ΛΥΩΝ - ΡΕΜΣ
στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής ο Ζερόμ Μιγκελγκορί (5 ματς, 21 κίτρινες).

* Υπερισχύει η Ρεμς βάσει συνολικής παράδοσης (15-13-28). Under τα 4 από τα 5 ματς της πρόσφατης 5ετίας και στις δύο έδρες.

* Μοιρασμένη η παράδοση σε αυτή την έδρα (9-8-11). Υπερισχύει η Λυών εντός έδρας την πρόσφατη 10ετία (4-1-1).

ΛΥΩΝ - ΡΕΜΣ
ΛΥΩΝ

ΛΥΩΝ

Επέστρεψε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας μετά από περίπου ενάμιση χρόνο (συγκεκριμένα από τον Αύγουστο του 2019), μετά τη σπουδαίας σημασίας εκτός έδρας νίκη με 1-0 στην έδρα της Ανζέ.

Με τη γνωστή και δοκιμασμένη διάταξη του 4-3-3 αλλά και αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της - εκτός οι φορ Τοκό-Εκαμπί, Ντεμπλέ, οι χαφ Αουάρ,Γκιμαράες και ο πλάγιος Κορνέ που ήταν τιμωρημένος- αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα ομοιογένειας και η απόδοση της δεν ήταν η αναμενόμενη. Πολύ λίγες οι φάσεις της στο α' ημίχρονο, σώθηκε αρκετές φορές στην επανάληψη.

Σκόρερ για δεύτερη σερί αγωνιστική ο 24χρονος φορ Κεντεβερέ (78') που ξεκίνησε βασικός μετά τα 2 γκολ που έδωσαν τη νίκη επί της Σεντ Ετιέν, μετά από ασίστ του πλάγιου μπακ Ντιμπουά. Τρίτο γκολ για το νεαρό φορ, που δείχνει να πιάνει την ευκαιρία "από τα μαλλιά" για την καθιέρωσή του στο βασικό σχήμα. Για μία ακόμη φορά, κομβικός ο χαφ Τιάγο Μέντες ενώ αρίστευσε η άμυνα και ο γκολκίπερ Λόπες κρατώντας το "μηδέν" πίσω.

"Ξέρουμε ότι δεν κάναμε το καλύτερο φετινό μας παιχνίδι, όμως είχα πει στους παίκτες μου ότι είναι πιο εύκολο να κερδίσουμε αν δεν δεχθούμε γκολ - και αυτό έκαναν. Αξίζουν συγχαρητήρια στην Ανζέ για το πολύ καλό της παιχνίδι, αλλά κι εμείς κρατάμε τα καλά που είναι σίγουρα οι τρεις βαθμοί. Παραμένουμε προσγειωμένοι και συνεχίζουμε", ήταν τα λόγια του κόουτς Ρουντί Γκαρσιά.

Πειθαρχικό παράπτωμα για τον χαφ Αουάρ (8/2) που αρνήθηκε να προπονηθεί μετά το τέλος του αγώνα με την Ανζέ και τέθηκε σε τιμωρία από την ομάδα. Είναι η μοναδική απουσία για τον κόουτς Ρούντι Γκαρσιά που θα έχει στη διάθεσή του τους Κορνέ (πλάγιος, 10/0) και Τοκό-Εκαμπί (φορ, 9/4). Αμφίβολος με ένα μικρο-τραυματισμό ο αρχηγός Ντεπάι (φορ, 11/5) όμως υπάρχει αισιοδοξία για την κατάστασή του.

* Αήττητη 8 αγωνιστικές (4 νίκες – 4 ισοπ.)

* G/G τα 6 από τα 7 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* G/G τα 4 από τα 5 φετινά εντός.

(4-3-3): Λόπες - Ντιμπουά, Μαρσέλο, Ντεναγιέρ, Κορνέ - Μπρούνο Γκιμαράες, Τιάγο Μέντες, Πακετά - Καντεβερέ, Ντεπάι (αρχ.), Τοκό-Εκαμπί.

ΛΥΩΝ - ΡΕΜΣ
ΡΕΜΣ

ΡΕΜΣ

Δεν σταματά να εκπλήσσει τους οπαδούς της φέτος, με τις εμφανίσεις της να έχουν πολλά σκαμπανεβάσματα εβδομάδα προς εβδομάδα. Αυτή την αγωνιστική, ήταν η σειρά να τους απογοητεύσει με το εντός έδρας 0-1 από τη Νιμ, που τη διατήρησε πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Προερχόταν από τρία ματς χωρίς ήττα, που θα μπορούσαν να είναι τρεις νίκες αν δεν δεχόταν δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τη Λανς την προηγούμενη αγωνιστική. "Εχασε" ένα ημίχρονο με άκαρπη υπεροχή αλλά λίγες "επισκέψεις" στην αντίπαλη περιοχή, μέχρι να έρθει το συναρπαστικό β' ημίχρονο.

Αρχικά ήταν η φάση του 62΄που "σήκωσε θύελλα αντιδράσεων" για το διαιτητή Στινά και το πέναλτι που καταλόγισε εις βάρος της. Αντικειμενικά ένα πολύ οριακό μαρκάρισμα - δεν φάνηκε καλά ούτε στο var - που παρ' όλα αυτά ήταν ικανό να γράψει το 0-1. Αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια, έπαιξε την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο, με αποκορύφωμα τα δύο (!!) δοκάρια στις καθυστερήσεις.

Παραμένει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία, οι μόλις δύο νίκες στις πρώτες 11 αγωνιστικές είναι μια συγκομιδή που δεν ικανοποιεί, αλλά προβληματίζει τους πάντες στην ομάδα. Σε αρκετές από τις 6 ήττες, δεν έχει κακή εμφάνιση ωστόσο το +1 από την επικίνδυνη ζώνη σε συνδυασμό με τη 17η θέση είναι στοιχεία που πρέπει να αλλάξουν.

Επιστρέφουν στην αποστολή μετά τους τραυματισμούς τους, οι Ράικοβιτς (βασικός γκολκιπερ) και Φαές (στόπερ, 10/1). Αντίθετα, παραμένει εκτός αποστολής ο τραυματίας Σαλαβερέν (χαφ, 9/0).

* Over τα 5 από τα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* Over τα 5 από τα 6 φετινά εκτός.

(4-4-2): Ράικοβιτς - Φοκέ, Φαές, Αμπντελχαμίντ (αρχ.), Κονάν - Μ'Μπουκού, Κασαμά, Μινετσί, Καφαρό - Ντιά, Τουρέ.

Louis Campora

• ΛΥΩΝ
  • ΡΕΜΣ

No Goal

Απόδοση: 1.87

Η Λυών παίρνει αποτελέσματα είτε παίζει καλά είτε όχι και αυτό μετρά περισσότερο για τον κόουτς Γκαρσιά, που πέρασε διάστημα σκληρής αμφισβήτησης. Βρίσκει τη Ρεμς στη χειρότερή της περίοδο, το μυστικό βρίσκεται στην άμυνα. Βάσει παράδοσης και εικόνας των δύο ομάδων, είναι πολύ ελκυστικό το n/g στο 1.87 από τη Stoiximan.