ΛΟΡΙΑΝ - ΜΟΝΠΕΛΙΕ στην Stoiximan | +21
ΛΟΡΙΑΝ - ΜΟΝΠΕΛΙΕ
στην Stoiximan

* Με απόφαση της Ομοσπονδίας, θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή όπως και ένα αφιέρωμα στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής ο Μπαστιάν Ντεσπί (4 ματς, 15 κίτρινες, 3 κόκκινες)

* Μοιρασμένη η παράδοση μεταξύ των δύο ομάδων (12-8-10). Χωρίς νίκη φιλοξενούμενου στις 9 πρόσφατες μεταξύ τους αναμετρήσεις από το 2014.

* G/G τα 5 από τα 6 τελευταία μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτως έδρας.

* Μία ήττα της Λοριάν εντός έδρας (7-7-1). G/G τα 6 από τα 7 τελευταία ματς σε αυτή την έδρα, over τα 5 απ’ αυτά.

ΛΟΡΙΑΝ

ΛΟΡΙΑΝ

Βραδιά και αγωνιστική που θα πρέπει να ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αυτή της περασμένης Κυριακής. Βαριά ήττα 4-0 από τη Λιλ που συνοδεύτηκε με μέτρια απόδοση και κακή αμυντική λειτουργία. Συμπλήρωσε τέσσερα ματς χωρίς νίκη, παραμένει χωρίς γκολ σε αυτό το διάστημα.

Το παιχνίδι έδειξε από την αρχή του ότι θα ήταν δύσκολο και αυτό γιατί δεν μπορούσε να αναχαιτίσει σε καμία περίπτωση, τη μεσαία γραμμή που τροφοδοτούσε ανά πάσα στιγμή τους επιθετικούς. Τα γκολ δεν άργησαν να έρθουν, αν και το ημίχρονο έκλεισε στο αξιοπρεπές 1-0 (με γκολ στο 29').

Υπήρξαν λίγες περιπτώσεις που βγήκε μπροστά και έχασε ευκαιρίες να σκοράρει, όμως τα γκολ στο 51' και 57' της "έκοψαν" οριστικά τα φτερά και τις όποιες ελπίδες για να διεκδικήσει κάτι. Ο χορός των γκολ έκλεισε στο 90', ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι δέχθηκε 31 σουτ από την αντίπαλό της, στατιστικό που δείχνει ξεκάθαρα την εικόνα του αγώνα.

"Το παιχνίδι αυτό δεν υπήρχε, πέσαμε πάνω σε μια τέλεια Λιλ που ήταν πραγματικά εξαιρετική. Εμείς ίσως θα μπορούσαμε να έχουμε κάνει το 1-1 για να αλλάξουμε κάπως τη ροή του αγώνα αλλά και πάλι είχαμε μεγάλη διαφορά. Μετά το 3-0 είχαν κριθεί τα πάντα και για μας το παιχνίδι είχε φτάσει στο τέλος του", τόνισε ο κόουτς Κριστόφ Πελισιέ.

Αρκετές οι απουσίες για τον κόουτς Πελισιέ που δεν θα έχει στη διάθεσή του τους Μονκοντουί (χαφ, 7/1), Σονιέ (στόπερ, 0/0) και Ντελαπλάς (χαφ, 5/0) και Μέντες (πλάγιος μπακ, 9/0). Στα ευχάριστα νέα, η επιστροφή από τραυματισμό του Μπουασγκάρ (χαφ, 9/1).

* Τέσσερα ματς χωρίς νίκη (1 ισοπ. – 3 ήττες), n/g αυτά τα ματς.

* Τέσσερα εντός χωρίς νίκη, 3 σερί under.

(4-4-2): Ναρντί - Εργκό, Λαπόρτ, Γκραβιγιόν, Λε Γκοφ (Αρχ.) - Λεφέ, Τσάλομπα, Αμπερζέλ, Μπουασγκάρ - Αμέλ, Ουισά.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Με σπάνιο για τα δεδομένα της επιθετικό πλουραλισμό αλλά και πολλά αμυντικά προβλήματα στην αντίπερα όχθη, επικράτησε εντός έδρας 4-3 επί του Στρασβούργου σε ένα 90λεπτο που χάρισε μαζί με την αντίπαλό της, σπουδαίας ομορφιάς θέαμα.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς όταν και προηγήθηκε 2-0 έως και το 13' κάνοντας "περίπατο" στην εκκίνηση του ματς. Αυτό όμως που ακολούθησε, ήταν εξίσου σπάνιο αφού ο πολύπειρος στόπερ Πέδρο Μέντες υπέπεσε σε 2 πέναλτι μέσα σε ένα 5λεπτο (!!) με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία για το 2-2 (στο 22' και το 26', έστω και αν το 1ο πέναλτι επαναλήφθηκε).

Ακολούθησαν δύο γκολ, στο 31' και το 68', εκ των οποίων απαντήθηκε μόνο το ένα (στο 45') από την πλευρά του Στρασβούργο κι έτσι ήρθε η 3η σερί νίκη. Εμφάνιση με δύο όψεις, ωστόσο κρατάει το θετικό πρόσημο της 3ης θέσης (σε ισοβαθμία με Λυών, Μονακό). Για μία ακόμη αγωνιστική, έκαναν "πράγματα και θαύματα" οι Ντελόρ (2 γκολ - 1 ασίστ), Λαμπόρντ (1 γκολ).

"Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Εάν κάθε αγωνιστική κερδίζαμε με 4-3, θα ήμουν ικανοποιημένος παρά τις αστοχίες στο αμυντικό πλάνο. Μας ταιριάζει καλύτερα το 4-3-3 από το 3-5-2 που παίζαμε, είμαστε πλέον πιο επιθετική ομάδα κι αυτό με χαροποιεί", δήωσε εμφανώς ικανοποιημένος ο κόουτς Μισέλ Ντερ Ζακαριάν.

Απών λόγω τιμωρίας (εκτίει την τέταρτη αγωνιστική τιμωρίας) ο Λε Ταλέκ (χαφ, 8/0). Αμφίβολοι και μάλλον από τον πάγκο θα ξεκινήσουν οι αμυντικοί Χίλτον (στόπερ, 7/0) και Σουκέ (πλάγιος, 7/1).

* Τρεις σερί νίκες, δεν έχει δεχθεί γκολ στις 2 απ' αυτές.

* Under τα 4 από τα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

* Εχει σκοράρει σε όλα (5) τα εκτός έδρας ματς, under τα 3 πιο πρόσφατα.

(4-3-3): Ομλιν - Σαμπιά, Πέδρο Μέντες, Κονγκρέ, Ρίστιτς - Σαβανιέ, Φερί, Μολέ - Λαμπόρντ, Ντελόρ (αρχ.), Μαβιντιντί.

Louis Campora

• ΛΟΡΙΑΝ
  • ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Over 2,5

Απόδοση: 1.95

Εκ διαμέτρου αντίθετες οι πρόσφατες παρουσίες των δύο ομάδων, που αποτυπώνουν δίκαια και τη βαθμολογική τους θέση. Σε κακή κατάσταση η Λοριάν που «ψάχνει» άσο στη Βρετάνη από τον Αύγουστο, χρειάζεται οπωσδήποτε τους βαθμούς. Σαφώς πιο σταθερή η Μονπελιέ από την άλλη πλευρά, που "χτίζει" ψυχολογία. Παράδοση στα γκολ οι δύο ομάδες, στο 1.95 το over από τη Stoiximan.