Ο αγώνας Χιμπέρνιαν – Σέλτικ ανοίγει την αυλαία των προημιτελικών του Κυπέλλου Σκωτίας, σε ένα ματς που είναι ιδιαίτερο για τον νεοφερμένο προπονητή της Σέλτικ Νιλ Λένον, ο οποίος αντιμετωπίζει την πρώην ομάδα του.
Παράδοση 5ετίας: 1-2-1
Στο πρωτάθλημα: Χιμπέρνιαν – Σέλτικ 2-0, Σέλτικ – Χιμπέρνιαν 2-0, Σέλτικ – Χιμπέρνιαν 4-2
Νοκ άουτ αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας. Σε περίπτωση οποιασδήποτε ισοπαλίας, υπάρχει επαναληπτικός αγώνας σε αντίθετη έδρα, σε ημερομηνία που θα οριστεί από την αρμόδια αρχή. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.