Με την ψυχολογία στα ύψη καταφέρνει αποτελέσματα που, θεωρητικά, της έχουν εξασφαλίσει από τώρα τον στόχο της σεζόν που δεν είναι άλλος από την παραμονή. Μέχρι τώρα, βάσει της πορείας της στο πρωτάθλημα, μπορεί να χαρακτηριστεί ως η ομάδα των σερί. Αρχικά έκανε ένα νικηφόρο έξι αγώνων (7η έως 12η αγωνιστική) που τη σταθεροποίησε πάνω από τη μέση της βαθμολογίας. «Ξεφούσκωσε» απότομα αγνοώντας τη νίκη για έξι «στροφές». Τη στιγμή αυτή παραμένει αήττητη για τέσσερα ματς (2-2-0) και έξι συνολικά προσθέτοντας δύο νίκες που σημείωσε στο Κύπελλο. Την προηγούμενη αγωνιστική αντιμετώπισε τη Σατορού εκτός έδρας. Έδωσε ρεσιτάλ τακτικής. Θωράκισε τους χώρους και «χτυπούσε» στην αντεπίθεση. Δεν επηρεάστηκε ούτε όταν έμεινε με δέκα φτάνοντας σε μία μεγάλη νίκη. Την Τετάρτη ακολουθεί ιστορικό νοκ-άουτ παιχνίδι κόντρα στη Ρεν εκτός για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Προβληματισμός επικρατεί στη διοίκηση, καθώς παρά την εξαιρετική πορεία της ομάδας ο μέσος όρος εισιτηρίων είναι χαμηλότερος σε σχέση με πέρσι κατά πεντακόσια «κομμάτια» ανά παιχνίδι. «Η Ορλεάν δεν είναι μοναδική που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβληα. Οι σύλλογοι γενικά δεν προσελκύουν τα πλήθη στο γήπεδο. Είναι ένα γενικό φαινόμενο στη Ligue 2. Παρατηρείται επίσης μείωση στα ποσοστά της τηλεόρασης, στους δέκτες, κατά τη διάρκεια μετάδοσης των αγώνων. Η Σατορού είναι κάτω 20%, η Λοριαν 14%. Γνωρίζουμε το πρόβλημα. Οφείλουμε όλα τα κλαμπ να καθίσουμε κάτω και να βρούμε λύσεις» τόνισε ο πρόεδρος της ομάδας Φιλίπ Μπουτρόν