15.12.21|00:02

Νίκος Κοτσαρίνης Νίκος Κοτσαρίνης

Basket League: Με ανεβασμένη ψυχολογία και οι δύο

basket-league-με-ανεβασμένη-ψυχολογία-και-οι-δύο-172142

Με φόρα από τις νίκες του Σαββατοκύριακο πηγαίνουν Ηρακλής και Ιωνικός στη μεταξύ τους μονομαχία (19:30) που αναβλήθηκε στα μέσα Νοεμβρίου λόγω τω πολλών κρουσμάτων στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων.

Στο 2-6 το ρεκόρ των γηπεδούχων, που το Σάββατο πήραν την παρθενική εντός έδρας νίκη τους στη σεζόν ρίχνοντας στο καναβάτσο την ΑΕΚ με σκορ 86-74 χάρη στο ξέσπασμα του δεύτερου ημιχρόνου. Στα προηγούμενα παιχνίδια που είχαν δώσει στο «Ιβανώφειο» οι παίκτες του Κώστα Μέξα είχαν άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο, αλλά κάποιες λετπομέρειες στο φινάλε δεν τους είχαν επιτρέψει να χαμογελάσουν κόντρα σε Περιστέρι, Ολυμπιακό και Απόλλωνα. Το Σάββατο τελικά τα κατάφεραν, με τον Σκορδίλη των 21 πόντων και τους Ντάγκλας (11 π., 6 ρ., 7 ασ.), Γούλριτζ (17) και Κουζέλογλου (15 π., 4 ρ.) να ξεχωρίζουν.

[bet365_desktop keimeno_etaireias=”Αμέτρητα ειδικά στοιχήματα στην Bet365!” width=”50%”]

Από σπουδαία νίκη έρχονται και οι Νικαιώτες, που πλέον έχουν επανέλθει στην… κανονικότητα ξεπερνώντας τα προβλήματα με COVID και τραυματισμούς. Ετσι, στο Περιστέρι την Κυριακή έδειξαν χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και φτάνοντας στο 79-82 πέτυχαν την τρίτη φετινή νίκη τους με ρεκόρ 3-5. Κορυφαίος ο Τζέρμαν με 20 πόντων, με τον Χουγκάζ να δίνει σημαντικές λύσεις με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι όπου οι παίκτες του Σεγούρα είχαν 18 τελικές πάσες για μόλις 10 λάθη.

Ο Ηρακλής έρχεται με φόρα από την εξαιρετική εμφάνιση που χάρισε τη νίκη επί της ΑΕΚ, ωστόσο δεν περιμένω να έχει τόσο εύκολο έργο απέναντι σε έναν Ιωνικό που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο Περιστέρι και μπορεί να σταθεί όρθιος.