το καλοκαίρι. Αλλού πατούσε κι αλλού βρισκόταν η ομάδα που βρέθηκε πίσω με 2-0 από το ημίχρονο.

Μοναδικό γκολ "της παρηγοριάς" στις καθυστερήσεις από τον Κονέ  Σε καθόλου καλή κατάσταση τελευταία, μετρά πλέον τέσσερις σερί ήττες, με μόλις νίκη στα 9 τελευταία και 18η θέση.

"Μετά από μια τόσο σκληρή ήττα δεν έχουμε πολλά πράγματα να πούμε, αλλά πάρα πολλά να κάνουμε. Αναλαμβάνω την ευθύνη για αυτή την ήττα, δεν θα ήθελα να κάνω πιο δύσκολο το έργο των παικτών μου", είπε ο κόουτς Αρπινόν ενώ ο αρχηγός (στόπερ) Μπριανσόν συμπλήρωσε: "Δεν μπορώ να δεχθώ αυτή την εμφάνιση και ειδικά με αυτό τον τρόπο. Ο καθένας από εμάς θα πρέπει να πάει στο σπίτι του και να κοιτάξει τον εαυτό του στο καθρέφτη. Είμαστε υπεύθυνοι για αυτό που συνέβη", τονίζοντας την απογοήτευσή του.

Αποδυναμωμένη στη μεσαία γραμμή, θα απουσιάσει λόγω καρτών ο χαφ Ντο (8/0) και οι τραυματίες Μπριανσό (αρχηγός-στόπερ), Μελίνγκ (πλάγιος) και Σαρ (αμυν.χαφ).

* Τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα.

* N/G τα 5 από τα 7 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

* Under+n/g τα 3 τελευταία εκτός έδρας ματς.

(4-3-3): Ρεϊνέ - Μπιρνέ, Λαντρέ, Μιγκέλ, Αλακούς - Φομπά, Κούμπας, Αλενβί - Φερά, Κονέ, Ριπάρ (αρχ.)

Louis Campora

• ΡΕΜΣ
  • ΝΙΜ

Over 2,5

Απόδοση: 1.95

Μάχη ανάμεσα σε δύο ομάδες που εδώ που βρίσκονται, δεν έχουν άλλα περιθώρια απωλειών. Σε καλύτερο «φεγγάρι» η Ρεμς που μετρά τρία ματς αήττητη, αλλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ειδικά σε τόσο χαμηλή απόδοση. Αντίθετα, οι δύο άμυνες και ειδικά τα κενά που παρουσιάζουν δίνουν ένα ελκυστικό over που προσφέρεται στο 1.95 από τη Stoiximan.