ΤΑΓΙΕΡΕΣ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΡΑΦΑΕΛΑ στην Stoiximan | +21
ΤΑΓΙΕΡΕΣ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΡΑΦΑΕΛΑ
στην Stoiximan

* ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Μονός αγώνας σε ουδέτερο έδαφος για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι χωρίς παράταση. Η νικήτρια της διοργάνωσης εξασφαλίζει συμμετοχή στη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες 2022.

* Συνολική παράδοση τελευταίας 20ετίας: 4-3-7
* Η τελευταία φορά που βρέθηκαν αντιμέτωπες ήταν για το πρωτάθλημα της 1ης κατηγορίας τη σεζόν 2016/2017, με την Ταγιέρες να επικρατεί 1-0 ως φιλοξενούμενη.
* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.

ΤΑΓΙΕΡΕΣ

ΤΑΓΙΕΡΕΣ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι αναδείχτηκε ως γηπεδούχος ισόπαλη 2-2 με τη Νιούελς και έτσι το ρεκόρ της στο «Κόπα ντε λα Λίγκα Προφεσιονάλ» διαμορφώθηκε στο 1-1-1. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ, προηγήθηκε στο 50΄με τον επιθετικό Ρετέγκι (ίσως υπήρχε οριακό οφσάιντ), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 57’ με πέναλτι και παίρνοντας το προβάδισμα οκτώ λεπτά αργότερα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Τελικά κατάφερε να σώσει τουλάχιστον τον ένα βαθμό, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Κολομβιανός εξτρέμ Βαλόγιες στο 84’ και ενώ οκτώ λεπτά νωρίτερα είχε αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα.

Το Σάββατο αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Σαρμιέντο Χουνίν.

Θα απουσιάσει λόγω τραυματισμού ο μέσος Σονιόρα. Στο στάδιο αποθεραπείας ο κεντρικός αμυντικός Κομάρ. Επανέρχονται ο αριστερός μπακ Ενσο Ντίας και ο εξτρέμ Φραγκαπάνε που ήταν τιμωρημένοι στο πρωτάθλημα. Παίζεται η θέση κάτω από τα δοκάρια ανάμεσα στους Γκίντο Ερέρα και Μάρκος Ντίας.

Προέρχεται από 5/6 over.

(4-2-3-1): Μάρκος Ντίας (Γκίντο Ερέρα) – Τενάλια, Ραφαέλ Πέρες, Ινκαπιέ, Ενσο Ντίας – Φεντερίκο Ναβάρο, Χουάν Ιγνάσιο Μέντες -  Φραγκαπάνε, Αούσκι, Βαλόγιες – Ρετέγκι.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΡΑΦΑΕΛΑ

Εφτασε πριν λίγες εβδομάδες κοντά στην άνοδό στην Πριμέρα, όμως στον ημιτελικό των πλέι-οφ ηττήθηκε 0-2 από την Πλατένσε. Νωρίτερα είχε αποκλείσει την Κίλμες με… 10-9 στα πέναλτι (2-2 στην κανονική διάρκεια). Οι υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας ξεκινούν το μεθεπόμενο Σαβ/κο.

Εχει να επιδείξει οκτώ παρουσίες στην πρώτη κατηγορία, με πιο πρόσφατη αυτή της περιόδου 2016/2017. Από το 1989 που ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στη 2η κατηγορία δεν έπεσε ποτέ ξανά στην 3η.

Σε επίπεδο Κυπέλλου έχει να επιδείξει μία συμμετοχή σε ημιτελική φάση τη σεζόν 2013/2014. Τότε είχε ηττηθεί στον ημιτελικό 0-2 από τη μετέπειτα νικήτρια Ουρακάν, παρότι η τελευταία αγωνιζόταν τότε στη 2η κατηγορία και η ίδια στην 1η.

Από τα μεταγραφικά της αποκτήματα ξεχωρίζουν ο δεξιός μπακ Τσιμίνο που έμεινε ελεύθερος από την Πατρονάτο (27/2) και ο χαφ-εξτρέμ Μολίνα που ήρθε από την Αγκροπεκουάριο (22/1).

Τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της επιβεβαίωσαν under και n/g.

(4-4-2): Γκιγιέρμο Σάρα – Τσιμίνο, Πινιέρο, Κρίστιαν Γκονσάλες, Καλντεράρα – Πορτίγιο, Σολόα, Εμιλιάνο Ρομέρο, Εμανουέλ Μολίνα – Μάουρο Αλμπερτένγκο, Μπίλες (Λέσμαν).

Χρήστος Χρυσαΐτης

• ΤΑΓΙΕΡΕΣ
  • ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΡΑΦΑΕΛΑ

2 Draw no bet

Απόδοση: 3.30

Το Κύπελλο Αργεντινής είναι ο θεσμός των εκπλήξεων και έχουμε δει πάρα πολλές τα τελευταία χρόνια. Εδώ μας δίνεται η Ταγιέρες καθαρό φαβορί και λέμε να πάμε κόντρα στους μπουκ. Οι διαφορές των δύο ομάδων δεν είναι τόσο μεγάλες και επιπλέον η Ταγιέρες δεν έχει μέχρι στιγμής την καλή εικόνα που μας έδειξε στο πρόσφατο «Κόπα Μαραντόνα». Υπάρχει αξία στην στήριξη της Ατλέτικο Ραφαέλα, ενώ μάλλον απαραίτητη είναι και η κάλυψη dnb.