• NoviBet
  • Winmasters

TI ΙΣΧΥΕΙ
Ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Τουρκίας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

Α’ ΜΑΤΣ: Αντάλιασπορ – Γκέζτεπε    4-3

* Στο πρωτάθλημα (18/8): Γκέζτεπε – Αντάλιασπορ 0-1, (19/1) Αντάλιασπορ – Γκέζτεπε 0-3

* 13-7-9 υπέρ της Αντάλιασπορ η συνολική παράδοση στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως διοργάνωσης, 7-4-3 υπέρ της Γκέζτεπε στις αναμετρήσεις που έχουν γίνει στην Σμύρνη.

ΓΚΕΖΤΕΠΕ

ΓΚΕΖΤΕΠΕ

Τρία γκολ έβαλε στο πρώτο της παιχνίδι στην Αττάλεια και τελικά δεν της έφτασαν (αφού κυρίως χάρη στο αριθμητικό της μειονέκτημα στο τέλος η Αντάλιασπορ μπόρεσε και πήρε τη νίκη στο Α’ ματς), τρία πέτυχε και στο δεύτερο όλα στο πρώτο ημίχρονο του, (16’, 37’, 45’), στην πρεμιέρα του Β’ γύρου στη Super Lig, αυτή τη φορά όμως της έφταναν και περίσσεψαν για να ξεκινήσει με το δεξί στο δεύτερο μισό της σεζόν (3-0).

Επιβεβαίωσε έτσι το καλό της φεγγάρι που είχε διαφανεί αμέσως μετά την αλλαγή στον πάγκο της. Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε πως στις 9 τελευταίες αγωνιστικές έχει γνωρίσει μόλις δύο ήττες, αμφότερες εκτός έδρας, η πρώτη στη Σεβάστεια από την πρωτοπόρο Σίβασπορ και η δεύτερη στην Αγκυρα από την Γκεντσλέρ.

Ετσι,  όχι μόνο κατάφερε να ξεκολλήσει από τον πάτο της κατάταξης, αλλά πλέον έχει πλασαριστεί στην πρώτη οκτάδα, εν πολλοίς χάρη και στην αξιοποίηση της έδρας της, αφού παραμένει αήττητη στην Σμύρνη εδώ και τρεις μήνες.

Ιστορικό το σημερινό παιχνίδι αφού θα είναι το τελευταίο που δίνει στο νυν γήπεδο, το «Μπορνόβα» μιας και στην επερχόμενη φιλοξενία της Μπεσίκτας την Κυριακή,  εγκαινιάζεται το νέο της, υπερσύγχρονο, υπερδιπλάσιας χωρητικότητας από το τρέχον. Και το… γιορτάζει με μια σημαντική μεταγραφή αφού συμφώνησε με την Μπρόντμπι για την αγορά του πολύπειρου Πολωνού επιθετικού, Καμίλ Βίλτσεκ, 1ου σκόρερ με 17 γκολ σε 18 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα Δανίας.

Εξέτισε ο Τιτί (βασικός στόπερ, 16/0), απίθανο να χρησιμοποιηθούν αφού είναι ανέτοιμοι ακόμη ύστερα από τους πρόσφατους τραυματισμούς τους οι Ρέις (στόπερ, 8/1), στο 50-50 η συμμετοχή του Οζτούρκ (αμ. χαφ, 13/3).

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Οπως φαίνεται, αναλαμπή ήταν το 4-3 του πρώτου ραντεβού της με την Γκέζτεπε στο Α’ ματς των «16» του Κυπέλλου την περασμένη εβδομάδα. Η χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος πέτυχε κάτι παραπάνω από το 25% των φετινών της τερμάτων σε ένα και μόνο παιχνίδι, πανηγυρίζοντας μόλις τη δεύτερη νίκη της εδώ και 3,5 μήνες και αυτή σε αγώνα Κυπέλλου, στο ντεμπούτο μάλιστα του κόουτς Τούνα, ο οποίος στη μέση του Α’ γύρου είχε αποχωρήσει από την Γκέζτεπε!

Την Κυριακή όμως, επιστρέψαμε στην… κανονικότητα. Δέχτηκε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο από την… μόνιμη αντίπαλο της στο ξεκίνημα του ’20 και έτσι γνώρισε εντός έδρας ήττα, που την άφησε καθηλωμένη στη ζώνη, διευρύνοντας το αρνητικό της σερί στις 11 αγωνιστικές. Είναι προφανές ότι θέλει πολλή δουλειά προκειμένου να αποκτήσει σταθερότητα και να σώσει την κατηγορία, φαίνεται σε μεταγραφικό επίπεδο τουλάχιστον πως διάθεση υπάρχει.

Απέκτησε τον πολύπειρο Τούρκο επιθετικό (είχε καταλήξει στην Αυστραλία τον τελευταίο χρόνο), Ερσάν Γκιουλούμ, ενώ αποδέσμευσε τον άφαντο ουσιαστικά κατά τη διάρκεια του πρώτου μισού, επιθετικό Ντάλα (6/0). Προφανώς το ενδιαφέρον των «ερυθρόλευκων» για το Κύπελλο έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στο πρωτάθλημα είναι μηδαμινό.

Το σημερινό τους έργο, στο τρίτο κατά σειρά ραντεβού με την Γκέζτεπε (ο Τούνα επιστρέφει στην Σμύρνη ως αντίπαλος μετά την αποδέσμευση του στην 10η αγωνιστική) δυσχεραίνεται αν αναλογιστεί κανείς πως σε αγώνα πρωταθλήματος δεν έχουν σκοράρει εκτός έδρας από τις 26/10, μετρώντας έκτοτε 0-1-4 και έχοντας σε αυτό το διάστημα μόνο διπλό αυτό επί της Εγιούπσπορ (2η κατ.) με 3-0 στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου.

Εκτός ομάδας επ’ αόριστον τέθηκαν για αγωνιστικούς λόγους οι μέχρι πρότινος βασικοί, Ανχελο (στόπερ, 15/1), Αατίφ (εξτρέμ, 17/1).

Αντώνης Οικονομίδης

• ΓΚΕΖΤΕΠΕ
  • ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 1

Απόδοση: 1.68
Winmasters

Οι γηπεδούχοι είναι καλύτερη ομάδα από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι ενδιαφέρονται πολύ περισσότερο για το πρωτάθλημα. Ασος λοιπόν στην winmasters