18.04.19|02:00

Πάνος Γαρίδης Πάνος Γαρίδης

Ειδικά στοιχήματα από διπλασιασμό και πάνω

ειδικά-στοιχήματα-από-διπλασιασμό-κα-13736

Οι λεπτομέρειες πολλές φορές καθορίζουν το αποτέλεσμα στο ποδόσφαιρο. Στην πρώτη αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, η Αϊντραχτ πλήρωσε την αποβολή παίκτη της στην ήττα με 4-2 από την Μπενφίκα. Οπως και να χει βέβαια, το γεγονός πως σημείωσε δύο γκολ εκτός έδρας τη στιγμή που αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 20’, είναι κάτι παραπάνω από τιμητικό. Το σκορ που απέσπασε της δίνει τη δυνατότητα να ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση. Η σοβαρή αγωνιστική της εικόνα από την αρχή της περιόδου σε Μπουντεσλίγκα και Γιουρόπα Λιγκ και η ικανότητα που διαθέτει στην επίθεση, της το επιτρέπει.

Η Αϊντραχτ δεν θεωρώ πως είναι αναγκασμένη να επιτεθεί με την έννοια πως είναι καταδικασμένη να το κάνει, αφού και στο 60’, ή ακόμα και στο 70’ ή 80’ να σημειώσει 1 γκολ, εφόσον φυσικά δεν δεχθεί, της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει. Η φιλοσοφία της όμως είναι τέτοια, που δύσκολα δεν θα μπει με επιθετικό προσανατολισμό. Αυτό ξέρει να κάνει, αυτό είναι το παιχνίδι της και αυτό της έχει φέρει την ποδοσφαιρική αναγνώριση.

Δείτε σε Live μετάδοση τους σημαντικότερους αγώνες σε ποδόσφαιρο & μπάσκετ!

Την ίδια στιγμή, η Μπενφίκα ως φιλοξενούμενη, δέχεται πρώτη γκολ στα 4 από τα 5 πιο πρόσφατα ματς (σε όλες τις διοργανώσεις) ενώ στα τρία από αυτά τα δύσκολα (με Πόρτο για το πρωτάθλημα, Ντινάμο Ζάγκρεμπ για το Γιουρόπα και Σπόρτινγκ Λισσαβώνας για το Κύπελλο), το δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Υπολογίζοντας την αγωνιστική φιλοσοφία, το νούμερο ένα κριτήριο για εμένα μαζί με τη φόρμα και την εκτός έδρας συμπεριφορά των Πορτογάλων το τελευταίο διάστημα, ρισκάρω με τον άσο στο ημίχρονο.

Τσέλσι – Σλάβια Πράγας

Ενα από τα μεγαλύτερα φαβορί να περάσει στα ημιτελικά, είναι μετά το σκορ του πρώτου αγώνα η Τσέλσι. Από τη στιγμή που έχει τον επαναληπτικό στην έδρα της και με τη διαφορά ποιότητας που υπάρχει, η λογική λέει πως θα συνδυάσει την πρόκριση με δύο νίκες. Πέντε ματς και ισάριθμες νίκες στο Γιουρόπα Λιγκ για τους «μπλε» του Λονδίνου τη φετινή σεζόν και στις 3 από αυτές έχουν σκοράρει και στα δύο ημίχρονα. Περιμένοντας κάτι ανάλογο και στο αποψινό ματς, το ενδεχόμενο νίκης και στα 2 ημίχρονα από πλευράς Τσέλσι είναι το στοιχηματικό ενδεχόμενο που μπαίνει στο παιχνίδι μου. «Κλειδί» είναι να μείνει το σκορ χαμηλά στο πρώτο ημίχρονο, της τάξης του 1-0 με 2-0 και στο δεύτερο που θα βρει περισσότερους χώρους, να διευρύνει τη νίκη της.

Σε επίπεδο πρωταθλημάτων, και για την Α Δανίας, η Χόρσενς αντιμετωπίζει τη Βέιλε. Υπάρχει ένα εξαιρετικό στατιστικό στο εν λόγω ζευγάρι, το οποίο μπορεί να αποτελέσει και οδηγό για το Live στοίχημα. Η Βέιλε, στο διάστημα 31’- 45’ έχει δεχθεί 7 τέρματα και δεν έχει σημειώσει κανένα. Είναι το διάστημα που δέχεται τα περισσότερα γκολ μακριά από το κοινό της στο πρωτάθλημα. Στο αντίστοιχο 15λεπτο η Χόρσενς μετράει 5 γκολ υπέρ και 5 κατά. Το ενδεχόμενο να μπει από οποιαδήποτε ομάδα γκολ σε αυτό το τέταρτο προσφέρεται στις δυόμισι μονάδες. Γνώμη μου άλλωστε είναι πως μετά από τόσο μεγάλο αριθμών αγώνων πως οι αριθμοί αποτυπώνουν τάση και δεν είναι απλά στατιστικά.