Έχοντας αποκτήσει «μαξιλαράκι ασφαλείας» από τη ζώνη του υποβιβασμού παρουσιάστηκε με μικρότερο κίνητρο στην έδρα της Λιβόρνο. Το μάτι δεν γυάλιζε ως συνήθως και αυτό έκανε τη διαφορά. Αποτέλεσμα της χαλάρωσης να γνωρίσει την ήττα (0-2). Ισορροπημένο παιχνίδι, το πάθος και η θέληση έκριναν τον νικητή. Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Δέχτηκε το πρώτο τέρμα τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Στο τέλος τα έπαιξε όλα για όλα προκειμένου να ισοφαρίσει, άφησε χώρους και η αντίπαλος την «τιμώρησε» πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ. Πρώτη ήττα μετά από έξι παιχνίδια στα οποία μετρούσε τέσσερις ισοπαλίες.
Διαθέτει το χαμηλότερο μπάτζετ της κατηγορίας. Εξισορροπεί την έλλειψη ποιότητας με πάθος και αυταπάρνηση. Αναπτύσσει επιπλέον δυναμική στην έδρα της με τον κόσμο της να τη στηρίζει και της δίνει επιπλέον ενέργεια. Αυτή τη φορά βέβαια θα είναι διαφορετικά με το γήπεδο να είναι «περίεργα» ήσυχο, καθώς οι οργανωμένοι οπαδοί, το πιο ζωντανό κομμάτι του κόσμου της, θα απουσιάσουν εις ένδειξη διαμαρτυρίας για τους νόμους της ιταλικής κυβέρνησης που τιμωρούν τους οπαδούς. Αήττητη εντός έδρας στα πέντε τελευταία παιχνίδια κρατώντας μάλιστα απαραβίαστη την εστία της στα τέσσερα από αυτά.
«Η Κρεμονέζε είναι μία ομάδα που θα έπρεπε να βρίσκεται μεταξύ των πρώτων στην βαθμολογία βλέποντας το ρόστερ και τον προπονητή που διαθέτει. Εύχομαι οι παίκτες μου να αλλάξουν τρόπο προσέγγισης του αγώνα συγκριτικά με το ματς κόντρα στη Λιβόρνο και να μείνουν συγκεντρωμένοι δίνοντας στο παιχνίδι τη σημασία που του πρέπει διότι πρόκειται για μία αποφασιστική αναμέτρηση στην οποία χρειαζόμαστε το αποτέλεσμα. Σκεφτόμασταν την προηγούμενη αγωνιστική πως μπορούμε να κερδίσουμε χωρίς κόπο, με ευκολία, οι νίκες όμως παίρνονται στο γήπεδο με τον ιδρώτα που θα ρίξεις. Με την απουσία των οπαδών τίποτα δεν θα είναι το ίδιο, θα λείπουν όλα. Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτές τις ποινές. Μου φαίνονται παράλογες» δήλωσε ο τεχνικός Μπράλια