Φιλοξενήθηκε από την Πεσκάρα και είδε το τακτικό της πλάνο να καταστρέφεται μόλις στο τέταρτο λεπτό, ενώ στο δέκατο όγδοδο δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Δεν τα παράτησε. Ήταν καλύτερη στο υπόλοιπο του αγώνα από την αντίπαλό της, δεν κατάφερε όμως να σκοράρει κα να ξαναμπεί με αξιώσεις στο παιχνίδι. Πλήρως ανανεωμένη και κατά πολύ ενισχυμένη στις μεταγραφές ξεκίνησε δυνατά τον δεύτερο γύρο επικρατώντας με εμφατικό τρόπο της Βερόνα εντός (3-0), δίχως όμως συνέχεια. Χωρίς νίκη για πέντε ματς, βρίσκεται σε μία κρίσιμη καμπή. Παρουσιάζει δυσχέρεια στο σκοράρισμα. Ένα μόλις γκολ στα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς. Στο σπίτι της γίνεται συμπαγής αλλάζοντας πρόσωπο συγκριτικά με τα εκτός έδρας. Ακολουθεί εντός έδρας «τελικός» με την Κροτόνε.
«Το πρωτάθλημα που κάνουμε είναι των παθών. Πρέπει να δώσουμε το κάτι παραπάνω προκειμένου να βγούμε από τη δύσκολη θέση. Δεν πρέπει να κλαίμε και να παραπονιόμαστε διότι δεν οδηγεί πουθενά. Υπάρχουν κακές σεζόν και μέσα από τον αγώνα και την προσπάθεια καταφέρνεις να επιβιώσεις. Οι πιθανότητες να σωθούμε, ακόμα και αν αυτό γίνει μέσω των πλεί-οφ, υπάρχουν. Ομάδες που δεν σκεφτόντουσαν καν τον υποβιβασμό τώρα μπλέχτηκαν μαζί μας. Δεν πρέπει να σκεφτούμε πως αντιμετωπίζουμε την πρωτοπόρο. Χρειάζεται να βγάλουμε στο γήπεδο όλο μας το πάθος και την οργή» ανέφερε ο προπονητής Μπίζολι.