Το 2-2 στο γειτονικό ντέρμπι στο Ρόδεραμ αποτέλεσε την 3η διαδοχική ισοπαλία και την κράτησε αήττητη για 5η αγωνιστική (2-3-0). Με τον κίπερ Γουέστγουντ να πραγματοποιεί καίριες επεμβάσεις, πήρε το προβάδισμα (Φορεστιέρι 35’), όμως δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση (Τέιλορ 37’). Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να δείχνουν πιο επικίνδυνοι και ολοκλήρωσαν την ανατροπή (Τάουελ 74’), πριν η πίεση της Γουένσντεϊ στο φινάλε αποδώσει καρπούς με «χρυσή» αλλαγή τον Ιόρφα.
«Δεν ήμασταν στα καλύτερά μας και η Ρόδεραμ έπαιξε πραγματικά καλά. Κάναμε πάρα πολλά λάθη, αλλά το θετικό είναι ότι δεν σταματήσαμε να παλεύουμε μέχρι το τελικό σφύριγμα. Σε ένα τέτοιο παιχνίδι η ισοπαλία είναι θετική» τόνισε στις δηλώσεις του με ειλικρίνεια ο Στιβ Μπρους, ο οποίος διατήρησε το αήττητο από τη στιγμή που ανέλαβε τα ηνία (1-3-0).
Η ομάδα του δεν βρέθηκε στα καλύτερά της, ωστόσο απέδειξε πως χάνει δύσκολα (4-5-1 το τελευταίο διάστημα). Θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις επιτυχίες τώρα, αυξάνοντας παράλληλα το αήττητο σερί στο «Χίλσμπορο» (3-3-0). Οχι η καλύτερη δυνατή η παράδοση απέναντι στη Σουόνσι, την οποία κέρδισε για τελευταία φορά πριν από 35 χρόνια!