14.03.19|09:59

Πάνος Γαρίδης Πάνος Γαρίδης

Σημείο και ειδικό που πληρώνουν καλά

σημείο-και-ειδικό-που-πληρώνουν-καλά-15564

Το Γιουρόπα Λιγκ είναι μία διοργάνωση που δεν έχει κατακτήσει ποτέ. Πέρσι έφτασε ένα βήμα από τον τελικό, αλλά αποκλείστηκε στα ημιτελικά από την μετέπειτα κάτοχο, Ατλέτικο Μαδρίτης. Η πρωτιά είναι και ο φετινός στόχος της Αρσεναλ, η οποία πρέπει να ανατρέψει το εις βάρος της 3-1 από την πρώτη αναμέτρηση, προκειμένου να συνεχίσει στο θεσμό και να έχει πιθανότητες να το κατακτήσει.

Ασφάλεια και αξιοπιστία στις συναλλαγές, άμεσες αναλήψεις!

Αρσεναλ – Ρεν

Η αποβολή του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο ματς της Γαλλίας ήταν το σημείο που έκρινε το αποτέλεσμα υπέρ της Ρεν και ο έλληνας στόπερ είναι ουσιαστικά το μοναδικό αγωνιστικό πρόβλημα που έχει να αντιμετωπίσει ο Ουνάι Εμερι. Στα θετικά για τον Ισπανό τεχνικό συγκαταλέγεται το γεγονός πως η ομάδα του προέρχεται από νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0. Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας στο ποδόσφαιρο και αυτή η νίκη επανέφερε την ηρεμία στην ομάδα, σε συνάρτηση πως βρέθηκε ξανά στην 4η θέση της Πρέμιερ Λιγκ και τις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ρεν μετράει αήττητο πέντε αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (4 νίκες, 1 ισοπαλία), πρέπει όμως να σημειωθεί πως τα 4 από αυτά τα ματς τα έδωσε στην έδρα της. Ανάμεσα σε αυτά και ο πρώτος αγώνας τους «κανονιέρηδες» για τη φάση των 16 του Γιουρόπα Λιγκ, όπου αγωνιζόταν από το 41’ με αριθμητικό πλεονέκτημα. Σίγουρα, δεν μπορεί να υποτιμηθεί η Ρεν, αλλά η έδρα, το όνομα και το ρόστερ των Λονδρέζων, ενδεχομένως να παίξουν καθοριστικό ρόλο στο σημερινό ματς

Η Αρσεναλ φέτος ανοίγει περισσότερο τα παιχνίδια της στο δεύτερο ημίχρονο. Σήμερα όμως έχει έναν επιπλέον λόγο να κυνηγήσει από το πρώτο ημίχρονο τουλάχιστον ένα γκολ. Με το ανάλογο ρίσκο επιλέγω το ενδεχόμενο νίκης της και στα δύο ημίχρονα.

Βιγιαρεάλ – Ζενίτ

Πάντα, μετά τη διακοπή, οι ομάδες σε Ρωσία / Ουκρανία, είναι ερωτηματικό σε τι κατάσταση θα παρουσιαστούν. Φάνηκε με τον χειρότερο τρόπο για τον περισσότερο κόσμο στο πρώτο ματς της Βιγιαρεάλ με τη Ζενίτ, αφού οι Ισπανοί πήραν την εκτός έδρας νίκη (3-1) και πλέον διατηρούν το προβάδισμα. Η Ζενίτ βέβαια έχει κατακτήσει κατά το παρελθόν τη διοργάνωση, στο πρωτάθλημα Ρωσίας πρωταγωνιστεί ενώ πλέον αρχίζει να βρίσκει ρυθμό. Στο πιο πρόσφατο χρονικά ματς και την εντός έδρας επικράτηση επί της Ουφά (2-1), πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση. Διπλό ρίσκου και απόδοσης.