• NoviBet
  • Winmasters
  • SportingBet

Τι ισχύει: Φάση των «16», μονά παιχνίδια. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο εξασφαλίζει μια θέση στο Γιουρόπα Λιγκ της ερχόμενης σεζόν.

Στο πρωτάθλημα (20/10/2019): Μαρσέιγ – Στρασβούργο 2-0

Την τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν σε νοκ-άουτ παιχνίδι, το Στρασβούργο απέκλεισε σε αυτό το γήπεδο τη Μαρσέιγ στα πέναλτι (19/12/2018, 1-1 κανονική διάρκεια).

* Αήττητη η Μαρσέιγ κόντρα στο Στρασβούργο για το πρωτάθλημα από το 2005 (5-4-0).

* G/G τα 4 από τα 6 πιο πρόσφατα ανεξαρτήτως έδρας.

ΜΑΡΣΕΙΓ

ΜΑΡΣΕΙΓ

Συνεχίζει ακάθεκτη στη διοργάνωση και βρίσκεται στους "16" αφού προσπέρασε δύο ερασιτεχνικές ομάδες. Στο προηγούμενο γύρο πήρε μια σχετικά εύκολη πρόκριση επί της Γκρανβίλ (0-3) αν και έπρεπε η αντίπαλός της να μείνει με 10 παίκτες για να καταφέρει να "ανοιξει λογαριασμό". Τα «χρειάστηκε» στο 1-1 με την Τρελισάκ. Παρ' ότι πήρε νωρίς προβάδισμα, ισοφαρίστηκε γρήγορα και ήταν γενικά μέτρια. «Εσωσε την παρτίδα» στα πέναλτι.

Απόντος του αρχηγού Παγιέ, ήταν σκιά του καλού της εαυτού το Σάββατο με την Ανζέ. Σε ένα από τα χειρότερα ματς από πλευράς θεάματος και ευκαιριών τους τελευταίους μήνες, η ομάδα του Αντρε Βίλας-Μπόας ήταν απολύτως άτολμη και χωρίς φαντασία έμεινε στο 0-0. Είναι χαρακτηριστικό ότι εχει χάσει τους 9 βαθμούς από τους διαθέσιμους 15 (των 5 ματς), που έλειψε ο αρχηγός της.

Παρ' όλα αυτά συνεχίζει το πολύ επιτυχημένο σερί της στο πρωτάθλημα. Παραμένει αήττητη για 10 ματς (8-2-0) κι έχει εδραιωθεί δίκαια στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Τρία καλά και δύο κακά ενόψει Σρασβούργου για τον κόουτς Αντρε Βίλας-Μπόας. Επιστρέφουν οι αμυντικοί Σαρ (πλάγιος, 23/1) και Καμαρά (στόπερ, 19/1) όπως και ο αρχηγός-εξτρέμ Παγιέ (19/8), που χωρίς αυτόν δεν υπάρχει δημιουργία.

Τα δύο προβλήματα αφορούν στον τιμωρημένο βασικό χαφ Σανσόν (22/3) αλλά και τον τραυματία φορ Μπενεντέτο (22/7). Αμφότεροι είναι εκτός αποστολής.

Στρόοτμαν, Ρονζιέ και Μαξίμ Λόπεζ στη μεσαία γραμμή και Παγιέ, Ραντόνιτς, Ζερμέν αναμένεται να συμπληρώσουν τις απουσίες με τον Σαρ να θέτει υποψηφιότητα για μια απ' αυτές τις θέσεις.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Δεν είχε πρόβλημα να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στις Ανγκουλέμ (1-5) και Λε Πορτέλ (1-4) για να φτάσει στη φάση των "16" του Κυπέλλου. Αντίπαλοι χαμηλής δυναμικότητας, τις αντιμετώπισε με την απαραίτητη σοβαρότητα.

Εκανε το μεγάλο «μπαμ» της περασμένης αγωνιστικής συντρίβοντας τη Μονακό στο Πριγκιπάτο (1-3) το Σάββατο. Δεύτερη σερί νίκη σε αυτή την έδρα μετά το περυσινό 1-5, σε μια περίοδο που η ομάδα του Πριγκιπάτου παραπατούσε. Πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, προηγήθηκε από ημίχρονο (0-1) με τον σούπερ σκόρερ της Αζόρκ (έφτασε τα 10 φετινά γκολ) και δέχθηκε το μοναδικό γκολ όταν πλέον όλα είχαν κριθεί (86').

Πιστοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την φορμαρισμένη περίοδο που διανύει Μετρά 7 νίκες στα 9 πιο πρόσφατα ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ η επίθεσή της "πετάει φωτιές" με 12 γκολ στις 3 πιο πρόσφατες νίκες.

Μεγάλο "ενδιαφέρον" έχει η αποστολή των "Αλσατών". Συμπεριλήφθηκε στην αποστολή το νέο μεταγραφικό απόκτημα Ουαρίς (φορ) και ίσως πάρει λεπτά συμμετοχής δίπλα στον 1ο σκόρερ Αζόρκ (27/10).

"Κουνάει μαντήλι" ο 21χρονος ταλαντούχος χαφ Φοφανά, που αναμένεται να βρίσκεται στο Πριγκιπάτο για να υπογράψει συμβόλαιο 4,5 ετών με τη Μονακό.

Εκτός αποστολής έμεινε ο τιμωρημένος στόπερ Τζικού (26/0) και οι τραυματίες Κονέ (στόπερ, 22/1) και Μοτιμπά (φορ, 19/3).

Louis Campora

• ΜΑΡΣΕΙΓ
  • ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Goal / Goal

Απόδοση: 1.83
Stoiximan

Εξαιρετική περίοδος και για τις δύο ομάδες, είναι φορμαρισμένες και προέρχονται από καλό σερί αποτελεσμάτων. Θέμα κινήτρου και στόχων η αναμέτρηση του Κυπέλλου και εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι. Εκεί που επιστρέφει ο αρχηγός Παγιέ, λείπει ο πολύτιμος φορ Μπενεντέτο. Προσωπικά, δεν θα πήγαινα τόσο εύκολα στον άσο και προτιμώ το 1.83 του g/g.