στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής o Ερίκ Βατελιέ (μ.ο. 2,25 κιτ. ανά ματς).

* Α’ γύρος (22/8/2020): Λιλ – Ρεν 1-1

* Προβάδισμα της Λιλ βάσει συνολικών μεταξύ τους αναμετρήσεων (28-31-35). G/G τα 5 από τα 6 τελευταία μεταξύ τους στο πρωτάθλημα.

* Δυνατή εντός έδρας η Ρεν απέναντι στη Λιλ (23-15-8). Αήττητη (5ν.-5ισ.) στην έδρα της από το 2010.

* Under αλλά και 2-3 γκολ τα 6 από τα 8 τελευταία ματς σε αυτή την έδρα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΡΕΝ - ΛΙΛ
ΡΕΝ

ΡΕΝ

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα στην έδρα της Μπρεστ, που έχουν "σκαλώσει" πολλές ομάδες αυτή τη σεζόν. Εδειξε ποιος είναι το "αφεντικό" στο γειτονικό ντέρμπι, επικρατώντας 1-2 παραμένοντας αήττητη για 7η αγωνιστική.

Το ματς βέβαια μόνο καλά δεν ξεκίνησε αφού βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ. Αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα (4’), όμως βρήκε το σθένος να απαντήσει άμεσα (7’), βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους. Ανοιχτό το ματς με φάσεις εκατέρωθεν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, είχε την τύχη να κρατήσει το σκορ χαμηλά χάρη στα δοκάρια του γκολκίπερ της.

Το εύστοχο πέναλτι στο 74' ήταν η πιο καθοριστική στιγμή της επανάληψης που καθόρισε το αποτέλεσμα και της έδωσε το δικαίωμα να "ονειρεύεται" και πάλι την πρώτη 3αδα αφού ήδη βρίσκεται στο κατώφλι της, τη στιγμή που ξεπερνάει τις απουσίες της.

"Γνωρίζαμε την αξία της νίκης εδώ, σε μια έδρα που πολλές ομάδες έχουν χάσει βαθμούς. Μου άρεσε πάρα πολύ η αντίδρασή μας στο 1-0, όπως και το παιχνίδι μας στο β' ημίχρονο που δώσαμε χώρους αλλά επιτεθήκαμε σωστά στην κόντρα. Σημαντικό το σερί των 7 αγώνων χωρίς ήττα, έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας", δήλωσε ο Ζιλιάν Στεφάν.

Αρκετές οι απουσίες που προβληματίζουν και είναι αυτές των Γκιρασί (φορ, 15/5) Λεά-Σιλικί (χαφ, 10/0), Τετ (φορ, 15/0) που είναι τραυματίες και ο Μπουριζό (χαφ, 24/5) που είναι τιμωρημένος. Σημαντικές όμως και οι επιστροφές στην αποστολή για τον Ζιλιάν Στεφάν. Κανονικά θα δώσουν το "παρών" οι Ντα Σίλβα (αρχηγός-στόπερ, 23/4), Ρουγκάνι (στόπερ, 2/0), Εγκμποχό (φορ, 13/0) και Ντελ Καστίγιο (εξτρέμ, 16/0).

* Αήττητη στα 7 τελευταία ματς πρωταθλήματος (5ν.-2ισ.)

* Over τα 4 από τα 6 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας.

* Over αλλά και 2-3 γκολ τα 7 από τα 10 φετινά της εντός.

(4-2-3-1): Σαλέν - Τραορέ, Ντα Σίλβα (αρχ.), Αγκουέρ, Μαουασά - Καμαβινγκά, Ν'Ζονζί - Ντοκού, Γκρενιέ, Τριφέρ - Τεριέ.

ΡΕΝ - ΛΙΛ
ΛΙΛ

ΛΙΛ

Διανύει μια όχι και τόσο φορμαρισμένη περίοδο, έχει επηρεαστεί από τη διακοπή του Δεκεμβρίου όταν και "πέταγε" με την απόδοσή της. Εκτοτε, έχει μέτρια εμφανίσεις και μια εντός έδρας "γκέλα" με την Ανζέ (1-2), ενώ "έπαιξε με τη φωτιά" για δεύτερο σερί εντός έδρας ματς κόντρα στη Ρεμς

Μέτριο για μία ακόμη φορά το πρώτο της ημίχρονο, το "ξόδεψε" σε φλύαρη κατοχή μπάλας χωρίς να έχει ιδιαίτερη πίεση. Ομως αρκούσε μία φάση (36') να ανατρέψει την κατάσταση και να βρεθεί στο 0-1. Ομάδα με ποιότητα βρήκε τον καλό της εαυτό και να πιέσει στην επανάληψη, δέχθηκε με ικανοποίηση δύο δώρα, ένα της αντίπαλης άμυνας (48') για το 1-1 και ένα του γκολκίπερ (90+1') παίρνοντας τη νίκη και παραμένοντας σε τροχιά κορυφής.

Απογοητευμένος από την απόδοση του α' ημιχρόνου, ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και το δεύτερο μισό του αγώνα ο Κριστόφ Γκαλτιέ. "Σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει, τα λάθη δεν συγχωρούνται. Πήραμε πολύ σημαντική νίκη, δείξαμε χαλαρότητα στο α' ημίχρονο και παραλίγο να το πληρώσουμε. Δεν δικαιολογείται τέτοια εμφάνιση", υπογράμμισε.

Δύο σημαντικές επιστροφές για τον κόουτς Κριστόφ Γκαλτιέ, αυτές των Τσελίκ (πλάγιος, 15/2) και Ρενάτο Σάντσες (χαφ, 11/1) ενώ αντίθετα παραμένουν εκτός ο τιμωρημένος Τζέκα (χαφ, 22/0) και οι τραυματίες Πιέ (πλάγιος, 6/0) και Γιλμάζ (φορ, 22/11).

* Επτά νίκες (7-2-1) στα 10 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* Under τα 4 από τα 6 τελευταία ματς εκτός έδρας.

(4-4-2): Μενιάν - Τσελίκ, Φόντε (αρχ.), Μπότμαν, Ρεϊνίλντο - Αραούχο, Αντρέ, Σουμαρέ, Μπαμπά - Ντέιβιντ, Γιαζιτσί.

Louis Campora

• ΡΕΝ
  • ΛΙΛ

Goal / Goal

Απόδοση: 2.00

Νίκησαν αμφότερες αλλά δεν έπεισαν την προηγούμενη αγωνιστική. Παρά την καλή τους πορεία, έχουν τελευταία μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοσή τους. Τεράστιας σημασίας το αποψινό ματς, θα παίξουν για τη νίκη αλλά για να πάρουν οτιδήποτε, θα πρέπει να βρουν γκολ. Στο ελκυστικό 2.00 το g/g από τη Stoiximan.