ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ - ΕΡΖΟΥΡΟΥΜΣΠΟΡ στην winmasters | +21
ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ - ΕΡΖΟΥΡΟΥΜΣΠΟΡ
στην winmasters

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Μονές αναμετρήσεις στο πλαίσιο των «16» του Κυπέλλου Τουρκίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

* H μόνη παράδοση αναμετρήσεων στην ιστορία των δύο ομάδων ανάγεται στη σεζόν 2018-19 της Super Lig, με νίκες γηπεδούχων να καταγράφονται (1-0 η Ερζουρούμσπορ, 2-1 η Αλάνιασπορ).

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Εχει την μπάλα στη φιλοξενία της Κασίμπασα, είναι όμως φλύαρη και κυρίως – παραδόξως για εντός έδρας ειδικά παιχνίδι της – επισφαλής ανασταλτικά. Στις 2 πρώτες λοιπόν φάσεις των «μπλε» δέχεται ισάριθμα γκολ (21’, 33’) και μετά κυνηγάει… χίμαιρες. Και αυτό παρότι από το 25’ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα. Πίεσε, μείωσε με πέναλτι πριν βγει το ημίχρονο (39’) αλλά και έκτοτε φάσεις δεν μπόρεσε να κάνει, με την καλύτερη μάλιστα, η Κασίμπασα να την έχει (δοκάρι στο 62’).

Ετσι, τερμάτισε εντός έδρας αήττητο σερί 12 παιχνιδιών και αυτό είναι προφανώς το χειρότερο σημάδι εν όψει της συνέχειας της, αφού εσχάτως μακριά από την Αλάνια δείχνει πολύ αδύναμη, έχοντας υποστεί 5 διαδοχικές εκτός έδρας ήττες. Ετσι, έχει βρεθεί στο -5 από την κορυφή, έχοντας παιχνίδι περισσότερο σε σχέση με τις 4 που είναι ψηλότερά της στην κατάταξη (αλλά και τις 3 που την ακολουθούν), έχοντας πέσει στην 5η θέση.

Παραμένει φυσικά ακόμη και έτσι εντός ευρωπαϊκής τροχιάς, αυτονόητο πως στο Κύπελλο ποντάρει και πάντα επιδιώκει διάκριση, είναι άλλωστε η περυσινή φιναλίστ του θεσμού, συμμετέχοντας (και χάνοντας με 1-0 από την Τραμπζονσπόρ) στον πρώτο τελικό της ιστορίας της.

Οι επιστροφές των Τζαβέλλα (στόπερ, 17/0), Ντάβιντσον (εξτρέμ, 17/7) εκμηδενίζουν τις απουσίες των γηπεδούχων.

ΕΡΖΟΥΡΟΥΜΣΠΟΡ

Παρότι δεν της πήγε το ματς (2 αναγκαστικές αλλαγές μέχρι το 40’, άλλες 2 στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους), εν τούτοις αγωνιστικά κατάφερε να κρατήσει το ρυθμό στα επίπεδα που ήθελε κόντρα στη Φενέρ. Κομβικό όμως για την εξέλιξη του παιχνιδιού το γκολ που βρήκαν τα «καναρίνια» στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους. Και με τον «αέρα» του προβαδίσματος, πέτυχαν 2 ακόμη γκολ στα πρώτα 6 λεπτά του β’ μέρους, «κλειδώνοντας» τη νίκη (0-3).

Ετσι, έβγαλε χωρίς γκολ και βαθμό τα δύο κολλητά παιχνίδια με ομάδες της Κωνσταντινούπολης (είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ήττα από την Μπασακσεχίρ), γνωρίζοντας τις πρώτες της ήττες με τον κόουτς Μπακάλ στον πάγκο. Βελτιωμένη σίγουρα πάντως επί των ημερών του, παρότι δεν έχει αποφύγει την παραμονή στον πάτο της κατάταξης.

Λογικό να μην μοιάζει το Κύπελλο προτεραιότητα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έχουν υποστεί 6 ήττες στις 7 τελευταίες τους εξόδους στο πρωτάθλημα και το έχουν ρίξει – εντονότατα – στο μεταγραφικό πάρε-δώσε. Αποδέσμευσαν τον αριστερό μπακ Κανάκ και τον κίπερ Φαρνόλ, προσθέτοντας ήδη στο δυναμικό τους 4 νέους παίκτες: τον στόπερ Ντα Κόστα, τον κίπερ Σζμούσκι (από την πολωνική Ρακόβ), τον Ομόλο (αμ. χαφ, Σερκλ Μπριζ) και τον εξτρέμ Αατίφ (από την Καραγκουμρούκ).

Κανείς από τους νιόφερτους δεν είναι διαθέσιμος, από τραυματισμούς στο παιχνίδι με τη Φενέρ προέρχονται οι Μπουμάλ (αμ. χαφ, 12/0), Ομπερτάν (χαφ, 16/1), Νταρί (νιόφερτος εξτρέμ, 1/0), Χατίπογλου (στόπερ, 15/0), σταθερά εκτός Μίνα (στόπερ, 9/0), Σαντίκου (φορ, 5/0).

Αντώνης Οικονομίδης

• ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ
  • ΕΡΖΟΥΡΟΥΜΣΠΟΡ

1+Under 3,5 (Combo)

Απόδοση: 2.20

Ποντάρουν στο Κύπελλο οι γηπεδούχοι, στην παραμονή εστιάζουν οι φιλοξενούμενοι. Πάντα δυνατή και αποτελεσματική εντός έδρας η Αλάνιασπορ, ή του ύψους ή του βάθους στις εξόδους της η Ερζουρούμπσορ. Χαμηλά και χωρίς αξία ο άσος, σε combo με το under 3,5 αγοράζεται στην winmasters.