Την προηγούμενη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με τη Βερόνα (1-1). Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, τακτικά ήταν άριστη. Στο πρώτο ημίχρονο η αντίπαλός της είχε ελαφριά υπεροχή, δίχως όμως να της δημιουργήσει προβλήματα. Κράτησε με σχετική άνεση το μηδέν, επιθετικά όμως ήταν ακίνδυνη. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους αιφνιδίασε την Ελλάς ανοίγοντας το σκορ στο 50’. Το γκολ αυτό αύξησε την πίεση των «τζαλομπλού». Η εικόνα του αγώνα ήταν τέτοια που φαινόταν πως θα μπορούσε να φτάσει στο τρίποντο, στο 63ο λεπτό όμως έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρόντεν. Απέκτησε παθητικό ρόλο και όσο περνούσε η ώρα, λογικά, κλεινόταν στα καρέ της. Τελικά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ισοφάριση (78’).
Παραμένει αήττητη στον δεύτερο γύρο, μετρώντας τρεις ισοπαλίες σε τέσσερα παιχνίδια, δεύτερη διαδοχική και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Ακολουθούν δύο δύσκολα ματς απέναντι σε Μπρέσια (εκτός) και Παλέρμο (εντός), συνεπώς η ανάγκη των τριών βαθμών με την Πεσκάτα κρίνεται επιτακτική για να μην δει τις ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο να ξεφεύγουν.
«Η δουλειά μου με ευχαριστεί, ανέκαθεν με ευχαριστούσε. Αυτή η ομάδα πιστεύει σε αυτό που κάνει. Στις επόμενες τρεις αγωνιστικές θα αντιμετωπίσουμε κλαμπ που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Μας περιμένουν δύσκολα ματς και έχουμε ανάγκη όλους τους παίκτες. Η Πεσκάρα είναι ένα σύνολο που μπορεί να δημιουργήσει τεράστια προβλήματα στον αντίπαλο αν δεν αντιμετωπιστεί όπως πρέπει. Το μυστικό βρίσκεται στο να έχουμε την απαιτούμενη υπομονή, να είμαστε σωστοί στο δικό μας μισό και να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε με ταχύτητα την επίθεση ώστε να πιάσουμε τους αντιπάλους απροετοίμαστους. Βελτιωνόμαστε καθημερινά ως σύνολο. Δεν κοιτάμε τις άλλες ομάδες που βρίσκονται στην ίδια μοίρα με εμάς» δήλωσε ο τεχνικός Τζοβάνι Στρόπα.